Peep Sooman • 2. oktoober 2012
Jaga lugu:

Sügis tõi kinnisvaraturul tehingute arvu languse

Pindi Indeks langes septembris -0,5% võrra, andes 17 Eesti suurema linna tehingute kaalutud keskmiseks ruutmeetri hinnaks 866 eurot. Kinnisvaraturg on saavutanud tasakaalupunkti.

Augustis oli antud suurus korrigeeritud andmetel 871 eur/m². Võrreldes hinnatipuga aprillis 2007 on indeks languses 38 protsendiga. Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 eur/m²) on Pindi Indeks 38,8 protsendi võrra kõrgemal.

Kui augustis tehti antud linnades 1125 korteriomandi tehingut, siis septembris aktiivsus langes, jäädes 1070 tehinguni. Mullu septembris sooritati indeksilinnades kokku aga vaid 883 tehingut.

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab ligi 800 000 elaniku eluaset läbi üheksa aastase ajaloo.

Ostujõud on taas kerkima hakanud

Keskmist palka teeniv tallinlane saab olemasolevatel finantseerimistingimustel soetada endale Tallinna keskmist elamispinda maksimaalselt 78 ruutmeetrit, tartlaste ja pärnakate ostuvõimekus on vastavalt 76 ja 84 ruutmeetrit. Ostujõudu on kergitanud nii keskmise palga kasv kui tugevalt alanenud euribor, mis võimaldab inimestel senisest suuremat eluasemelaenu teenindada.

Buumi tipul 2007. aasta alguses piirdus ostuvõimekus suuremates linnades ca 30 ruutmeetriga, 2009. aastal oli aga suuremate linnade ostujõud üle 90 ruutmeetri.Antud analüüsis on arvesse võetud piirkondade keskmisi palkasid, piirkonna keskmise elamispinna ruutmeetrihinda ning analüüsitaval perioodil kehtinud pankadepoolseid finansteerimistingimusi.

Turg on saavutanud tasakaalupunkti

Pakkumiste arv on suuremates linnades mitmendat kuud ühtlasena püsinud. See annab märku, et müüki tuleva vara ja tehingute arvu suhe on tasakaalus, mis omakorda annab alust eeldada, et vähemalt pakkumiste arv ei survesta turgu oluliseks hinnamuutuseks.

Harjumaa (sh Tallinn) eramute ja elamumaade turg

Harjumaa (sh Tallinn) hoonestatud (eramud) ja hoonestamata elamumaade tehinguid tehti vastavalt 116 ja 48 (augustis 133 ja 40).

Hoonestatud kinnistute tehinguhind on muutunud võrreldes :

-hinnatipuga (apr 2008 .a.) -47%-eelmise kuuga -2%-kuu kalleim tehing oli 650 000 €

Hoonestamata kinnistute tehinguhind on muutunud võrreldes :

-hinnatipuga (mai 2007 .a.) -73%-eelmise kuuga -31%-viimase aasta pakkumishinna ja tehinguhinna vahe +152%-kuu kalleim tehing oli 139 000 €

Kommentaar:

Majade ja kruntide omanikud hoiavad jäigalt hinda, kuna usuvad, et üleüldine elu kallinemine ning korterihindade tõus jõuab peagi ka eramute turule. Sellest tingituna jäävad paljud tehingud ära ka juhul, kui ostuhuvilised teevad ülehinnatud varale õiglase pakkumise. Sarnaselt igale sügisele vaibub huvi elamumaade vastu, samas on suurenenud nõudlus aastaringseks elamiseks kohandatud linnalähedaste endiste suvemajade vastu.

Tallinna linna uusarenduste esmamüügi indeks

Uusarenduste esmamüügi indeksi muutused (seisuga august 2012):

-perioodi indeksi keskmine tase: 77,8 punkti-perioodi keskmine tehingute arv kuus: 70 tehingut-indeksi muutus eelmise kuuga võrreldes: -0,2 %-viimase kuu indeksi tase keskmisega võrreldes + 18,7%-viimase kuu tehingute arv võrreldes keskmisega + 35,7 %

Tallinna korteriomandite hind (keskmine ruutmeetrihind lõikeprotsent 10%) tõusis võrreldes eelmise kuuga 1,2% - 1078€/m²  (slaidid 12-20)

Tehinguhind on muutunud võrreldes :

-hinnatipuga (märts 2007 .a.) -36%-põhjaga (juuli 2009 .a.) +53,7%-eelmise kuuga +1,2%-viimase aasta pakkumishinna ja tehinguhinna vahe +25%-kuu kalleim tehing oli 459 562 €

Tehingute arv oli septembris 645 (augustis 660).

Tallinna siseselt olid hinnakõikumised järgnevad:

Kesklinn +2 %Lasnamäe +3,9 %Mustamäe +7 %Põhja-Tallinn -3,6 %Haabersti +5,2 %Kristiine +12,7 %Pirita -8 %Nõmme -13,4 %

Linnaosade järske kõikumisi mõjutab samuti pidevalt muutuv tehingute struktuur, seetõttu on otstarbekam jälgida terve Tallinna keskmist hinnamuutust (+1,2 %).

Kommentaar:

Turul on väga aktiivne periood. Lõppenud on hinna tingimine, harvad ei ole ka juhud, kui mitme huvilise korral on hakatud üksteist üle pakkuma. Üüriturg on ikka veel aktiivne, ent aasta tagasi alanud üüribuum näitab juba kergeid taandumisemärke.

Suur puudus on turul uusarendustest, nõudlus on pakkumisest märksa kõrgem. Uusi kortermaju ehitatakse juurde vähe, kuna jätkuvalt ebastabiilne ja kõrge ehitushind ei ärata arendajates usaldust.

Teiste linnade korteriomandid

Tartu +0,7% (947 €/m²)

Tehingute arv oli septembris 183 (augustis 120).

 Tehinguhind on muutunud võrreldes :-hinnatipuga (veeb 2007 .a.) -21,6%-põhjaga (nov 2009 .a.) + 46,4%-eelmise kuuga +0,7%-viimase aasta pakkumishinna ja tehinguhinna vahe +25%-kuu kalleim tehing oli 444 990 €

Kommentaar:

Tartu kinnisvaraturg on olnud viimasel kuul veidi tagasihoidlikum. Hinnad on ootuspäraselt nendel objektidel, mis suvel läbisid kerge hinnaralli (eelkõige väiksemad korterid kesklinna piirkonnas), veidi alanenud. Majade osas on huvi suvekuudest aktiivsem, samuti on kasvanud äripindade üürisoovide arv. Üüriturg hakkab rahunema nii pakkumise kui nõudluse osas.

Narva -1,4% (346 eur/m²)

Tehingute arv oli septembris 57 (augustis 37)

Tehinguhind on muutunud võrreldes :

-hinnatipuga (mai 2007 .a.) -58,9%-põhjaga (dets.2010.a): + 35,5%-eelmise kuuga -1,4%-viimase aasta pakkumishinna ja tehinguhinna vahe +48%-kuu kalleim tehing oli 57 000 €

Kommentaar:

Narvas tehakse tehinguid eelkõige keskmisest odavama varaga, kuid nõutud on ka heas piirkonnas paiknevad renoveeritud elamispinnad. Pakkumishinnad on võrreldes reaalsete tehingutega liiga kõrged, et paljud neist objektidest lähiajal tehinguni jõuaks.

Pärnu -0,4% (733 €/m²)

Tehingute arv oli septembris 67 (augustis 56).

Tehinguhind on muutunud võrreldes :

-hinnatipuga (mai 2007 .a.) -49,1%-põhjaga (jaan 2010 .a.) + 25,6%-eelmise kuuga -0,4%-viimase aasta pakkumishinna ja tehinguhinna vahe +57%-kuu kalleim tehing oli 365 000 €

Kommentaar:

Traditsiooniliselt on suur huvi 2-toaliste Rannarajooni ja Kesklinna korterite vastu. Inimeste valmisolek laenu võtta on jätkuvalt olemas. Olulise turu moodustavadki kuni 20 000 eurot maksvad korterid, mida soovitakse peale korrastamist ja välja üürida.

Veidi on tõusnud huvi ka äripindadesse investeerimise vastu ja ka üüripakkumiste suhtes on nõudlus suurenenud.

Kohtla-Järve +9,7% (120 €/m²)

Tehingute arv oli septembris 71 (augustis 66).

Tehinguhind on muutunud võrreldes :

-hinnatipuga (juuni 2007 .a.) – 66,8%-põhjaga (mai 2011.a): + 113,8%-eelmise kuuga  +9,7%-viimase aasta pakkumishinna ja tehinguhinna vahe +100%-kuu kalleim tehing oli 25 000 €

Kommentaar:

Viimase paari kuu jooksul on tehingute arv kasvanud, eelkõige soetatakse keskmisest odavamaid elamispindu. Jätkuvalt annavad turul tooni Venemaa kodanikud, kes soetavad vara eesmärgiga lihtsustatud korras viisa saada.

Teised linnad:

Rakvere

Peamiselt tuunevad korteriostjad huvi enampakkumisel olevate objektide vastu, kuna liigpika müügiperioodi korral langetatakse seal oluliselt hinda. Samuti tuntakse huvi Rakvere linnas pakkumises olevate odavamate eramute vastu hinnaklassis 40 000-50 000 €.

Viljandi

Septembris on Viljandimaal turu aktiivsus tõusnud, tehinguid on võrreldes augustiga rohkem ning tehingute hinnad on kõrgemad. Korteriturul on jätkuvalt eelistatud 3-toalised korterid, mille pind jääb vahemikku 45-65 ruutmeetrit. Eramute tehingute arv ning hinnad on samuti võrreldes augustiga tõusnud. Hoogustunud on ka põllu- ja metsamaade müük. Üüriturg on väga aktiivne, pakkumisi napib endiselt.

Paide

Septembri teises pooles on klientide aktiivsus taandunud, mida kinnitavad ka kohalikud notarid. Hinnalangus, eriti odavamate varade puhul, on aga lõppenud.

Valga

Valga turg on olnud taas aktiivsem, huvi on endiselt suur üürikorterite vastu. Kasvanud on ka müügikorterite külastatavus, kuna hinnad on muutunud stabiilsemaks. Eramuturul on huvi koondunud ennekõike odavamate majade vastu.

Võru

Võrus on turg aktiivsem, huvi on kasvanud ennekõike korterite vastu. Üüriturg on tagasihoidlik, äripindade üüri osas on heade pindade pakkumist vähe, samas on ka nõudlus  vähene.

Kuressaare

Otsitakse soodsaid remonti vajavad korterid (eelistatud 2-toalised) või väga heas seisukorras maitsekalt remonditud eluasemeid (eelistatud jällegi 2-3 toalised).Huvi tuntakse ka vanemate talumajade vastu, kuid jällegi on eelistatud väga soodsa hinnaga hooned.Mõningane huvi on tekkinud ka linna elamukruntide vastu.

Haapsalu:

Septembris oli tunda turu loiumaks muutumist. Peamiselt tunti huvi soodsamate hindadega (kuni 12 000 € maksvate) korterite vastu. Defitsiit on turul 1-toaliste korterite osas.Samuti on ostuhuvilised varmad kauplema hindades alla, soovides ostu korral 10-15 % allahindlust ka objektidel, mille müügihind on võrdne turuhinnaga. Taas on hakanud huvi tundma objektide vastu väliskliendid, peamiselt Soome kodanikud, kelle sooviks on endale kas investeerimise või suvekodu eesmärgil soetada odavat vara.

Jõhvi

Odavate korterite müük on jätkuvalt aktiivne, enimmüüdud on sundsegmendi objektid.Üüriturg on ka aktiivne, ehkki esialgsete prognooside kohaselt oli oodata, et ilmade jahenedes tekib palju vabasid üürikortereid (hooajatööd lõpevad ehitussektoris), hetkel aga üürilepinguid pigem pikendatakse.Äripindadest on aktiivsem osa büroode ja ladude üüriturg.

Jõgeva

Jõgeval on ostuhuvi linnasiseselt ennekõike soodsamate korterite vastu, kuna sealne hinnatase on stabiliseerunud. Majade osas on  huvi passiivsem, pigem otsitakse odavamaid pakkumisi. Ka äripindade osas on nõudlus kasvanud.

Rapla

Suurem huvi oli majade ja heas seisukorras korterite vastu - Raplas, Kohilas ja Märjamaal. Endiselt on suur huvi üürikorterite vastu, hea korter võib leida paari tunniga üürniku. Huvi ei ole hoonestamata elamukruntide vastu.

Põlva

Põlva linna kinnisvaraturg on endiselt passiivne nii eluruumide kui äripindade osas. Üüriturg on praktiliselt olematu, korterite hinnatasemed madalad, peamine huvi on taluhoonete ja heas seisukorras majade ning põllumaade vastu.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee