Aira Tammemäe • 9. oktoober 2012
Jaga lugu:

LVM: oleme keeldunud kinnisvaraobjekti näitamisest

Küsimustele vastab LVM Kinnisvara juhatuse liige ja kinnisvaramaaklerite koja juhatuse liige Ingmar Saksing.

Viitasite EKMK heade tavade koodeksi punktile 22, mis ütleb, et kinnisvaramaakler teeb koostööd teiste maakleritega. Kas järgite seda punkti alati oma töös?

Jah, kuid mitte ainult sellest. Lähtume EKMK headest tavadest kui tervikust. Ka koostööpartnerite valikul lähtume lihtsast põhimõttest - teeme koostööd kinnisvaramaakleritega, kelle tegevus lähtub headest tavadest kui tervikust. Ehk eeldame, et kui soovitakse kokku leppida koostöö või tasu jagamise osas, siis esindatakse ka vastavat klienti (kas siis ostjat või müüjat) kirjaliku lepingu alusel (p. 20).

Kas vastab tõele, et teie maaklerid on keeldunud potentsiaalse ostja maaklerile kinnisvaraobjekti näitamisest?

Oleme keeldunud potentsiaalse ostja maaklerile kinnisvaraobjekti näitamast, kui kinnisvaramaakleril puudub käsundusleping ostjaga, sest sellisel juhul, kus ostja ei ole isiklikult kinnisvaraobjekti üle vaadanud, kaasneks meie poolt esindatavale müüjale piiramatu vastutus asja mittevastavuse puhul (VÕS § 218).

Paraku ei saa aru, mida te sellega mõtlete. Mis moel reguleerib võlaõigusseadus kinnisvaraobjekti näitamist?

Kui meie poole pöördub maakler, kes on ostja volitatud esindaja, ei tegutse ta mitte kinnisvaramaaklerina, vaid ostja esindajana. Sellistel juhtudel tutvustame kinnisvaraobjekte hea meelega. Kui kinnisvaramaakler esindab ostjat käsunduslepingu alusel, on meie kui müüja esindaja jaoks oluline, et konkreetse objekti vaataks üle ostja isiklikult, et saaksime müügilepingus välistada müüja vastutuse vastavalt VÕS § 106 lg1. Kui meie poole pöördub kinnisvaramaakler, kes ei ole ostjaga käsunduslepingut sõlminud, ei soovi me objekti tutvustada, sest ta ei oma ostja esindamiseks alust. Kinnisvaraobjekti näitamine on VÕSiga seotud teisel juhul.

Samas väidate, et nn ostja esindamine ei sobi Eesti turule.  Palun täpsustage, millist Eesti turule sobivat lepingut eeldate maaklerilt?

Viimases küsimuses küsisite meie arvamust, kas tänane olukord peaks muutuma. Meile teadaolevalt on Eestis ostja esindamine vähelevinud. Hinnanguliselt osutavad vastavat teenust 1-3% maakleritest. Valdavalt esindavad kinnisvaramaaklerid Eestis ja ka Põhjamaades müüjaid ning suure tõenäosusega nii see ka jääb. Samas ei saa mõistlikuks pidada olukorda, et ostjat esindava maakleri tasu peaks samuti tasuma müüja või müüjat esindav maakler.

Kas vastab tõele, et teie firma on üks vähestest, kes keeldub teise firma maakleriga vahendustasu jagamast, kui teile pakutakse potentsiaalset ostjat?

Suuremad kinnisvarafirmad, kellega oleme teinud koostööd: Arco Vara, Uus Maa, Ober-Haus, DTZ, Rime, Domus, Tõnisson, Pindi. Kindlasti saaks siinjuures loetelu jätkata. Koostöö on seisnenud meie ostjatele sobivate kinnisvaraobjektide otsimise ja ostmisega, meil kinnisvara müünud klientide esindamisel teisest kinnisvarafirmast uue kinnisvara ostmisel ja suuremate kinnisvaraprojektide puhul samaaegse müügitegvuse korraldamisel.

Oleme jaganud maakleritasu ja tehtavaid kulutusi objekti reklaamimisel. Samas ei ole koostöö alati tähendanud tasude/kulude jagamist. Tihti on ühe tehingu tegemise eelduseks teise sobiva objekti leidmine. Sellisel juhul saab tasu vaid uue ostetava kinnisvara müüki korraldav maakler. Vaid keerulisematel juhtudel on meie poolt esindatav klient maksnud meile täiendavalt konsultatsioonitasu.

Viitasite, et olete valmis kinnisvaraobjekti näitama vaid konkreetsele ostjale. Mis vahe on konkreetsel ostjal ja potentsiaalsel ostjal?

Mõistet "ostja" tõlgendavad erinevad maaklerid väga erinevalt. Konkreetse ostja all mõistame meie klienti, kellel on võimalik mõistliku aja jooksul ning olemasolevate rahaliste vahendite ja valikute raames osta tema poolt välja valitud kinnisvara. Kõikidel teistel juhtudel on tegemist potentsiaalsete ostjatega. Näiteks on potentsiaalsed ostjad kliendid, kes alles oma vara müüvad või laenu taotlevad.

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt