SEB analüüs: Kasvuvedurist on saanud kivi jala küljes

SEB ettevõtete panganduse valdkonna majandusanalüütik Ruta Arumäe sõnul on saanud ekspordist kui varasemast kasvuvedurist hoopis kivi jala küljes.

Juunikuised andmed jaekaubanduse ja tööstuse kasvude kohta räägivad jätkuvalt lõhe suurenemisest sise- ja välisnõudluse vahel. Samal ajal kui jaemüügi mahud suurenesid juunis 7%, tööstustoodangu mahud suisa vähenesid 4%. Kuigi töötlevas tööstuses oli kahanemine väiksem, -0,8%, on see ikkagi märk üha nõrgenevast ekspordivõimest.

Laias laastus on alates 2011. aasta septembrist toodangu mahud liikunud külgsuunas, ilma otsustava suunata üles- või allapoole. Arvestades nii kodumaise nõudluse kui ka Eesti eksporditurgude ikkagi jätkuvat kasvamist hoolimata kasvu aeglustumisest, on see suhteliselt nõrk tulemus.

Negatiivse maiguga on ka tõik, et nõrkus on enda valdusse haaranud enamiku tööstusharudest, mitte seotud vaid mõne suurima tööstusharu kõikumistega.

Juunikuised numbrid viitavad sellele, et nii ekspordi kui tööstuse kasv võibki jääda negatiivsele territooriumile vähemasti kuni septembrini, mil tuleb appi tehniline baasefekt, mis numbreid väheke paremaks tuunida aitab, kuid sisuliselt olukorda paremaks ei tee.

Fundamentaalsetes tegurites välisturgudel ilmselt ka teises poolaastas paranemist ei tule, vaid majanduskasvude aeglustumisfaas kestab.

Samas ekspordi konkurentsivõime meid ümbritseva mitte eurot kasutavate riikide suunal peaks aina paranema; sealhulgas meie suurima ekspordituru Rootsi suunal; seoses eurokriisis üha odavneva euroga.

Võimalike eksporditurgude asukoha suhtes on Eesti hetkel väga hästi positsioneeritud, need on Euroopas parima kasvupotentsiaaliga.

Kokkuvõtteks ei saa öelda, et ekspordi edenemiseks hetkel kuigi rasked tingimused oleks. Tööstuse kindlustunde indikaatorid ja uute tellimuste küsitlused näitavad stabiilsuse jätkumist lähimal kolmel kuul, mis kasvunumbrites avaldubki negatiivsetena.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111