Aira Tammemäe • 26 august 2013

Tulu puhul käive ühiku hinnast olulisem

Eesti ettevõtete efektiivsus on võrreldes Põhjamaadega suhteliselt madal. Selle taga seisab võimalik palgatõus, aga ka konkurentsivõimeline hind.  Mida peaks muutma?

Baltika müügi- ja turundusdirektor Kati Kusmin arvab, et efektiivsus sõltub konkreetsest sektorist ja ettevõttest. "Madalam efektiivsusnäitaja rahalises väljenduses on sageli tingitud sellest, et hinnad ja müügimahud ja -käibed on meil madalamad kui Põhjamaades. Kui võrreldaks objektiivseid mahunäitajaid, kas siis ikka on Eesti ettevõtete efektiivsus madalam?" näeb Kusmin efektiivsuse kasvu eelkõige mahukasvuga seoses.

Efektiivsuse parandamiseks näeb ta võtit ekspordis. "Ekspordi suurenemine aitaks omakorda tõsta ka palku, mis mõjutaks positiivselt sisetarbimist ja -kaubandust." Tootmisettevõtete puhul on lisaks ekspordimahule oluline ka väärtusahel tervikuna.

Maris Lauri soovitab pöörata tähelepanu kulude kärpimiselt tulude suurendamisele. "Väga tihti võib suurem kulu anda pikaaegselt suurema tulu, kui pidev koonerdamine," on ta seisukohal. "Kiirusta targalt! Praegu investeerides - üldise majandusseisu kehvuse tõttu on kapitali hind madal, tootmisseadmed suhteliselt odavad, toormed samuti, tööjõu kallinemine ei ole veel väga kiireks läinud - saab end paremateks aegadeks valmis seada." Lauri soovitab mõelda aastale 2015 või 2016 ning siis mõelge aastale 2011 ja 2010. "Mis on muutunud praegu võrreldes minevikuga, tõenäoliselt umbes ligilähedaselt sama ulatuslikud muutused on ka ees," leiab ta. Samas ei pruugi muutused toimuda samas suunas. "Kindlasti tuleks meelde tuletada tõsiasja, mis paljudel on ununenud - tulu puhul pole oluline mitte ühiku hind, vaid käive," lisab ta.

Et kulud kasvavad ja tööjõu hulk väheneb, ei saa tavapärane kasumimäär Lauri hinnangul olla sama, mis 90. aastatel või ka 10 aastat tagasi.

Efektiivsuse kasvuallikate üle arutavad Müügijuhtimise aastakonverentsi 19. septembril toimuval tippjuhtide paneeldiskussioonis neli Eesti tippjuhti. Vaata programmi!

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111