Kaisa Gabral • 24 aprill 2014

Uus Maa: suurt hindade alanemist oodata ei ole

Uus Maa Property Advisorsi juhatuse esimehe Ardi Roosimaa hinnangul kinnisvaraturul suurt hindade alanemist oodata ei ole.

„Turu märksõnadeks on hetkel demograafia, keskkond ja olemasolev majadeblokk, mis vananeb. Hinnatõus on täna suurelt tekitatud ka sel põhjusel, et turul käib kvalitatiivne muudatus, uued objektid peavad täna vastama teistele nõuetele -energianõuded ja -sertifikaadid. Suurt hindade alanemist oodata ei ole,“ rääkis Roosimaa.

Raiko Uri Lumi Capitalist lisas, et demograafia puhul tuleb inimeste arvu kasvust eraldada ka leibkondade arvu muutus, sest need ei pea käima käisikäes. „Mina ei arva, et kinnisvara tuleb kõik ehitada ümber moodsateks jahutatud kontori- või kaubandushooneteks. Veidi rohkem kui kaks aastat tagasi tegelesime Telliskivi loomelinnaku arendamisega. Alati ei pea hoonet maha lammutama, selle eest ei saa küsida 15 eurot m2 eest renti, aga investeeringuna on mõistlikum jätkata juba olemas hoone kasutamist. Tegelikult on okei see, kui toas on palav, teed akna lahti ja tuleb õhku – ei pea haldurile helistama, et miks kondekas ei tööta,“ rääkis Uri.

Tõnu Uustalu Eftenist lisas, et nende ettevõte vaatab samuti oma projektides objektid energiatõhusust silmas pidades üle. „Ettevõtted, kes tahavad väiksemat hinda, on nõus nö akna lahti tegema,“ täpsustas Uustalu.

Kas kinnisvarainvesteering on täna kallis või odav?

Uri märkis, et kinnisvara on täna hea investeering ja sealt on võimalik ka tootlust saada. Oluline on tema hinnangul vaadata, kas see, millega kinnisvara finantseerida, annab piisava omakapitali tootluse. Ja kui tootlus on piisav, on tema hinnangul kõik ju hästi.

Uustalu lisas, et turul sõltub palju ka sellest, millised on investori ootused kinnisvarale.

Ain Kivisaar Metro Capital Managemendist möönis, et kallis või odav on ka suhteline mõiste. „Soomlased tulevad üle lahe siia ja vaatavad, et uue korteri ruutmeetri hind on odav, eestlased aga vangutavad pead. Praegu on kinnisvara kallis, aga kui 5. kolonn Pihkva taha ootele pannakse, siis võib-olla on jälle odav,“ tõi Kivisaar oma mõtte toetamiseks kujundliku näite.

Seda, kuhu täna oleks kõige parem investeerida, ei öelnud keegi ettevõtjatest väga konkreetselt. „Kindlasti on tänase turu eripära see, et arendustegevus võrreldes jooksava rahavoo investeeringutega ei paku tootlust, mis riske õigustaks,“ möönis Uri.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111