Mida peab oskama ekspordi müügijuht?Kutsestandard loomisel.

Ekspordi müügijuhid saavad kutsestandardi.  

Eestis ühe enam populaarsust koguv eriala – ekspordijuht - võib muutuda lähitulevikus akrediteeritud erialaks, millest loodetakse suurt abi eksportivatele Eesti ettevõtetele. Kutsestandardite väljatöötamisega mitu kuud tegelenud Marketingi Instituut ja Kaubandus-Tööstuskoda saatsid sel nädalal kutsestandardi esimese versiooni ametlikule tutvumisringile, teatas Marketingi Instituut.

"Võtsime kutsekojas ekspordijuhi kutsestandardi väljatöötamise ette juba eelmisel aastal, sest seniajani polnud mingit ligilähedaseltki ühtset arusaama, mida peaks üks eksportiva ettevõtte müügijuht oskama või mida temalt nõuda saab," rääkis kutsestandardi väljatöötamisega tegelenud töögrupi liige Anu-Mall Naarits.

Ta möönis, et igaüks võis öelda, et ta oskab võõrkeeli ja saab müügitööga teise riiki hakkama ning nõuda kopsakat palka. Firmajuhil polnud reeglina muud valikukriteeriumi, kui usaldada tööletulija juttu või küsida kogemuse kohta eelmistelt tööandjatelt. Väga sageli ei osanud uus ekspordijuht isegi ekspordiplaani koostada ega teistel turgudel turu-uuringut läbi viia, ning ega keegi talt seda osanudki nõuda. "Öeldi, et hakka müüma, helista ja võida kliente, kui hakkama ei saanud, tuli tööturul edasi astuda," märkis Naarits. 

Naaritsa sõnul püütakse ekspordijuhi kutsestandardiga ennekõike panna paika kõige elementaarsemad oskused, mida selle töö tegemiseks vaja läheb. Sealt edasi võidakse hakata väljastama ekspordijuhiks pürgijatele kutsetunnistusi. "Kuigi ekspordist kui majanduse mootorist räägivad riigijuhid valjuhäälselt pea iga päev, ei õpetata mitte üheski Eesti ülikoolis veel seda eriala,“ lisas ta.

Kutsestandardi väljatöötajad on tänaseks määratlenud nii ekspordi müügijuhi kui ka ekspordi müügimeeskonda juhtiva nö ekspordidirektori tööülesanded kui ka erialased nõuded. Nii näiteks tuleb tulevikus ekspordi müügijuhil osata koostada müügi- ja tegevusplaani, tunda turukommunikatsiooni põhimõtteid ja projektijuhtimise aluseid. Samuti peab ta kutsestandardi kava kohaselt tundma statistika aluseid ja turu-uuringute koostamise meetodeid. Veel peab ta oskama eelarvestada, koostada iseseisvalt ekspordiplaani ja tema presentatsioonide koostamise ja esitamise oskused peavad olema väga head. Rääkimata logistikaalastest teadmisest, tollivormistusest ja paljust muust. 

Naaritsa sõnul tuli kutseoskuste nimekiri küllaltki pikk ja võib-olla ehmatab see mõne tänase müügijuhi ära, kuid päris kindlasti pole ilma nende oskusteta süsteemset tööd võimalik edukalt teha. "Kuigi võib tunduda, et mis seal siis ka müüa pole, muudkui helistad ja saada kirju ning käid messidel ja küll siis kliendid ise tulevad, kuid tegelikult on siiski tegu väga spetsiifilise ja keerulise alaga, kus läbilöömiseks vaid tahtmisest ja heast jutusoonest kahjuks ei piisa," märis Naarits.

Naaritsa ütlusel kogutakse ettevõtetelt ja ministeeriumidelt tagasiside ettepanekud kutsestandardi osas kokku lähikuul, siis viiakse vajadusel sisse muudatused ja seejärel standard kinnitatakse. "Meie töörühma soov on, et seejärel muutuks kutsestandard ka aluseks inimeste palkamisel, miks mitte ka kohustuslikuks kõigile, kes sel alal töötada soovivad,“ märkis ta. „Eestis on palju huvitavaid tooteid ja teenuseid, mida maailmale müüa, kuid paljuski seisab tänane eksport just oskuste puudumise taga. Kohustuslikud kutsenõuded muudaks ekspordimüügis palju!“

Uue standardi valimist tervitas ka Kutsekoda. "Rõõm on tõdeda, et on hakatud tõsisemalt mõtlema ühtse ja korrastatud kutsesüsteemi peale, sest iga uue kutsestandardiga kaardistatakse antud kutseala tööd-tegemised ja astutakse samm edasi kutsesüsteemi arendamise kaasaaitamisele,“ märkis Margit Salmar Kutsekojast. „Kutsesüsteem on osa Eesti kvalifikatsioonisüsteemist, mis seob haridussüsteemi tööturuga ja aitab kaasa inimeste kompetentsuse hindamisele ja tunnustamisele olenemata sellest, kus keegi on õppinud ja millised koolid lõpetanud.“

Ekspordi müügijuhi ja ekspordijuhi (tase 7) kutsestandardi väljatöötajateks on Peeter Gornišev Kaubandus-Tööstuskojast, Allan Pettai Harju Elektrist ja Anu-Mall Naarits Marketingi Instituudist.

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee