Aira Tammemäe • 26. juuni 2012
Jaga lugu:

Müügitöötajate palgad on tõusnud 9%

Tööandjate palgauuringu andmetel on teenindus- ja müügitöötajate töötasud viimase kuue kuu jooksul tõusnud keskmiselt 9%. Järgmisel kuuel kuul plaanib põhipalkade korrigeerimist 10% ettevõtetest, keskmine kavandatav tõus jääb 5-10% ringi.

Eesti Tööandjate Keskliidu projektijuht Kadri Seeder:  "Arvestama peab, et nii toimunud kui kavandatavad muudatused palgatasemes ei kata kõiki töötajaid ja et müügitööl on sageli ettevõtete sisemised kvalifikatsioonitasemed, mille vastavad töötasud on erinevad."  Seeder toob välja, et müügi- ja teenindustöötajate palkasid on viimasel ajal muutnud 30% vastanud ettevõtetest.  

Millised olid suuremad muutused müügi- ja teenindussektoris võrreldes eelmise perioodiga?

Suurimaks muutuseks võib lugeda kasvavat tööjõupuudust müügi- ja teenindussektoris – seda kinnitavad nii uuringu tulemused, tööandjate ümarlaudadel räägitu kui ka töötukassa andmeid. Töötajaid on puudu juba täna ja vajadus uute inimeste järgi kasvab lähitulevikus veelgi. Töötute seast tööandjate ootustele vastavaid kandidaate praktiliselt enam võtta ei ole. Tööandjate ees seisvad valikuvariandid on, kas püüda tuua turule mingil põhjusel tööturul praegu mitte-osalevaid inimesi, alandada oma ootusi tööle kandideerijatele või muuta pakutav töötasu pakett atraktiivsemaks, et meelitada tööle kandideerima inimesi, kes on praegu kuskil mujal rakkes.

Nagu ka ametlik statistika näitab, on kõrgemad töötasud info- ja side ning finantsvaldkonnas, sama näitavad ka tööandjate palgauuringu tulemused. Töötajate arvu gruppide kaupa võrdlus näitab, et üsna head palgamaksjad suurettevõtete kõrval on keskmise suurusega ettevõtted 20-49 töötajaga ja 50-99 töötajaga ettevõtted. Sarnaselt ametliku statistikaga on piirkonniti kõrgemad töötasud Tallinnas ja Harjumaal ning Tartumaal, nende piirkondade ettevõtted tajuvad ka rohkem konkurentsi palgaturul, näitas tööandjate palgauuringu.

Millistes tegevusvaldkondades on müügitöötajate palgad kõige kõrgemad?

Milline on müügitöötajate põhipalga ja tulemuspalga osakaal töötasus?

Tööandjate palgauuringus vaatasime nii seda, kui paljud vastajad maksavad teenindus- ja müügitöötajatele lisaks põhipalgale ka tulemustasu ja kui suur on selle osakaal. Tulemused näitavad, et üle poolte vastajatest (keskmiselt 60%) maksis aprillis 2012 teenindus- ja müügitöötajatele lisaks põhipalgale ka tulemustasu või muid lisatasusid. Müügiesindajatel ja poemüüjatel moodustas tulemustasu keskmiselt 30% kogu töötasust, klienditeenindajatel - infotelefonide operaatoritel, infopunktide töötajatel ning müüja-kassiiridel jäi tulemustasu 20% ringi.

Kas müügi- ja teenindussektori palgatasemed on tõusnud ja kui, siis millisel määral?

Väikest tõusu on märgata (5-10%), mida kinnitavad ka tööandjate poolt muutuste osas antud vastused, kuid need ei ole puudutanud kõiki ettevõtteid ja kõiki töötajaid.

Taustainfo uuringu kohta

Tööandjate palgauuringut viiakse läbi kaks korda aastas mais aprillikuu palkade kohta ja novembris oktoobrikuu palkade kohta. Eelmise aasta kevadel osales uuringus 273, sügisel 268 ja sel kevadel 271 organisatsiooni, mis annavad tööd üle 40 tuhandele töövõtjale. Uuringus osalemine on organisatsioonidele tasuta, samuti saavad osalejad uuringu elektroonilise raporti tasuta.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt