Kadri Põlendik • 16. jaanuar 2014
Jaga lugu:

Esimese ekspordilaenu saaja läheb Tadžikistani vallutama

Turvasüsteemide pakkuja Defendec sai esimese ettevõttena KredExi ekspordilaenu. Selle toel läheb ettevõte Tadžikistani vallutama.

Lihtsustatult tähendab ekspordilaen seda, et Eesti eksportiv ettevõte esitab KredExile projekti, kuhu, kellele ja mida ta müüa soovib. KredEx vaatab projekti läbi ning kui see vastab esitatud tingimustele ja riskid on aktsepteeritavad, antakse laen välja selliselt, et küsitava summa saab Eesti ettevõte, kuid laenu maksab tagasi välisriigis asuv ostja.

Esimene ettevõte, kelle tehing sai äsja allkirjastatud, on turvasüsteeme pakkuv Defendec. Firmal on kavas müüa oma turvatehnoloogiat Tadžikistani sealse vabakaubandustsooni monitoorimiseks.

Pool miljonit viieks aastaks

Tehingu täpset summat osapooled ei avalikustanud, KredExi juhataja Andrus Treier ütles, et suurusjärk on veidi alla miljoni euro, millest ligikaudu pool miljonit on laen, mis tuleb viie aasta jooksul tagasi maksta. Treier lisas, et laen ei ole veel välja makstud, kuid selleks, et Defendec saaks hakata projekti ette valmistama ja seadmeid tootma, oli vaja leping allkirjastada, et kõigil osapooltel oleks teadmine, mis tingimustel ja kuidas maksmine käib.

“Kui Defendec saab projektiga valmis, paneb seadmed üles ja tellija võtab selle vastu, siis KredEx maksab selle projekti eest Defendecile raha ära ja edasi jääb ootama raha välisostjalt Tadžikistanist,” selgitas Treier. “Sisuliselt lõppeb Eesti eksportiva ettevõtte jaoks tehing seadmete üleandmisega ära, aga selleks, et tal oleks võimalik head projekti müüa, ei peaks ta küsima ettemaksu, vaid saaks maksta n-ö järelmaksu tingimustega.”

Defendeci juht Jaanus Tamm rääkis, et ekspordilaen on hea võimalus ostjale saada toode järelmaksuga, mida ettevõtjal on üldjuhul keeruline pakkuda. “Ta on järelmaksu tüüpi instrument, kui ostja ei saa maksta kohe välja, vaid tahaks maksta näiteks kahe või kolme aasta jooksul. Meil eraettevõtjana tekib palju riske ja on ka keeruline raha koguda, kui peame ootama mitu aastat kuskilt väljastpoolt Euroopa Liitu klientidelt raha. Seetõttu ma arvan, et see instrument on väga hea,” kõneles Tamm.

KredExi jaoks maandab ostja riske sidusettevõte KredEx krediidikindlustus, juhul kui ostja ei peaks raha tagasi maksma. Kuigi sellised tehingud on riigi poolt garanteeritud, siis riigile võimalik maksmatajätmine üldjuhul kulutusi kaasa ei too.

Laenuga tootmine Valgevenesse

Üks laenu taotlejatest on insenertehnilisi lahendusi pakkuv Filter AS, mis plaanib rajada Valgevenesse koostootmisjaama. Ettevõtte finants­juhi Rainer Erendi sõnul osaletakse seal praegu kahes võistupakkumises, mille suurusjärgud on miljonist kuni kahe miljoni euroni.

Erendi leidis, et ekspordilaenu pakkumine on ettevõtjatele väga vajalik, sest analoogsed skeemid on juba välja pakutud näiteks Poolas, Tšehhis, Austrias ja Saksamaal.

“See, mida KredEx tegi, oli vigade parandus, et tuua Eesti ettevõtetele sama konkurentsi stardipositsioon välisturgudel, nii et see on tegelikult väga oluline toode,” tähendas Erendi.

Treier märkis, et pangad pakuvad küll faktooringuga midagi analoogset, kuid KredEx sellega ei võistle, sest laenu pakutakse ainult neile piiriülestele tehingutele, mis on pikaajalised. “See ei ole igasuguse kauba ekspordiks, vaid sellise, mille maksetähtaeg on kaks aastat ja enam. See tähendab, et projektide suurused on alates mõnesajast tuhandest kuni miljonite eurodeni,” ütles Treier.

Pangad pole riskialtid

Erendi hinnangul ei taha pangad välisturgudel riske võtta. “Kui vaadata Eesti pankade omanikke, kus otsuseid tehakse, siis nende mõnekümne miljoni pärast ei hakka keegi välismaal otsustama, et minge proovige,” lisas ta.

Treieri sõnul on üks tingimus, et tegemist oleks kestvuskaubaga, mis ei oleks selline, mis kas tarbitakse kohe ära või müüakse edasi. KredExi jaoks on olulised kaks aspekti: saada aru tehingu tingimustest ja struktuurist ning hinnata, kes on ostja, kes peaks tagasi maksma. “Kui need riskid on aktsepteeritavad, antakse kindlustus ja laen,” ütles Treier.

Praeguseks on ekspordilaenu taotlenud 4–5 ettevõtet. Treieri sõnul võib prognoosida, et selliseid ettevõtteid, kes selle vastu huvi võiks tunda, on kuskil kümmekond.

Kommentaar

Visiit pani asjad liikuma

Jaanus Tamm, Defendeci juht

Seoses Eesti riigivisiidiga Tadžikistani, kus me äri­delegatsioonis osalesime, küsiti, et äkki saab meie piirikaitse tehnoloogiat rakendada ka Tadžikistani piirilähedases vabakaubandustsoonis, ja sealt hakkas asi arenema.  Selleks, et Tadžikistani riigiasutus saaks seda kohe osta ja meil oleks krediidirisk maandatud, sest tegemist on kauge ja mitte Lääne-Euroopa tüüpi riigiga, kus võib teatud riske olla, siis selleks ongi see Kred­Exi instrument. Kui meie müüme sinna, siis me ei pea kolm aastat järelmaksu pakkuma kliendile, vaid KredExi ekspordilaen võimaldab sellist tüüpi finantseerimismehhanismi pakkuda ostjale. Visiit toimus eelmise aasta alguses ja tehinguni jõudsime aasta lõpus detsembris.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt