Maarit Eerme • 25. juuni 2014
Jaga lugu:

Liviko kasvatas eksporti 5% ja lisas neli uut turgu

Liviko eksportis eelmisel aastal oma tooteid 29 turule kasvatades eksporti aastas viie protsendi võrra. Möödunud aastal hakati eksportima neljale uuele eksportturule: Aserbaidžaan, Usbekistan, Iisrael ja Portugal.

Alkoholi tootja ja müüja AS Liviko 2013. aasta auditeeritud konsolideeritud netokäive oli 135,2 miljonit eurot, milles sisaldub 66,4 miljonit eurot alkoholi aktsiisimaksu. Grupi auditeeritud konsolideeritud maksude ja amortisatsioonikulu eelne tulu (EBITDA) oli 5,1 miljonit eurot ning puhaskasum 2,7 miljonit eurot.

„Aktsiisitõusud on põhjustanud kodumaise kange alkoholi tööstuse konkurentsivõime languse. Mitmete Baltimaade alkoholifirmade ja edasimüüjate sisenemine Eesti turule odavviinadega pani kohaliku viinaturu suure surve alla ning vähendas Liviko turosa viinade segmendis," ütles Liviko juhatuse esimees Janek Kalvi. Ta lisas, et kui koduturul tegutsemine on pärsitud, on raske olla edukas ekspordis, kuid sellegi poolest on Liviko oma haaret maailmas laiendanud.

AS Liviko eksportis 2013. aastal oma tooteid 29 turule, tuntumad kaubamärgid on Vana Tallinn ja Viru Valge. Vana Tallinn Cream´i eksport kasvas aastaga 25 protsenti ja Vana Tallinna likööri eksport 9,5 protsenti.

„Eksportturgudel seisime silmitsi mitmete negatiivsete teguritega - Jaapani jeeni kursi kiire langus, Hiina turu tarnete peatumine ja Venemaa tax free sektoris viinadele riiklikul tasemel miinimumhinna kehtestamine. Sellele vaatamata suutis Liviko eksporti aastaga märkimisväärse viie protsendi võrra kasvatada,” oli Kalvi rõõmus.

Eelmisel aastal arendas Liviko kontsern nii Eesti, Läti kui ka Leedu turul märgatavalt kvaliteetalkoholi kaubamärkidest koosnevat tooteportfelli. Loodi veinibränd Baron Rosen juba tuttava ja kõrgelt hinnatud Nautimuse sommeljeesoovitusega veinide katusbrändi kõrvale. Inspireeritult Vana Tallinna saja miljonenda pudeli tootmisest Livikos toodi aasta lõpus turule eksklusiivse Vana Tallinn Signature. "Oluliseks muutuseks peame kodumaise teravilja kasutuselevõttu Viru Valge tootmises,” ütles Kalvi.

2013. aastal kasvatas Liviko Eesti turul importtoodete müüki, importalkoholi müügitulu kasvas mullu 15 protsenti. Jõudsalt kasvas ka horeca (hotellid, restoranid, kohvikud) sektori klientide hulk.

AS Liviko Läti tütarettevõte SIA Liviko müük oli varasema aasta tasemel, kuid ettevõte lõpetas 2013. aasta 8,3 protsendise kasumi kasvuga. Leedu tütarettevõte UAB Liviko kasvatas 2012. aastaga võrreldes müügitulu 19 protsenti, kuid hoolimata mitmetest ettevõttes läbiviidud struktuurilistest muudatustest ja juhtimiskorralduse kohandamisest, lõpetas majandusaasta siiski kahjumiga.

AS Liviko grupi 2013. aasta majandustulemustesse on konsolideeritud Eesti emaettevõtte AS Liviko, Läti tütarettevõtte SIA Liviko ja Leedu tütarettevõtte Liviko UAB.

Eesti, Läti ja Leedu riigieelarvesse maksid AS Liviko grupi ettevõtted kokku 66,4 miljonit eurot alkoholi aktsiisi, millest Eesti riigieelarvesse läks 50,4 miljonit eurot, Läti riigieelarvesse 12,6 miljonit eurot ja Leedu riigieelarvesse 3,4 miljonit eurot.

AS Liviko ekspordib 29 turule: Kanada, USA, Venemaa, Ukraina, Valgevene, Šveitsi, Austria, Saksamaa, Suurbritannia, Prantsusmaa, Läti, Leedu, Soome, Rootsi, Norra, Hollandi, Taani, Austraalia, Tšiili, Tai, Jaapan, Hiina, India, Gruusia ja Türgi. 2013. aastal sisenes Liviko neljale uuele eksportturule, milleks olid Aserbaidžaan, Usbekistan, Iisrael ja Portugal.

Liviko tuntuimateks omatoodete kaubamärkideks on Vana Tallinn ja Viru Valge, importmärkidest esindab Liviko Bacardit, Martinit, Nemiroffi, Freixenet ja teisi maailmakuulsaid kaubamärke.

AS Liviko on 116-aastaste traditsioonidega 1898. aastal asutatud kvaliteetalkoholi tootja. AS Liviko on nii Eestis, Lätis kui ka Leedus välja arendanud alkoholi jaotus- ja hulgimüügivõrgu, mille kaudu turustatakse omatoodangu kõrval maaletoodavaid brände ka teistelt maailma kvaliteetalkoholi tootjatelt. AS Liviko kuulub Balti riikide kolme suurema alkoholifirma hulka, pöörates tootmise kõrval sama suurt tähelepanu ka alkohoolsete jookide impordile. AS Liviko annab Eestis, Lätis ja Leedus tööd 376 inimesele.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee