Aira Tammemäe • 23. aprill 2012
Jaga lugu:

Kas hakata kinnisvaramaakleriks?

Mind isiklikult üllatas eile ap.ee avaldatud uudis pealkirjaga “Kinnisvara kallineb Eestis rekordkiirusel”. Sisusse süvenemata, võiks ju hakata kinnisvaramaaklerina tööd otsima. Reaalsus on paraku või õnneks teistsugune.

Äripäev.ee artiklist võib lugeda, et Knight Frank Global House Price Indexi edetabeli andmetel kallines 2011. aastal kinnisvara Eestis 12,3% - 653 eurolt 734 euroni ruutmeetri eest, osutudes üheks kiireimaks kasvuks meie planeedil. Eesti jäi alla ainult Brasiiliale, kus kinnisvarahinnad kasvasid 26%.

Kas uus kinnisvarabuum? Esiteks on otstarbekas arvestada hinnapõhja, kust kasv alguse sai. Teiseks prognoosib ka Knight Frank, et aastal 2012 jäävad Eesti kinnisvarahinnad  samale tasemele. Seega võiks olevikuvormi vahetada mineviku vastu. Kolmandaks näitab aasta 2011 statistika küll ruutmeetri hinna tõusu, kuid tehingute arvus märgatavaid muutusi ei toimunud.

Kv.ee turuülevaatest selgub, et kinnisvaratehingute arv ja¨i pigem mullusele tasemele. Näiteks 2011. a. IV kvartalis tehti Eestis 11 916 kinnisvaratehingut, mis on paarku¨mmend tehingut eelmisest aastast va¨hem. Kogu aasta jooksul tehtud tehingnute arv kasvas siiski aastataguse ajaga vo~rreldes 1% vo~rra. Ma¨rksa enam ehk 19% kasvas seejuures aga 2011. a. kinnisva- ratehingute ka¨ive, mis oli kokku 1,77 miljardit eurot.

Subjektiivse kogemuse alusel, on kinnisvaraturul järjest vähem neid, kes soetavad kinnisvara laenu abil. Samuti on ostjate puhul märgata soovi vahetada oma kallim ja eluasemelaenuga seotud kodu odavama vastu ning vabaneda laenudest. Seda kinnitab ka pankade eralaenude statistika. Arvestades üldiselt negatiivset majandusprognoosi ning töötuse võimalikku kasvu lähiaastatel, on selline trend hea, aga vaevalt viitab kinnisvaraturu aktiviseerumisele. Kallite objektide müük on aeganõudev ning ostjaid turul vähe.

Seega kinnisvaramaaklerite leib ei tule ka sel aastal lihtsalt lauale ning kinnisvarabuum loodetavasti ei kordu.

 

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee