Aira Tammemäe • 18. oktoober 2013
Jaga lugu:

Eestlane Dubais: kuidas alustada oma äri?

Aasta tagasi Dubaisse kolinud Reet Kivi intervjueerib sisserännanud väikeettevõtjaid ja vahendab Dubais äri alustamisega seotud reegleid.

Kuidas alustada oma äri Dubais?

Shadi, kes on elanud Dubais paarkümmend aastat on kindel, et kõik on väga lihtne ja kiire. Tema kogemus baseerub 9 aastasel töökogemusel Abu Dhabi valitsuse heaks, kus ta igapäevaselt tegeleb küsimustega, mis tekivad nii äri alustajatel kui pikaajaliste ärikogemusega klientidel.

"Kõik on kirjas internetis ja trükitud manuaalides, mida tuleb teha, kuhu minna, missuguseid tegevuslubasid on vaja jne. Jah, see on päris põhjalik materjal, kuid valdkondi on ju ka väga palju.  Kõik sõltub sellest, mida sa teha soovid," kirjeldab Shadi. Seda viimast rõhutab ta päris mitmeid kordi ja väga tõsiselt.

"Esimese sammuna tuleb minna DED´sse ( Department of Economic Development), nemad annavad sulle täpse ülevaate, mis ja kus. Seal saad ka esimese asjana ettevõtte nime registreerida. Loomulikult on nime seadmisel palju regulatsioone, näiteks peab see täpselt näitama, mis tegevusega tegeletakse ehk mida kliendile pakutakse,“ räägib Shadi.

Olles uhke Eestis ettevõtte asutamise kiiruse ja mugavuse üle, on Reet esmalt äärmiselt üllatunud, et ka Dubais toimub ettevõtte asutamine läbi e-kanalite ja reaalselt paberitega ametkonnast ametkonda jooksma ei peagi.

Shadi on just läbinud oma ettevõtte alustamise algfaasi ja saanud paar päeva tagasi kätte tegevusloa, täpsemalt öeldes küll printinud selle ise välja, kuna tegevusluba on saabunud läbi e-konto.

Shadi äri hakkab pakkuma autohooldust alates loodussäästlikust pesust kuni pisemate iluvigade korrigeerimiseni. „Dubais on ju palju imeilusaid ja kalleid autosid, ning nendele soovitakse ka parimat hooldust. Minu jaoks oli kõige loogilisem valik asutada LLC-na, sest antud ärimudel on selge ja läbipaistev,“ põhjendab Shadi oma valikuid.  Meie mõistes on LLC justkui aktsiaselts, kuid see ei eelda erinevalt Eestis aktsiaseltsi asutamisest aktsiakapitali olemasolu. Dokumentide kordaajamisele läks Shadil maksimaalselt kokku 1 päev. Ta loetleb vajalikke samme: " Minu ettevõtte asutamiseks oli vajalik läbida 5 ametkonda: DED, poltsei, autoriseerimiskeskus, keskkonnakaitse ja siseministeerium."

Äri alustamiseks on vajalik kohaliku osalus

Reeda sõnul on vajalik igas ettevõttes kohaliku ehk emiraadi osalus, välismaalasena üksi ettevõtte asutamine pole lubatud. Kuigi Reedale tundus esialgu, et valitsus tagab nii põliselanike sissetuleku, selgus, et pigem tagatakse ülevaade ja järelkontroll. „Sisserännanuid on siin kordades enam kui kohalikke, seega valitsuse eesmärk on kindlustada, et kohalik emiraat ehk sponsor vastutab ettevõtte eest ka siis, kui kõik ei peaks minema nii kui loodeti. Kui firma peaks sattuma makseraskustesse, siis vastutab kohalik. Välismaalasel on lihtne tulla ja minna," on Reet mõnevõrra üllatunud. Muuhulgas tähendab see kohalikule ettevõttes kohustuslikku osalust vähemalt 51% ehk lihtsalt öeldes kontrolli ettevõtte üle.

Seega, kui kohalikku  emiraati sõpruskonna hulgas ei ole või ei ole soovi luua ettevõtet, mida ise justkui kontrollida ei saagi, tuleb ettevõte asutamise mõte kohe maha matta? Lahenduseks on sel juhul Freezone.

Mainland ja Freezone

Laias laastus jaguneb Dubai ettevõtluskeskkond kaheks: Dubai "mainland" ja " freezone" piirkonnad, mis siis pakuvad ettevõtjatele erinevaid eeliseid ja võimalusi. Freezone piirkonnad on omaette seaduste ja reeglitega, kuid valikut tehes oleneb kõik ikkagi sellest, mida sa teha soovid.

Teisalt aga, kui ettevõte on asutatud freezones, ei saa sa klientidena arvestada valitsussektoriga, samas on seal aga suur potentsiaal ja tasakaalukas rahavoog.

Et ikka kõik liiga lihtne ei oleks, siis ettevõtte asutamisel freezones on vaja ka suuremat algkapitali. Kasvõi omaenese tööloa jaoks tuleb deponeerida panka arvestatud palgast 20 korra suurune summa.

Töötajate palkamine ja maksud

"Selleks, et kedagi enda heaks tööle palgata, tuleb maksta security fee. Väljaspool freezone on see 3000 dirhamit ( 600 eurot) töötaja kohta. Antud summa tagab riigile näiteks tööandja raskustesse sattumise korral tagatissumma, mis võimaldab võõrtöötaja maalt välja saata," vahendab Reet infot. Tema sõnul on Emiraatide maksukeskkond  omaette lugu- otsene maks on 5% ( direct tax), kuid palju on nn. peidetud makse. Üks uutest hiljuti kehtima hakanud maksudest on 5% rendist, mis läheb valitsusele. Freezone on küll maksuvaba, kuid ettevõtte asutamisel tuleb arvestada suuremate kuludega ja toodete- teenuste realiseerimisel kaasnevad lisakulud.

Anita lugu konkurentide rünnakutest

Anita, kes on Dubais elanud 9 aastat, on olnud juba 3 aastat ettevõtte omanik.

Üsna pea sai Anita võimaluse asutada ise turismiettevõte. "Minu poolt oli kogu asjaajamine ja töö, investorite poolt finantseerimine. Vaatamata turismivaldkonna keerulisele regulatsioonile köitis mind kohe võimalus teha kogu ettevõtte alustamise protseduur ise läbi."

Temagi rõhutab, et ettevõtte asutamise puhul kindlaid üheseid reegleid pole, kõik sõltub valdkonnast. " Näiteks turismibüroo avamine võttis aega peaaegu 1 aasta. Kõige olulisem õppetund oli, et kõigel peab tõesti ise silma peal hoidma. Kuigi sa maksad erinevatele ettevõtetele ( näiteks ruumide rentimine, remont) ei anna see sulle garantiid."

Reet uurib, kas Anital naisterahvana , ning ka välismaalasena oli kuidagi keerulisem siin ettevõtte asutamise asjaajamisega tegeleda. „Ei, ei! Kindlasti mitte ei ole ma tundnud erinevat suhtumist naistesse dokumentatsioonide ajamisel,“ kummutab Anita selle üldise arvamuse. Küll aga on Anital kogemus, et hiljem oma tantsukooli avamisel tuli talle ebameeldiv üllatus sealt, kust poleks osanud oodatagi.

Tema tantsukooli asutamine võttis alates dokumentide ajamisest kuni uste avamiseni aega vaid 4 kuud, kuid algus osutus ülimalt raskeks konkurentide rünnakute tõttu. "Minu õde, kellega me koos oma tantsukooli asutaisme, töötas esimese aasta Dubaisse elama asudes suures Ameerika tantsuagentuuris tantsuõpetajana. Neile lihtsalt ei mahtunud pähe, et kuidas kaks naisterahvast saavad avada oma tantsukooli, "  kirjeldab Anita nende äri tabanud vastulööki.

Lõpuks tuli Anital ka kohtutee ette võtta, mille Anita tantsukool ka aasta hiljem võitis. "Koolil läheb muuseas väga edukalt, annan hetkel tööd 6 inimesele, ja peagi on plaan avada juba ka uus haru teises linnajaos," on Antia optimistlik.

Reet viitab muuseas Dubai valitsuse kodulehele, kus on esimese asjana kirjas, et Dubais ettevõtte asutamine on kiireim ja lihtsaim, kui ei kunagi varem. Lisaks maailma vägevamatele atraktsioonidele ja vaatamisväärsustele teeb Dubai tõsiseid pingutusi, et ka äri alustamine oleks maailma kiireim-moodsiam- lihtsaim. „Kas ka tegelikkus lubatule vastab, on minu jaoks siiski veidi lahtine. Tundub, et esialgu eestlaslikult umbusuga suhtudes on lihtsam pettumusest pääseda,“ on Reet siiski ettevaatlik ja pakub lõpetuseks välja mõned kasulikud veebilehed, kust oma äri alustamiseks Dubais vajalikku infot hankida:

Ettevõtte asutamise( ärimudeliks LLC) kulud ja orienteeruv ajaplaan:

http://www.doingbusiness.org/data/exploreeconomies/united-arab-emirates/starting-a-business

Võimalused- eelised ja faktid Dubai suurima Jebeli Ali nimelise freezone kohta:

http://www.jafza.ae/en/

Soovitused ja riiklikud toetused alustavale väike- ja keskmise suurusega ettevõtjale:

http://sme.ae/en/Pages/default.aspx

Info alustavatele ja kasvavatele tehnoloogiaettevõtetele:

http://www.technopark.ae/en/

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt