Jaga lugu:

Aira Tammemäe: Müügiõpetus Camino de Santiagolt

Eelmisel nädalal oli mul umbes 300 000 sammu jagu aega mõtiskleda elu võlude ja valude üle. Pean Caminot oma parimaks õpetajaks, sestap küsisin temalt häid mõtteid ka Best Salesi lugejatele.

Sissejuhatus

Camino de Santiago on ajalooliselt üks olulisemaid kristiliku maailma palverännaku teid sihtpunktiga Santiago de Compostela loode Hispaanias. Tänaseks on religioon oma mõju minetamas ja teeliste põhjused üsna maised: võrratu loodus, kosutav füüsiline treening, kvaliteetaeg endaga olemiseks. Camino de Santiago alguspunkte on kümneid, mitteametlikke rohkem, näiteks oma kodu uks. Mina olen sellel teel käinud palju, kõiki kordi isegi ei mäleta, aga kilomeetreid on tänaseks kokku kaugelt üle 3000.

Sel korral võtsin käimiseks tee maailma lõppu. Umbes 150 kilomeetrit Santiagost Atlandi äärsesse Finisterresse ja sealt edasi Muxiasse. Best Sales vajas toimetamist ja mind lasti Hispaaniasse kõndima pelgalt viieks päevaks. Eestimaistele metsadele vaheldus seegi.

Alguses ei tohi ennast ära lõhkuda

Vaimustus, mis mind sellel teel alati tabab on ühtpidi kirgastav, aga ka ohtlik. Kõik on nii eriline: vaade pilvedesse uppuvatele mäetippudele, eukalüptisalude apetiitne hommik, liikumise nauding. Lihtsalt ei raatsi seisma jääda. Kuigi minu rändurimõistus ütleb, et esimesel päeval tuleb piirduda paarikümne kilomeetriga, saab ahvatlus arukusest jagu ja nii ma kõnnin ja kõnnin,,. Eriti olukorras, kus aeg on piiratud ja tahaks jõuda ja kogeda rohkem. Tulemuseks on sel korral (ja mitte esimest korda) terav valu, mis liigub esimese päeva õhtuks paremast puusast vasakusse (tüüpiline kaasnähtus pikkadel tõusudel) ja neljandal päeval põlvedesse (laskumised). Esimeste päevade 35 ja 45 kilomeetrit seavad ohtu järgmiste päevade võimalused.

Nii on iga väljakutsega. Asud kirglikult ülesannet täitma, teed kaheteisttunniseid tööpäevi, ei raatsi nädalavahetuseks arvutit töö juurde jätta...On hämmastav, kui palju jõudu ja energiat peitub ahvatlevas ülesandes ja töös, mida naudid. Samas on kehal oma rütm ja omad reeglid. Ükskõik kuivõrd sinu töö sulle ka ei meeldiks, naudingud nõuavad mõõdukust. Algusaegade vaimustunud panustamine kurnab meid siiski ja võib saada saatuslikuks just siis, kui tekivad esimesed tagasilöögid. Siis, kui on vaja kaasata lisaressurssi, aga selleks hetkeks on kõik jõuvarud juba ammendunud.  Seega: asudes uue ülesande kallale mõtle, et tahet ja jõudu jätkuks ka viimaseks paariks kilomeetriks.

See läheb üle!

Caminol on üks kõigutamatu reegel: mida iganes sa ka ei koge, ole kindel, see läheb üle. Ärkad vihmasesse hommikusse, astud ilma kosutava kohvisõõmuta lõdisedes teele lootuses leida mõne teeäärse saiabaari, aga ka kümnekonna kilomeetri pärast oled ikka kohvita ja lisaks läbimärg. Või siis need puusad ja põlved. Tänaseks tean ma juba väga täpselt, et kõige kindlam viis seda sorti valust lahti saada on edasi kõndida. Ühtäkki märkad, et võimatuna tunduv valu vasakus puusas on märkamatult kadunud ja asendunud valuga paremas põlves. Ka see läheb üle. Või siis viimased viisteist kilomeetrit neljakümne kraadises kuumuses, tühermaal, kus üks tõus järgneb teisele. Esimese kilomeetriposti juures tundub, et raudselt on keegi neid poste liigutanud, sest üks kilomeeter ei saa ju ometi nii pikk olla. Sellises olukorras tuleb lihtsalt kõndida ilma tuleviku ja eesmärgita. Ühel hetkel oled  kohale jõudnud. Või siis vastupidi: päike paitab põski ja hing hõiskab rõõmust. Ka see läheb üle ja järgmisel hetkel näed kaljunuki tagant ähvardavaid vihmapilvi.

Camino on mulle õpetanud leplikkust elu keerdkäikudega. Kui üks õnnestumine järgneb teisele, siis on õige hetk rõõmustada. Kui lükkad selle homseks, siis võib olla juba liiga hilja. Aga just nii kipume me mõtlema: veel on rõõmustamiseks liiga vara; ma teen selle asja veel ära; oota ikka kliendi allkirja lepingul ja siis hõiska. "Kes viimasena naerab, naerab paremini!" on üks skeptilise eestlase tüüpiline vanasõna. Naerda tuleb kohe ja südamest! Vastupidi on ka. Kui kõik tehingud lähevad metsa ja lootusetus hiilib akna taga on raudselt kindel, et ka see läheb üle. Edukad on need, kes suudavad põhjast välja ronida.

Motivatsioon on mõttetu teema

Vot see ajab tõesti naerma, kui oled paar tundi vankumatult ülespoole rühkinud ja puulatvade kõrgust hinnates lõpuks veendunud, et nüüd on kõik tõusud seljataga. Võtad rõõmsal meelel need viimased meetrid ja... sinu ees avaneb armas kivine rada suunaga ainult üles ja üles. Ühe päeva neljakümne kilomeetri jooksul jõuab motivatsioon tõusta pilvedesse ja kaduda sügavale kuristikku. Ja mitte kedagi ei ole sind motiveerimas. Võtad korraks istet, sööd oma varushokolaadi viimase tüki, kirud oma lolli rändurihinge ja astud edasi. Motivatsioon on väikestes asjades ja oskuses need õigel ajal vastu võtta.

Motivatsiooniteema on üks populaarsemaid nii müügitöös kui juhtimises. Meie endi poolt tekitatud ja sisuliselt tühi loba. Selleks, et edasi liikuda ei pea mingit põhjust olema. Põhimõtteliselt võib ka paigal seista, kui liikuda ei viitsi. Küllap ühel hetkel saab mölutamisest kõrini. Ainus tõeline motivaator on uudishimu vaadata, mis selle käänaku taga õigupoolest on. Ilma eeldusteta. Lihtsalt vaadata.

Inimesed on nagu nad on

Üks tore lisaväärtus rändamise juures on kohatud teelised. Just caminol sai kunagi ammu minu jaoks selgeks inimühiskonna põhiolemus. Seal on igasuguseid tegelasi. Sel korral kohtun ühega, kes jättis aastaid tagasi pankurikarjääri ja sõitis Uus-Meremaale kurjategijaid katseldama. Teine laenab minult 25 eurot ja kaob siis jäljetult. Kolmas on teel olles ära armunud Kanada tüdrukusse, kes teda varjamatult ja naudinguga ära kasutab. Vaene noormees tassib tüdruku saapaid pool teed oma seljakoti küljes. Caminol on igal ühel oma asi ajada. Inimesed kohtuvad, räägivad olulised jutud, teevad üksteist õnnelikuks, või siis vastupidi, ning lähevad edasi oma teed. Seda ei saa neile pahaks panna ja sellest ei ole põhjust ka liigselt vaimustuda.

Müügitöös, nii nagu caminol kõndides, on suur väärtus sellel värvilisel seltskonnal, kellega igapäevaselt kohtud. Minu meelest saab müügitööga hakkama vaid juhul, kui õpid leppima.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee