Kaisa Gabral • 10 jaanuar 2014

Edukas Hiiumaa eksportija: suhteid tuleb osata hoida

Ekspordipartnerite leidmine on raske, kuid hoidmine veel raskem, märkis Hiiuma puiduettevõtte Vesset OÜ juht Toomas Pertel.

Eesti kogueksport kahanes mullu novembris kuuendat kuud järjest. Samas oli kogupaketis ka sektroreid, kel jätkus kasv. Üheks selliseks oli näiteks puidusektor.

Ometi jääb Vesset OÜ juht Toomas Pertel teemat kommenteerides üpris tagasihoidlikuks.

„Meie ekspordimaht suurenes eelmisel aastal samas järgus nagu ka üle-eelmisel aastal. Kogumaht pole kasvanud, müügi seisukohast oleks saanud kasvatada küll, kuid me pole oma tootmismahtu väga kasvatanud. Sellest johutavalt on ka numbrid püsinud aastatel 2012 ja 2013 suhteliselt samad, koos väikese kasvuga,“ märkis Pertel.

Ka aastaks 2014 ootab Pertel väikest kasvu, kuid suuri muutusi ei prognoosi, sest ettevõttel pole plaanis mahte kasvatada, ja seda peamiselt saarel paiknemise tõttu.

„Peamiselt oma asukoha tõttu – oleme Hiiumaal. Nii toormemahukat tootmist ei saa liiga suurelt siin teha, see pole mõistlik,“ seletas Pertel. Hetkel tegutseb ettevõte asukohast tingitud maksimaalse tasuva tootmismahu piiri lähedal.

Selleks, et eksport püsiks, tuleb Perteli sõnul osata kliendisuhteid hoida. „Muu on teisejärguline. Ekspordipartnerite leidmine on raske, kuid hoidmine veel raskem. Seda, kuidas hästi hoida, peab vaatama iga ettevõtte puhul erinevalt. Ühtset valemit erinevate valdkondade peale pole. Sõltub valdkonnast ja tootest, kultuurist, sihtturust jne. Põhimõtteliselt tuleb läheneda asjale vastavalt olukorrale ja vastavalt kõigile teistele tingimustele,“ soovitas ettevõtja.

OÜ Vesset ekspordib kolmveerandi toodangust Aasiasse ja ülejäänu liigub Euroopasse. „Eelmisel aastal eksportisime Ungarisse, Itaaliasse ja ka Lätti,“ märkis Pertel.

Seda, kas aastal 2014 mõni uus turg lisandub, ei osanud ta veel öelda. „Iial ei või teada, mõni uus vana kindlasti. Mõni selline, kellega me tegime kostööd üle-eelmisel aastal. Selliseid tehinguid tuleb ka aegajalt ette. Päris uute osas ideid on, aga kas need just 2014..aasta jooksul teostuvad, näitab juba aeg,“ lisas ettevõtja.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111