Aira Tammemäe • 14. juuni 2013
Jaga lugu:

Eestlane Dubais: miski ei ole selline nagu ootad

Tänaseks pool aastat Dubais elanud Reet Kivi hakkab bestsales.ee lehel jagama vahetuid kogemusi äri alustamisest ja müügist sealsel turul. Siiski on tema kohanemine eluga Dubais kujunenud loodetust keerulisemaks.

Reeda sõnul peab perega Dubaisse kolides arvestama ligikaudu 10 000 eurose stardikapitaliga, sest esialgu keegi su kulusid kinni ei maksa. "See päästab kõige suuremast stressist ja aitab hakkama saada esimese palgani, milleks võib reaalsuses kuluda ikka päris mitu kuud." Samuti tekivad olulised lisakulud. "Näiteks Eesti autojuhiload Dubais ei kehti, kui sul on residendiviisa ja abikaasal kulus juhtimisoiguste saamiseks taas kaks kuud ja ligikaudu 1000 eurot," tõi Reet näite.

 Mis sind esimese hooga Dubais üllatas?

Residentviisa saamiseks tuleb muuhulgas läbida tervislik kontroll. Tehakse kopsupilt, vereanalüüs jne.Kohalikke on Dubais ligikaudu 200 000, sisserännanuid 2-3 miljonit. Kohalike elanike riiklik toetusprogramm on võimas. Reeglina nad igapäevast palgatööd ei tee. Kuna seadus näeb ette, et Dubais registreeritud firma nõukogus peab olema kohalik elanik, annab juba see nö "amet" korraliku sissetuleku. Kui kohalik abiellub, saab ta riigilt maja, stardikapitali ja oma nõukogus istumise ametile lisaks ei pea põhimõtteliselt tööl käima.Ühiskonnas on loomulikult tohutud kastivahed. Kui oled valge, oled inimene, kui näiteks hindu, siis hoolimata mis sul on või kui hästi sul läheb, ikkagi jääd madalamaks klassiks. Venelasi on palju, minu tutvusringkonnas ongi enamuses venelased. Paljud on tulnud aastakümneid tagasi, alustanud oma äridega.

Enamus on ennast Dubaiga jäädavalt sidunud, kavatsevad sinna jäädagi?Arvamused jagunevad kaheks. Poolte jaoks on Dubai siiski paari aastane projekt, pigem hüppelaud. Näiteks liibanonlaste jaoks on lõppsiht pigem Kanada, ka Euroopa. Teine grupp, kes on elanud Dubais 5-6 aastat, ütlevad, et nemad ei koli siit enam kusagile.Müügimehe palk on ligikaudu 2000-3000 eurot + tulemustasu, keskastme juhid nii 7000-8000 eurot (sisaldab koike, nii elamiskulud, auto jne), töölised tootmises saavad 1000 euro kandis.

 Esimene ülesanne oligi teil perele korteri hankimine...

Rendihinnad sõltuvad suurel määral elamukvartali valmidusastmest. Arendusjärgus, väga hea asukohaga piirkonnas võivad korterid olla kordades odavamad, maksab elukeskkond. Kui sul on väikesed lapsed, siis on see oluline, muul juhul võib vast tõesti ka läbi ehitusplatsi oma korterisse kõndida. Dubais elatakse valdavalt  viierealiste kiirteedega ühendatud elamurajoonides, kus on 4-5 korruselised majad, tohutult palju teenindavat personali, kes päevad läbi kastavad, niidavad, koristavad. Näiteks kahe magamistoaga korter rohelises ja väljaarendatud infrastruktuuridega MotorCity piirkonnas, kus meie tänaseks elame, maksab 1700 euro kuus, 4 magamistoaga villad samas piirkonnas ligikaudu 5000 eurot kuus. Töölepingus sisalduva elamispaketiga saame kaetud nii üüri kui kommunaalkulud. Tõsi, viimased on suhteliselt madalad, ligikaudu 150 eurot (vesi, elekter, telefon, internet, TV, konditsioneer). Tõenäoliselt võiks saada sama raha eest arendusjärgus piirkonnas (ei ole poode, haljastust jms) ka väikese villa. Meie piirkonda hakati arendama 8 aastat tagasi, seal on korralik haljastus, suur toidupood, jalutusteed, laste mänguväljakud, 2-3 maja peale on üks bassein. Seetõttu elab seal palju lastega peresid, enamuses valged sisserännanud. Infrastruktuuridest sõltub suurel määral rendihind. Üürikorteri otsimine toimub enam vähem nii nagu Eestis?

Kinnisvarafirmades töötavad maakleritena eranditult sisserännanud, nii nagu kogu teenindussfääris. Lisaks on olemas analoogsed kinnisvaraportaalid nagu Eestis. Kinnisvaramaaklerile sa muuseas maksad praktiliselt mitte millegi eest 1000 eurot, kuigi lõpuks otsid sa korteri ise veebisaidi kaudu. Täiesti erinev on see, et korteri rentimisel makstakse korraga poolaasta või ka aasta rent. Maksude tasumiseks on levinud tšekkide süsteem, ka palka tasutakse reeglina tšekkidega. Üllatus oli see, et 90 % üüriturust on möbleerimata korterid.  Sellest on saanud Dubais eraldi tulus nišiäri:  nii mööbli järelturg kui ka teenus - tullakse kohale ja möbleeritakse elamine ära. Kas Dubais on teenindus tõesti nii suurepärane nagu räägitakse?

Kõik teenindajad on sisserännanud ja teenuskohtades ning poes saab suhelda vaid inglise keeles. Ma vahel mõtlen, et mis viha neil kohalikel võiks küll hinges olla, oma maal käib kogu asjaajamine võõras keeles. Too mõni näide teenindusvaldkonna hinnatasemest

No näiteks iluprotseduurid on meie mõistes odavad. Ligikaudu 30 eurot maksab kokku pediküür, maniküür, näohooldus. Milline on üldine palgatase näiteks teeninduses ja müügis?

Minu juuksur, kes oli Kõrgõstanist pärit, teenis 800 eurot kuus, millest ca kolmandik läks tal juba üüri peale. Tema oli väga onnetu, ta oli lootnud suuremale sissetulekule ja teatas, et ta lihtsalt "iga päev nutab", samas ta oli olnud seal ka alles viis kuud. Tema sobranna, kelle kutsel ta üldse oma pere ja kohalikust glamuursest juuksuriärist ära tuli, oli aga elanud juba neli aastat Dubais, tal oli oma kena korter Dubai Marinas ja elas väga ilusat elu. No mingi meessõber oli muiudgi ka, kes teda toetama pidi.

Dubaisse ettekandjaks või juuksuriks minna seega suurt mõtet ei ole. Kui palju elamiseks kulub?Neljaliikmelisel perekonnal 1600-1800 eurot kuus. See on selline keskklassi elu.

Minul kulub ühe poeskäiguga keskmiselt 12-15 eurot. Toit on odavam kui Eestis. Samas on toidupoodides hinnavahed pea kümnekordsed. Suurtes supermarketites on odavam, elamukommuunidesse ehitatud poodides oluliselt kallim. Hullult kallid on laste koolid.  Arvestada tuleb ligikaudu 10 000 eurot aastas, sealjuures ka algkoolides. Ka selle kulu maksab mingil määral kinni tööandja, aga siiski vaid osaliselt.  Laste kooli saamine on tõsine peavalu, rahvusvahelistesse koolidesse on pikad järjekorrad. Sa oled andnud lubaduse kirjutada paar korda kuus bestsales.ee lehel Dubais äri alustamisest ning kohalikust teenindusest ja müügikultuurist. Eelkõige suunaga, et mida oleks Eesti teenindusorganisatsioonidel õppida.

Teenindus on seal tõesti super. Teenindajad on õnnelikud. Samas saavad nad üldist elatustaset ja kulusid arvestades ikka väga madalat palka. Loomulikult töötavad teeninduses eranditult sisserännanud. Eestis on inimesed lihtsalt mugavad, üldine arvamus näib olevat, et kes sellise palga eest ikka minu asemele tuleb. Tulin mai lõpus Eestisse ja sain esimesel päeval Rimis sõimata, kui tahtsin teada, kas müügis olev sai on soe. Sellist asja Dubais juhtuda ei saa, järgmisel hetkel seda teenindajat enam letis ei oleks.

 

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee