Raul Kalev • 1 veebruar 2013

Persoonilugu: autotehnik, kes müüb kuulates

Müük on ju kuulamine, ütleb Henri pärast pikka mõttepausi, kui olen küsinud, mida temasugune rahuliku loomuga ja läbi-lõhki tehnikahuviline leidis enese jaoks ASis Auto Metall EST ekspordi müügijuhina tööle asudes.

Tundub, et Henri Vennikas teab, millest räägib. Väliselt vaikse ja rahulikuna, iga sõna pikalt kaaluvana, erineb ta tavapärasest müügimehe prototüübist märkimisväärselt. Tallinnas sündinud-kasvanud, gümnaasiumi asemel kutsehariduskeskuses autoremondi tehnikuks ja seejärel juba tehnikakõrgkoolis autotehnikuks õppinud pikakasvuline jooksjalihastega Henri ongi ikkagi pigem tehnikataibu. Kuid lisaks oskab ta kuulata ja õigeaegselt täpseid ja sisukaid vastuseid anda. Tema trumbiks tunduvad olevat põhjalikkus ja siirus, millega ta suudab ka võõraid inimesi köita. Lisaks veel keskendumisoskus ja täpsus – snaiperina oli Henri Eesti kaitseväes üks parimaid.

Ei juhtu just tihti, et keegi noortes usinatest ekspordi müügijuhtidest suudaks oma esimese e-kirja tulemusena pälvida koheselt suure rahvusvahelise organisatsiooni tippjuhi huvi. Henril aga läks just nii: otsides Cargoteci kõrvale Soomest uusi koostööpartnereid, saatis ta ühel neljapäeval meili ühe sealmail tegutseva Cargoteciga võrrelava globaalse suurfirma ostujuhile. Täiesti võhivõõrasse firmasse, võõrale inimesele. Kirjas rääkis ta oma tööandjast väga lühidalt, kuid huvitus hoopis tolle suurfirma käekäigust ja pakkus sundimatul viisil võimalust midagi koos teha. Vähem kui tunni aja pärast helistas too ostudirektor Henri suureks üllatuseks ise tema mobiilile ja rääkis seejärel pool tundi järjest! Ja juba esmaspäeval olid uued välismaa partnerid Tallinnas Auto Metall ESTis külas. Henri ei soovi oma tagasihoidlikkuses suuri veksleid välja anda, kuid kinnitab, et tellimustööd uue partneriga on endiselt õhus. Ja neid potentsiaalseid on tal õnnestunud leida veel ja veel. 

Ekspordimüügi juurde sattus Henri juhuslikult. Tehnikakõrgkooli peatse lõpetamise eel hakkas ta eelmise aasta jaanuaris omale sobivat tööd otsima. 4300 töökuulutusest leidis ta endale sobiliku olevat vaid kolm. Ja lisaks neljas, veidi arusaamatu ja ebakonkreetne ülekutse Ekspordirevolutsiooni programmis osalemiseks. „Ametikirjeldust seal polnud, aga see sobis mu profiiliga,“ märgib ta. Tal oli olemas nii rahvusvaheline kogemus kui keelteoskus. Tampere tehnikakõrgkoolis vahetuskorras õppimine ja tööstussõidukite hingeellu süüvimine võis end nüüd ära tasuda.

 Igaks juhuks teele saadetud sooviavaldus tõi ta koos veel 400 noorega kandideerima kokku 25 tööstusettevõtte 25-le vakantsele ekspordi müügijuhi kohale. Teades autodest peaaegu kõike, pälvis Henri just Auto Metalli tähelepanu. Peagi saadigi kokkuleppele ja Henri alustas enda täiendamist Ekspordirevolutsiooni aastases programmis.

Auto Metall EST on allhanke meister, endise ETK Koondis Auto metallitsehhist väljakasvanud firmas on toodangu ekspordi osakaal 99%. Kõik senised suurimad kliendid asuvadki Soomes. Neile valmistatakse erinevaid masinaosi. Näiteks sadamatõstukitele, puurmasinatele, jäätmekäitlusmasinatele, jne. „Meie kompetents on metallkonstruktsioonid ja keevituskonstruktsioonid,“ räägib noor müügijuht.

Pärast pooleaastast tööd ekspordi vallas ja õpinguid ekspordirevolutsiooni programmis ütleb Henri, et päris kindlasti on programm avardanud tema maailmapilti ja talle on koolituste käigus saanud selgeks, miks sellised suhtlemisoskused vajalikud on ning kuidas on võimalik mõjutada inimeste käitumist ja hoiakuid sinu suhtes. „Algul ei osanud ma sellest programmist midagi oodata, nüüd on tekkinud ettekujutus ja arusaam, miks seda vaja on,“ möönab ta. Samas, ilma tehnilise hariduseta oleks tal väga raske aru saada, mida toodetakse ja seda müüa, lisab Henri. Joonised, standardid, tolerantsid – need kõik on talle hästi tuttav maailm.

 Henri on Ekspordirevolutsiooni programmist kõrva taha pannud, et hinnaga ei tasu ekspordimüügis lehvitama minna. Esmalt on Eesti allhankija eristumises oluline kvaliteet, siis tarnetäpsus ja alles siis lisandub valikutesse hind.

Henri kinnitab, et on oma karjääri algusega igati rahul ja tahab praeguse tööandja juurde jääda ka pärast Ekspordirevolutsiooni programmi lõppu. Vaheldusest tal kindlasti puudu ei tule, sest osaleb ta ju tööst vabal ajal teiste abistamises. Näiteks kuulub ta Eestis õppivatele välistudengitele üritusi korraldavasse meeskonda ja abistab ka Eesti parimat ultrajooksu tiimi. Nimelt harrastavad nii tema ema, isa kui õde kõik 24h ja pikemaidki jookse ning Henri kui seni-veel-mitte-jooksuhuvilise ülesanne on olla sadade kilomeetrite jooksusussidel läbimise juures hädavajalikuks tehniliseks toeks.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111