Kristina Traks • 29 aprill 2015

Motiveerituse juured on peidus lapsepõlves

Mõni inimene on justkui pidevalt motiveeritud, teine aga tiksub päevast-päeva kuidagiviisi, ei näita iial üles initsiatiivi ega näi vaimustuvat millestki. Motiveerituse juured peituvad Tallinna Ülikooli psühholoogia magistrandi Hannes Kuhlbachi sõnul suuresti lapsepõlves.

"Iga inimene on unikaalne ja pole olemas universaalset mudelit, mis toimiks kõikidele inimestele. Kõik lapsed sünnivad siia maailma võrdselt, kuid suhted lähedastega määravad väga suuresti, milliseks tulevikus kujuneb tema motivatsioon asju teha," ütles Kuhlbach Äripäeva motivatsioonikonverentsil "Meie". "Ehk et motiveerituse algus on varajases lapsepõlves."

Tartu Ülikooli majandusteaduskonna doktorant Kaisa Kase sõnul on motivatsioon on nii töötaja kui ka tööandja vastutus. "Me sünnime oma loomult tegutsejatena. inimesed, kes on apaatsed, tegutsemisvõimetud, kannatavad üldjuhul depressiooni all," selgitas ta. 

Miks ebaõnnestub motivatsiooni hoidmine? Üks arusaam on see, et motivatsioonil on vaid üks tase - olen motiveeritud või mitte. "Võib olla nii, et sisemine motivatsioon üldse puudub ning on vaja tasu või karistuse läbi motiveerida. Need aga on ebakindlad motivaatorid, sest sõltuvad välisest - praegu saan siit raha, töötan siin, kui aga keegi mujal pakub rohkem, lähen ära," rääkis Kase. Väga palju sõltub tema sõnul ka juhi suhtumisest töösse -  kui juba juhi olemusest kumab läbi, et tehtav töö on mõttetu, siis inimesed saavad sellest aru. "Inimene tahab, et ta tööl oleks tähendus. Ei usu, et on olemas tööd, millel pole tähendust. Kui te ei suuda mõnele tööle tähendust luua, siis tekib küsimus, et milleks üldse see töökoht," sõnas Kase.

 

 

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111