Aira Tammemäe • 10 oktoober 2012

Fontese palgauuring: müügitöötaja keskmine palk ligi 1400 eurot

Fontes avaldas Eesti Palgaturuuuringu, mille kohaselt on müügitöötaja palk Eestis kõvasti üle keskmise. Uuringut kommenteerib Fontese palgatiimi juht Irja Rae.

Eesti Palgauuringu raport avaldati 10.09.2012. Uuringusse kaasamine algas mai keskel, suve jooksul koguti andmeid ning augustis toimus tulemuste analüüs ja raporti kokkupanek. See aasta osales Fontese palgauuringus rekordilised 292 organisatsiooni ning kokku pärinevad palgaandmed enam kui 64 000-lt ametikohalt. Uuritud ametikohad paiknevad üle kogu Eesti – esindatud on kõik maakonnad. Samuti on osalejate seas organisatsioone kõigist majandusharudest – IT, hulgimüük, jaemüük, tootmine (ehitus, elektroonika, metall jne), avalik teenistus, finants, teenindus jt.

Milline on viimase palgaturu uuringu järgi müügitöötajate keskmine palk?Pole päris õige võrrelda algajat müügiassistenti näiteks Balti riikide müügijuhiga, ilmselgelt on nende omavahelise palga erinevus väga suur. Palgauuringus on jagatud erinevad müügi tööpere tööd kaheksale tasemele, mis  võimaldab võrrelda ühesuguse keerukuse, vastutuse  ja ülesannetega töid omavahel, andes ühtlasi ka advekaatse pildi erinevate tasemete palkadest nii põhipalga kui kogupalga osas. Kui me räägime n.ö. spetsialisti ametikohast, kes omab tööks vajalikku ettevalmistust, müüb iseseisvalt tooteid teenuseid olemasolevatele klientidele ning otsib aktiivselt uusi võimalikke kliente ja  ei ole otseselt vastutav  teiste müügitöötajate töö eest, siis on tema keskmine aastasissetulek 2012 uuringu andmetel 16 487 Eurot.

Kas viimase uuringuga võrreldes on toimunud mingeid olulisi muutusi?Revolutsioonilisi muutusi ei ole toimunud, kuid täna tasapisi kasvavale majandusele lähevad asjad taas kenasti – palgad on enamuses tõusnud, meeste ja naiste palgavahe on vähenemas ning aasta kogupalk ületab esmakordselt 2009. aasta taset.

Millises tegevusvaldkonnas teenivad müügitöötajad kõige rohkem?

Kui panna võrdlusesse põhiuuringus osalenud erinevate sektorite müügitöötajate mediaanpalgad, siis on nii kuu põhipalgas kui ka aasta kogupalgas turu palgaliidrid jäänud endiseks: ravimifirmade esindused, pangad, IT, kindlustused ja telekommunikatsioon.

Kuidas ettevõte saab endale uuringu täieliku raporti, palju see maksab ja millist täiendavat infot sisaldab?

Kõik organisatsioonid saavad osta endale palgauuringu raporti Fontesega ühendust võttes. Raportid on koheselt olemas lisaks eesti keelele ka inglise keeles. Raporti esimene osa sisaldab osalejate poolt täidetud tasusüsteemi küsimustiku tulemusi, mis kirjeldavad olukorda ja muutusi organisatsioonide palgamuutuste, tulemustasude, soodustuste, koolituste jms kohta. Raporti teine osa näitab palgamuutuse protsente võrreldes eelmise aastaga. Ning kolmas, kõige mahukam osa, koosneb erinevate tööperede detailsetest palgatabelitest, kus on esitatud tööperede, näiteks personalijuhtimine, erinevate tasemete keskmised ja mediaanpalgad. Lisaks tulemustasud, auto ja mobiilide soodustused ning palkade asendikeskmised (esimene ja teine kvartiil).

Millist kasu sellest uuringust saab?Eelkõige saab raportist Eesti hetke palgaturu kõige täpsema ülevaate. Kõik uuringus osalejad näevad tasuta oma organisatsiooni asukohta Eesti palgaturul, uuringu ostjad saavad juurde täismahus erinevate tööperede detailsed palgatabelid ja lisaks graafikud oma töötajate palkade võrdluseks turuga.  

Irja Rae räägib Best Salesi uuel seminaril "Kuidas leida müügitalente?" tippmüüjate palgatasemest. Vaadake seminari programmi SIIN

 

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111