Aira Tammemäe • 6. september 2012
Jaga lugu:

Kas Ryanairi jaoks on kütus Lätis odavam kui Eestis? 

Samal ajal, kui Ryanair jätab Tallinna Lennujaamast väljuvast kümnest liinilennust talveperioodiks alles vaid kolm, väheneb Riiast väljuvate lendude arv vaid ühe võrra.

"Praeguste kõrgete kütusehindade juures ei ole võimalik pakkuda liinide tööshoidmiseks piisavalt madalaid  piletihindasid," ütleb Hakkarainen ametlikus avalduses. 2012/13 talvehooajal jätkab Ryanair Tallinnast lende kolmel marsruudil, mis on 5 võrra vähem, kui möödunud talvel. Siis  toimusid lennud ka Düsseldorfi, Stockholmi, Dublisisse, Bremenisse ja Barcelona Girornasse. Riiast lendab Ryanair lendab talveperioodil jätkuvalt kaheteistkümnesse sihtkohta.

Võimalust, et Riia Lennujaama eelistamise tegelik põhjus on Ryanairile lendude jätkamiseks pakutud eritingimused Hakkarainen ei kommenteeri. "Me ei kommenteeri kuulujutte ja spekulatsioone," jääb ta antud teema käsitlemisel napisõnaliseks.

Tallinna Lennujaama juhatuse liikme Erik Sakkovi sõnul ei jõudnud nad Ryanairiga kokkuleppele. Samas ei oska ta kommenteerida Riia Lennujaama võimalikku pakkumist. Lennujaama tasud on Tallinnas kõikidele lennukompaniidele samad. "Seadus keelab lennukompaniide eelistamist ja toetamist. Suuri allahindlusi pakume vaid uutele liinidele ja seda kõigile võrdselt. Allahindlussüsteem annab võimaluse pakkuda soodushinda viieks aastaks, seejärel peavad hinnad võrdsustuma. Loomulikult kasutavad odavlennufirmad vähem teenuseid," selgitab ta seadusest tulenevaid piiranguid, mis peaksid kehtima ka Riia Lennujaamale

Sakkovi sõnul ei saa välja tuua ühist põhjust Ryanairi erinevate liinide sulgemisele. "Näiteks Girona lennud lõpetavad nad seetõttu, et läksid selle lennujaamaga tülli ja olid sunnitud muutma sihtkohta," toob ta näite.

Ryanair on viimasel aastal pidevalt kaotanud Tallinnast väljuvate lendude turuosa, seda eelkõige Estonina Airile. Kui veel kevadel ütles Hakkarainen Delfi uudistele, et nad loodavad tänavu jõuda Eestis 400 000 lendajani, on tänaseks prognoosid muutunud. "Käivasoleval majandusaastal ootame kuni 350 000 reisijat," oli Hakkarainen eile tunduvalt tagasihoidlikum.

Estonian Airiga on 2012. aastal lennanud Tallinnast kokku 603 749 reisijat.

Estoniain Air ei plaani esialgu Ryanairi lõpetatud marsruutide katmist, kuigi Barcelona võiks olla nende jaoks ahvatlev sihtpunkt. Estonian Airi pressiesindaja Ilona Eskelineni sõnul nõuab uute lennusihtkohtade avamine pikemat eeltööd ja vabade ressursside olemasolu. "Suvesihtkohad vahetuvad aastast-aastasse vastavalt nõudlusele. Järgmise suve sihtkohad selguvad sügise jooksul," ei anna Eskelinen talveperioodiks täiendavate lendude tekkimiseks erilist lootust.

Kuigi ka Estonian Airi on viimasel ajal meedias nimetatud odavlennufirmaks, näeb Eskelinen siiski olulisi erinevusi: "Odavlennufirmade ärimudeli järgi lennatakse punktist A punkti B (point-to-point), kusjuures edasilennuvõimalused pole selle ärimudeli juures primaarsed. Enamikel juhtudel lennatakse lennujaamadesse, mis jäävad keskustest kaugemale (reeglina odavamate maksudega) ja kus edasilennuvõimalused pigem puuduvad."

Ryanairi lendude oluline vähenemine toob muudatusi ka Tallinna Lennujaama laienemisplaanidesse. "Olime just tellimas eskiisi odavlennu terminali ehitamiseks. Meie plaan oli odavlennu terminal valmis ehitada järgmise aasta lõpuks, nüüd me seda ilmselt ei tee," viitab Sakkov võimalikele muutustele.

Tallinna Lennujaam jõuab tema sõnul sel aastal 2,2 miljoni reisijani. "Juba praegu on olemas perioode, mil oleme ülekoormatud. Uus niinimetatud point to point terminal oleks teenusevaba, mis annab meile võimaluse pakkuda odavlennu firmadele erinevat hinda," selgitab Sakkov.

Ryanairi baasjaam Baltimaades on Kaunase lennujaam Leedus.  Ryanairil on hetkel Balti riikides kokku üle 50 marsruudi. Tänavu reisib nendega prognoositavalt Balti riikide peale kokku kuni 2,5 miljonit inimest. 2012/2013 talvel jääb Ryanair Tallinnast väljuvatest lendudest alles London, Oslo ja Milano. Stockholmi ja Barcelonasse läheb viimane lend 26. oktoobril, Frankfurti 27. oktoobril, Manchesteri ja Düsseldorfi 5. novembril ning Dublinisse ja Bremenisse 6. novembril.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee