Maarit Eerme • 21 jaanuar 2014

Korteriostja palus sauna testima maakleri ja perenaise

Uus Maa Kinnisvarabüroo kutseline maakler Margit Sild rääkis põnevaid seiku, mis tulevad ette kinnisvaramaakleri töös.

Uus Maa Kinnisvarabüroo kutselise maakleri Margit Silla tööpäev algab vara. Tavaliselt hommikul kella 6-7:30 ajal vastab ta kodus e-kirjadele ning koostab ja analüüsib päevaplaani. „Kella 9 paiku algab tööpäev kontoris ja kaks korda nädalas on hommikuti koosolekud kolleegidega.“ Ta lisab, et nädalasse mahub ka muid koosolekuid – näiteks kinnisvaraarendajatega või seoses tegevusega maakleritekojas.

Kinnisvara tutvustamine hõlmab tema päevast suure osa, kus keskmiselt on 4-5 esitlust päevas. Kuid on ka päevi, kus objektide näitamisi tuleb ette kümme. „Üheks kinnisvaraesitluseks kulub umbes pool kuni tund aega.“ Tema sõnul kuulub nädalakavasse ka uute objektide müüki võtmine või klientide konsulteerimine.

Uue objekti töölevõtmiseks on tarvis teha eeltöö

Kõige ajamahukam on uue kinnisvaraobjekti müüki võtmine, sest see nõuab ka põhjalikumat eeltööd.  Objekti töösse võtmine tähendab õige hinna määramist (näiteks konsulteerimine kinnisvarahindajatega, tehingustatistikaga tutvumine, väljavõtted registritest, tutvumine korteriühistu või haldusfirma viimase 12 kuu arvetega ning korteriühistu majandusaasta aruandega, vajadusel on tarvis hankida arhiivist plaanid jne). Silla sõnul on sõltuvalt kinnisvarast selles töös ka eripärad, kuid tihtipeale on nn kinnisvaraobjekti hingeellu kaevumine päris ajamahukas töö ning mida paremini ning punktuaalsemalt see tehtud on, seda kergem on hilisem asjaajamine ja müük.

Objekti müüki võttes sõlmib maakler omanikuga maaklerlepingu, kus fikseeritakse muuhulgas maakleri töökohustused ning saadav tasu. „Kui maaklerleping on sõlmitud ning eeltöö tehtud, siis on võimalik asuda kinnisvara reklaamima,“ rääkis ta. 

Kinnisvara reklaamimine

Enamikes kinnisvarabüroodes on turundusinimesed, kellelt maaklerid tuge ja abi saavad, et leida kinnisvarale sobivaimad turundusstrateegiad. Sild kasutab kinnisvara pildistamisel enamasti fotograafide abi ning tal on kujunenud paar kindlat koostööpartnerit. „Käin fotograafiga ka kaasas, sest vahel on soov osutada, millele võiks veel rohkem tähelepanu pöörata,“ selgitas ta. Tema kindel soovitus on omanikul kodu kriitilise pilguga üle vaadata, koristada, panna ära pudi-padi (vannitoas kreemitopsikud jms), kokku korjata mänguasjad ja isiklikud fotod jms. Sillal kulub ühe kuulutuse portaali sisestamiseks umbes tund ning nädalas tuleb keskmiselt müüki või üüripakkumisse umbes 2-3 uut korterit.

„“Tuleb“ kõlab muidugi liiga kergelt, sest tegelikkuses on objektide pakkumisse saamine maaklerite töö üks alustalasid ning sinnamaani, kui need ise maaklerini „tulevad“ on tarvis teha aastatepikkust head tööd, saada soovitusi ja kogemusi jpm,“ selgitas Sild.Tema sõnul on reegel see, et mida väiksem maakleristaaž, seda suurem ajaosakaal läheb just nendele tegevustele, mis viivad objektide müüki saamisele ning maaklerlepinguteni. Staažikamatel maakleritel tuleb selleks oluliselt vähem pingutada, sest nende enamik objekte on tulnud just soovituste ja vanade klientide kaudu.

Kinnisvara tutvustamine

Kinnisvara tutvustamise ei ole Sillal kindlat rutiini välja kujunenud ning selles osas läheneb ta olukorrale loovalt. „Kaasa võtan vajaliku info ja annan oma parima, et vaatajad saaksid müüdavast/üüritavast korterist hea ülevaate ning omanik leiaks ostja/üürilise.“

Kui korter on uue tulevase omanikuga kokku saanud, siis tulevad maakleril taas uued tegevused: hinnaläbirääkimised, arutelud muude detailide üle, suhtlemine pankadega (nt objekti kohta pakkumise saatmine, hindamisakti organiseerimine vms), notariaja broneerimine ning tehingutingimuste edastamine.  „Maakleri töökohustuste hulka kuulub ka kohalolek notari juures, kus tehing sõlmitakse, samuti objekti üleandmisel, vormistades üleandmisakti. Üüritehingu korral teeb maakler üürilepingu ja korraldab objekti üleandmise,“ rääkis ta.

Mida maakler veel teeb?

Silla sõnul on fakt see, et ühe maakleri töönädal on väga erinev teistest ja töö vaheldusrikas ning nõuab enamasti ka operatiivsust ning kiirest tegutsemist. „Minu jaoks ongi keerukas see, et sageli on vaja teha plaanidesse ootamatuid muudatusi, mis siis omakorda nõuab kogu muu tegevuskava ümber planeerimist,“ selgitas Sild maakleritöö operatiivsust.

Kui mõnel kliendil on SOS olukord, siis on teinekord kohe tarvis seda lahendama tormata ja seetõttu võib tulla muudes planeeritud tegevustes muudatusi.„Ma olen kahjuks halb ei-ütleja, mis on minu nõrk külg ning tihtipeale võtan endale liiga palju kohustusi, mistõttu töötan enamasti ka nädalavahetustel ning argipäevad venivad pikaks,“ ütles ta.Silla sõnul ongi maakleritöö veidi ka elustiil ehk sellest vabal ajal distantseeruda on keerukas. Kliendid helistavad pidevalt, olgu siis pühapäeva hommik või reede hilisõhtu. „Selle kiire tööle ümberlülitusega harjub ruttu ära – hinnaläbirääkimiste kõrval paned poekärusse piima-leiba või vastad kõnele perele süüa tehes,“ tõi Sild näiteid tööharjumuste kohta. Kinnitades, et see amet ei sobi inimesele, kes eeldavad, et tööpäev kestab punktipealt kella 9st 18ni.

Maakleritöö isikupärad

Maakleritöös on tarvis avatud meelt, täpsust ja korrektsust, loovat lähenemist, suhtlemisvalmidust, ausust ning kindlasti töökust. Tema sõnul on töö huvitav ja mitmekesine ning viib kokku väga erinevate inimestega ning elukäikudega. Iga päev toob uut ja aeg-ajalt juhtub ka lõbusamaid seiku ning tuleb ette n-ö huvitavamate soovidega kliente.

On olnud selliseid inimesi, kes soovivad öösel koos maakleriga kuulata vaikust ehk kas läbi seina ei kostu naabrite hääli või kas läbi akna on kuulda öist melu. „See oli ühel kesklinna väga vaiksel tänaval, kus harva üldse jalutajaid näha,“ lisas ta.Mõnel kliendil on erisoovid, näiteks üks mees otsis saunaga korterit ning palus korteri perenaisel ja maakleril enda kõrvale saunalavale istuda, et proovida, kas kolm inimest sinna ikka ära mahub. Sild pakkus  talle asenduseks välja tüsedama majaperemehe ja sinnapaika see soov ka jäi, kuid korter sai ikkagi  maha müüdud.Tema sõnul jääb enamik põnevaid lugusid maaklerite enda teada, sest see töö nõuab ka delikaatsust ning kliendi konfidentsiaalsuse hoidmist. „Kui ajakirjandus soovib vahel teada „pikantseid“ üksikasju mõne kuulsuse kinnisvaraasjadest, siis minule ei ole mõtet sel teemal helistada,“ oli Sild resoluutne.Talle meeldib, et see töö ei ole rutiinne, kuid on ka rutiinsemaid tegevusi, mida annab õnneks varieerida muude ja huvitavamate tööülesannetega.Maakleril on üsna vabad käed oma päevaplaani kokkupanemisel ning tema lähtub sellest, et tegevused vahelduksid ega tekiks rutiini, mis tema meelest tapab loovuse ja mängu ilu. „Enda töös pean huvitavamaks läbirääkimisi ning mõne keerukama tehingu „kokku õmblemist“,“ rääkis Sild. Lisas, et rutiinne on igasugune aruandlus, samas on see vajalik, kuivõrd selle põhjal joonistuvad välja mingid muud tegevused ja tulemused.

Lisahuvid

Osa oma ajast pühendab ta ka enda tegevusele Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja juhatuses, kus põhifookuses on kinnisvaramaaklerite taseme tõstmine. Maakleritekoda korraldab maakleritele koolitusi, kutse andmist, menetleb kutseliste maaklerite ja koja liikmete vastu esitatud kaebusi jne. Koja tööpõld on lai ning selle juhatuse ning aukohtu liikmed panustavad oma tegevusse palju aega oma põhitöö ja pere kõrvalt.

Kutse saamine eeldab maaklerilt põhjalikke teadmisi oma töövaldkonnast ja seadusandlusest. „Maaklerite hulgas on palju haritud ja laia silmaringiga inimesi, kuid tihtipeale rikuvad nende mainet nn mustad lambad kinnisvaraturul, kes tegutsevad ebaeetiliselt ja ebaprofessionaalselt.“Täna on seadusandlik regulatsioon maaklerite tegevuse osas veel väga nõrk, aga õnneks on selles osas tekkimas üha rohkem arutelusid ning ootused kvaliteetsele maakleriteenusele on suurenenud.

Margit Sild kommenteerib 20. veebruaril Äripäeva Kinnisvarakonverentsil maaklerite tasemeuuringu tulemusi. See uuring annab esimest korda Eestis kvalitatiivse hinnangu maakleritele kinnisvarafirmade lõikes. Uuringu tulemused on kättesaadavad vaid Kinnisvarakonverentsil osalejatele.

 

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111