Aira Tammemäe • 18. aprill 2013
Jaga lugu:

Kas tasub osta kasutatud auto välismaalt?

Eestisse toodi selle aasta kolme esimese kuuga rohkem kui 6000 kasutatud sõiduautot. Esmapilgul oluline rahaline võit väheneb maaletoomisega seotud kulude juurdearvestamisel oluliselt, samuti on suur risk oma raha kaotada või saada lubatule mittevastav sõiduk.

Maanteeameti andmetel registreeriti  2013. aasta I kvartalis 6 169 kasutatut sõiduautot, mille puhul toimus Eestis esmakordne registreerimine. Ka eelmise aasta esimeses kvartalis toodi välismaalt kasutatud sõiduautosid sisse samas mahus, täpsemalt 6120. Käesoleva aasta I kvartalis müüdud kasutatud sõiduautode esikolmik oli Volkswagen, Audi ja BMW. 42% Eestis müüdud kasutatud sõiduautodest on 6-10 aastat vanad ja 37% rohkem kui 10 aastat.

Amservi kasutatud autode müügidirektori Margus Nõmmiku sõnul on nemad 2013. aasta esimeses kvartalis toonud Euroopast Eestisse umbes 50 autot, mis moodustab 10% Amservis müüdud kõigist kasutatud autodest. „Peamiselt on tegemist vastavalt kliendi soovile toodud autodega, aga oleme ka mõned ostud teinud oma ladude täiendamiseks,“ selgitas Nõmmik. 

Kommenteerides põhjusi, miks eestlased välismaalt kasutatud sõiduautosid ostavad, tõi Nõmmik välja kordades suurema sõidukite valiku. „Üldjuhul on Saksamaa sõidukid paremini hoitud ja hooldatud ning rikkalikuma lisavarustusega kui Eestist. Ka see on põhjuseks, miks Saksamaalt autosid tellitakse,“ viitas Nõmmik.

Äripäeva müügiveebi Best Sales läbiviidud kiirtest näitas, et olulised hinnaerinevused eksisteerivad uuemate ja kallimate autode puhul:

Allikas: auto24 ja mobile.de

Siiski tuleb mainida, et näiteks võrdluses oleva Lexus RX 450h pakkumisi on Eestis vähe ning otsest võrdlust on keeruline teha.

Nõmmiku sõnul ei pruugi esmasel võrdlusel tuntav hinnavõit tegelikult realiseeruda. „Võrrelda tuleb sarnaseid autosid ehk oluline on lisaks mudelile ja läbisõidule ka mootor, varustus, jne. mis on väga suure kaaluga kallite autode puhul. Nii on see näiteks võrdluses toodud BMW puhul. Kallite autode hinnavahe tekib ka käibemaksu määra erinevuse tõttu. Kuna esindame ametlikult Lexus kaubamärki, siis seda näidet on mul väga hea kommenteerida. Eestis algab 2010 aasta sellise mudeli hind 39 900 eurost ja esimene analoogse Saksa auto hind on 34 000 eurot. Kui siia lisada toomise ja Eestis esmase registreerimise kulu, mis on kallim kui tavaostu müügilepinguga omaniku vahetus, on hinnaklass suhteliselt sama,“ kommenteerib ta hinnaerinevusi Eestis ja Saksamaal. Näiteks Amservi täisteenust pakkuv pakett AmservPlus maksab 1799 eurot ja sisaldab nii maaletoomist, registreerimistasusid kui ka lisagarantiid.  „Loomulikult leiab ka Saksamaal odavama hinnaga sõidukeid kui Eestis, kuid siin tuleb jälgida, kes seda autot müüb ehk kui usaldusväärne on partner kellelt auto soetate,“ lisas ta.

Rääkides võimalikest petuskeemidest rõhutas Nõmmik, et Euroopa müügiportaalides on väga palju nn. libapakkumisi, mille eesmärk on broneerimistasu väljapetmine. „Libapakkumised on äärmiselt ahvatleva hinna ning imeilusate fotodega kuulutused. Inimene, kes igapäevaselt sõidukite ostmisega Euroopast ei tegele, ei suuda ka neid ohte tajuda.“

Eelkõige Premium- klassi kasutatud autode maaletoomisega tegelev Autosky ostujuht Ivo Tahk tõdes samuti, et petuskeemid on müügiportaalides tõsine probleem. „Iga päev ilmub sinna tuhandeid kuulutusi, mis paistavad silma odava hinna poolest. Reeglina on seal kas telefoninumber, mis ei vasta või siis üldse ilma telefonita. Viimasel ajal on petuskeemideks lausa libaettevõtteid loodud, mis justkui näivad tõelistena, mida aga olemas pole,“ tõi ta mõned näited.

Tahk viitas ka ühele konkreetsele juhtumile BMW X6 ostul: „Müüja ettevõte on reaalne, raha tasusime ette, aga firma müüs auto kolmandale osapoolele ja jättis meile ettemaksu tagastamata. Pidime selle hagema tagasi läbi Saksa politsei.“

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee