Aira Tammemäe • 19. september 2012
Jaga lugu:

Keskerakond: Võlaõigusseaduse muudatus on pankade lisatulu allikas

Riigikogu õiguskomisjoni liige Marika Tuus-Laul hoiatas hommikuses pressiteates, et täna Riigikogu suurde saali esimesele lugemisele tulnud Võlaõigusseaduse muutmise seadus peidab endas tarbijavaenulikku sätet, mis jõustumisel lubab nõuda intressidelt viiviseid.

„Kui siiani sai tarbijakrediidi lepingus viivist nõuda vaid tasumata põhisummalt, siis seaduse sellisel kuju jõustumisel tekitatakse võimalus küsida intressidelt veel omakorda viivist,“ selgitas Tuus-Laul.

SEB kommunikatsioonijuht Evelin Allas teatas Äripäevale, et Riigikogu menetluses olev võlaõigusseaduse muutmise seaduse eelnõu 266 SE I ei käsitle intressilt viivise arvutamise teemat. "Muudatus täpsustab üksnes krediidiandja õigust lepingu ülesütlemiseks võlgnevuste korral," lisab ta.

Ka Tarbijakaitseameti hinnangul ei muuda võlaõigusseaduse eelnõu praktikas muud, kui täpsustab sõnastust ning annab krediidiandjale ilma õiguslike vaidlusteta aluse leping ennetähtaegselt üles öelda, kui tarbija jääb lisaks põhiosamaksetele võlgnevusse ka intressidega. Kuigi amet ei ole oma praktikas kohanud ühtegi analoogset vaidlust või probleemi, ei muuda nimetatud sätte ühe sõna muudatus ameti hinnangul sisuliselt midagi.

"Võlaõigusseaduse üldosa sätestab selgelt, et viivist ei ole õigus nõuda intressiga tasumisega viivitamise korral ja nimetatud sätet ka praeguse eelnõuga ei muudeta," kommenteerib Keskereakonna pressiteadet  Tarbijapoliitika ja avalike suhete osakonna juhataja Hanna Turetski. Ameti hinnangul ei saa ka eelnõu redaktsiooni korral tõlgendada regulatsiooni selliselt, et intressidelt on võimalik arvestada viiviseid.

Eesti Panga andmetel on Eestis tegutsevate pankade tähtajaks tasumata laenude osakaal laenuportfellist 7,6%, sealhulgas üle 60 päeva võlgnevusega laene on summas 566 miljonit eurot.  Lühiajaliste laenude keskmine intressimäär on Eesti Panga andmetel juuli seisuga 32,6% ja pikaajaliste laenudel 4,87%. Eesti Panga pressiesindaja Viljar Rääski sõnul on näiteks üle 90 päeva tasumata intressimakseid 31. juuli seisuga eluasemelaenude puhul  2,9 mln eurot ja tarbimislaenudel 3,7 mln eurot.  

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee