Mare Pork: juhi isiksuse kalduvus extreme`i võib toetada edukust 

The Dark Triad ehk Tume Kolmik iseloomustab juhtide varjatud poolt, mis võib samaaegselt olla nii edu kui ebaedu aluseks. Psühhopaatiat esineb kuni 5% tavapopulatsioonist.

Professor Mare Pork rääkis eelmisel neljapäeval Müügijuhtimise aastakonverentsil tehtud ettekandes "Kui juhi isik kaldub extreme´i" juhi isiksuse äärmustest ja mõjust organisatsiooni saavutusvõimele. Ettekande aluseks on Tallinna Ülikooli professor Aleksander Pulveri materjalid.

Juhtide emotsionaalne mõju organisatsiooni tulemuslikkusele, üldisele õhkkonnale ja inimeste meeleolule on sageli suurem kui nende erialasel kompetentsusel. Samas on teadlased kindlaks teinud juhtide isiksuste eripära kolm varjatud külge, mis üksikult ei ole hullud, aga kokku annavad väga karmi pildi. .

Järgneb kokkuvõte Mare Porki ettekandest.

Ideaalse juhi tunnused, mille esinemine väljendab isiksuse küpsust:

* Terviklikkus (integrity), copter view etc olemasolu)

* Autentsus, sisemine rahu* Konstruktiivsus suhtumises inimestesse* Kõrged IQ+EQ+SQ* Visioon (suure plaani nägemine on juhile oluline, out of box

Eelmisel aastal tegi Tallinna Ülikooli professor Aleksander Pulver Äripäeva Tipptegijate Koolis  ülevaate uuringust, mis keskendub D3 ehk Tumeda Kolmiku tunnustele juhtimise ja edukuse kontekstis.

Seoses juhtimisfunktsioonidega on psühholoogiateadusel täna kolm 3 fookust:

• Juhtide isiksus ja edukus. Millised on seosed?

• 3D (Tume Kolmik). See on värske uurimus• Kultuuri ja juhtimise edukuse seosed

Teatud isiksuslikud kalduvused äärmuste suunas võivad tähendada nii head kui halba. Järgnevalt on toodud loetelu kolmest äärmuslike kalduvustega juhitüübist:

Nartisissistlik juhitüüp 

? Ülisuur isikliku erakordsuse tunnetamine – veendumus oma võimete, oskuste, välimuse, kontaktide jne paremuses vrd teiste inimestega;? Heade saavutuste korral argumenteeritud enesekindlus;? Teiste ärakasutamise enesestmõistetavus;? Priviligeerituse nõudmine teistelt inimestelt  - hoolimatus nende  vajaduste suhtes

Mare Pork tõi humoorika näite koolituselt: " Palusin osalejatel täita psühholoogilise testi ja seal oli esimene valikvastus – oma sügaval sisemuses tunnen, et olen teistest parem. Üks tippjuht ütles, et tema ei saa sellele küsimusele vastata. Küsisin, et miks siis. Juhi vastus: Minu vastusevarianti ei ole. Mina olen oma sügaval sisemuses teistest PALJU parem."

Teine isiksuse eripära, mis iseloomustab edukaid juhte on iseloomulik psühhopaadile:

? Süütunde ja kahtlemise puudumine (parem kehv otsus, aga otsusta ära), süütunne on hävitav, see tapab psüühlise stabiilsuse;? Pinnapealne emotsionaalsus, talitsevad tundeid;? Kalkus;? Empaatia puudumine;? Patoloogiline valetamine? Manipulatiivsus

Tavapopulatsioonis esineb kuni 5% meestest ja kuni 1% naistest omadusi, mida saab pidada psühhopaatseteks. Sealjuures on see statistika kultuuriuniversaalne. Mida targem on selline inimene, seda parem juht ta on. Samas madala tarkusastmega, kuid selliste omadustega inimesed istuvad pigem vangis.

Kolmas kalduvus juhtide tumedas kolmikus on seotud makjavelismiga:

? Lähtumine põhimõttest – eesmärk pühendab abinõu;

? Põhiväärtustena raha, võim, konkureerimine;? Manipuleerimine inimeste juhtimisel;? Oskuslik emotsioonide simuleerimine (läheduse,  osavõtlikkuse jmt)? Küünilisus, põlgus ja vaenulikkus inimeste suhtes

Eelnimetatud kokku ongi see D3 ehk tume kolmik, mis ühekaupa esinedes võib olla ka edukuse alus. Samas kõik kolm kokku maalivad juhtide tumedast poolest väga karmi pildi.

Tumeda Kolmiku ühised jooned, mis iseloomustavad kõiki kolme juhitüüpi on:

* Madal empaatia;* Madal leplikkus, mis on edasiviiv jõud, nemad ei anna alla;* Võime teha karme otsuseid (võib olla nii tugevuse kui nõrkuse näitajaks).

Tegelikult kultuur toetab seda. Ma kardan, et ka meie kuulume kultuuri, kus on tarbimiskultus, vajadus ennast eksponeerida, välise imago surumine, au sees on kangelased, pingete ventiilina esineb hüpohondriat. Kõigil kolmel tüübil on ühine see, et kalkus on kõrge. Kui keegi jääb rataste vahele, siis pole midagi teha.

Võrdluseks: kinnipidamisasutustes olevatel  inimestel on samade omaduste levik kuni 20%, retsidivistide seas  kuni 80% inimestest. Patrick, 2006?

 

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111