Aira Tammemäe • 30 jaanuar 2013

Kuidas EMT paketi- orjusest vabaneda?

EMT paketist ennetähtaegne loobumine on hetkel kulukas ettevõtmine. Kui on tegemist eraisikuga sõlmitud lepinguga, saab abi tarbijakaitseametist. Äriklient peab seevastu üleloomulikult suure trahvinõude vaidlustamiseks kohtusse pöörduma.

Ennetähtaegselt EMT paketi lõpetamine võib kaasa tuua kuni 900-eurose trahvi. Tarbijapoliitika ja avalike suhete osakonna juhataja Hanna Turetski sõnul sõltub palju konkreetsest lepingust: "Kui leping on selliselt allkirjastatud, tuleb sellega ka arvestada. Vaidluste lahendamiseks tuleb juriidilisel isikul pöörduda kohtu poole".

Turetski sõnul saab ennetähtaegsel lepingu lõpetamisel leppetrahvi nõuda vaid siis, kui see on lepingus kirjas ning selle vähendamist saab nõuda, kui see on ebamõistlikult suur. "Leppetrahvi vähendamist saab nõuda eelkõige siis, kui rikkumine ja kokkulepitud trahvisumma ei ole omavahel vastavuses," andis ta lootust leping vaidlustada.

EMT teenindusdirektori Age Vanajuure sõnul EMT-l seoses käitlustasuga kohtuprotsesse käimas ei ole. "On olnud üksikuid menetlusi tarbijakaitseametis, kuid need on pigem lahenenud meile positiivselt või oleme koostöös kliendiga leidnud tekkinud probleemile vastastikku sobiliku lahenduse," tõdes ta.

Advokaadibüroo Alterna partner, kohtuvaidluste spetsialist vandeadvokaat Siret Siilbek rõhutas samuti, et ärikliendid peavad oma õiguste eest ise seisma – pöörduma vaidlustamise soovi korral pretensiooniga EMT poole ning vajadusel kohtusse.

"Isegi juhul, kui trahv on kliendiga eraldi läbi räägitud ja lepingutingimustes fikseeritud, võib selline trahv kõiki asjaolusid arvestades olla ebamõistlikult suur ning taotleda kohtult trahvi vähendamist. Kui tingimust eraldi läbi ei räägitud, võib tugineda ebamõistlikult suurt leppetrahvi sätestava tüüptingimuse tühisusele. Argumenteerimisel saaks muuhulgas kasutada EMT infotelefonilt jagatud teavet, et tegelikult selle käitlustasuga mingeid kulusid ei kaetagi," rääkis Siilbek.

Just nii vastati Best Salesi küsimusele EMT infotelefonilt.

Kui sellised tingimused sisalduvad tarbijalepingutes, saavad eraisikud abi tarbijakaitseametist. "Tarbijakaitseametile on muuhulgas antud seadusega pädevus nõudmaks, et lõpetataks tarbijaid ebamõistlikult kahjustavate tüüptingimuste kasutamine," viitas Siilbek.

EMT tingimuste järgi võidakse käitlustasu rakendada ka juhul, kui klient soovib jääda edasi EMT võrku, kuid valida mõne muu paketi. "Paketivahetust on võimalik teha käsitlustasuta sõltuvalt konkreetsest lepingust kliendiga. Sel juhul tähtajaline kohustus säilib. Tõsi, seda küll mitte kõikidesse pakettidesse," selgitas teenindusdirektor Age Vanajuur.

Mida siis üldse saab teha olukorras, kus EMT kliendil ei ole võimalik enam teenuseid kasutada? Näiteks siirdutakse elama teise riiki või on põhjuseks sissetuleku puudumine. "Proovime leida lahenduse vastavalt konkreetsele kliendile ja situatsioonile. Teatud juhtudel lubame lepingu peatada, või siis soovitame kliendil leida isik, kelle nimele pakett ümber vormistada. Võlgu jäämisel rakendub tavapärane võlamenetlus. Makseraskuste tekkimisel oleme olnud paindlikud, teeme maksegraafikuid ja aitame klientidel oma võlgu ajatada," vastas Vanajuur.

Best Sales ootab huviga esimest kohtuvaidlust ebamõistlikult suurte trahvide üle.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111