Aira Tammemäe • 11. juuni 2012
Jaga lugu:

Anu-Mall Naarits: riigi ekspordistatistika on kallutatud

Anu-Mall Naarits märkis Eesti ekspordi vähenemise uudist kommenteerides, et statistikaameti andmed võivad olla pisut kallutatud. Statistikas annavad tooni suurettevõtted, samas keskmiste ja väiksemate ettevõtete ekspordimahud järjest kasvavad.

"Rääkides ekspordist, siis annavad riigi statistika mõttes tooni kindlasti suurettevõtted nagu Eesti Energia, Ericsson ja teised. Nende ettevõtete müüginäitajate kõikumine mõjutab statistikat tõenäoliselt enim. Samas on majanduse jätkusuutlikkuse seiskohast olulisem jälgida keskmise suurusega ja väiksemate ettevõtete arenguid," kommenteeris Naartis. Kuigi keskmiste ja väikeste ettevõtete mõju üldisesse ekspordimahtu on tagasihoidlik, on müügimahud pigem tõusutrendis. "Just siin tundub mulle, et ekspordihuvi on kasvamas,” viitab ta.

SEB panga majandusanalüütiku Ruta Arumäe ennustab täna äripäev.ee avaldatud kommentaaris ekspordi jätkuvat langust."Lähikuudeks ei suuda ma leida ühtki positiivset signaali, et ekspordis paremini võiks hakata minema. Kõik näitajad on suunaga allapoole", märkis Arumäe.

Naarits selle prognoosiga päris ei nõustu. "Ekspordirevolutsiooni programmis saadud kogemuse põhjal julgen küll kinnitada, et kui müügiinimesel on realistlikud eesmärgid ja tooted, mida välisturule pakkuda, siis on Eesti kaupadel mujal maailmas kindlasti olemas piisav turg. Suudame ju tihti pakkuda sama raha eest paremat kvaliteeti kui meist arenenumates riikides tegutsevad konkurendid," jagab ta oma kogemust.

Statistikaamet teatas, et aprillis vähenes kaupade eksport Eestist jooksevhindades 7% ning import Eestisse 4% võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Võrreldes eelmise aasta sama kuuga vähenes eksport juba teist kuud järjest, mis on tingitud eelmise aasta kõrgest võrdlusbaasist. SEB panga analüütiku Ruta Arumäe hinnangul on ekspordi languse põhjuseks Eurotsooni majanduste jahtumine seoses võlakriisiga. "Otseses seoses sellega on ekspordi kasvud kahanenud nii põhjamaade kui Saksamaa suunal. Suurematest eksporditurgudest peavad paremini vastu veel naabrid Baltikumis ja Venemaa, kuhu eksport teistest kiiremini kasvab," märkis Arumäe.

Kui suures plaanis hoiab maailma majandust üleval Hiina ja Eesti ettevõtjad müüvad sinna tihti läbi Rootsi ja Saksamaa ettevõtete, siis ei tähenda see sugugi, et mujal poleks ruumi. "Julgen tuua näiteks Tene Kaubanduse, mis toodab palkmaju, ning kus tihedalt täis Skandinaavia turu asemel avastati hoopis USA, Kanada ja Austraalia turud. Seega ekspordivõimekus kohe kindlasti vähenenud pole!" on Naarits jätkuvalt optimistlik.

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee