Krislin Viira • 5 veebruar 2016

Krislin Viira: “Joy” – Tõeliselt motiveeriv edulugu ilma liigse ilustamiseta

Krislin Viira  Foto: Krislin Viira

IT-ettevõtte Tieto analüütik, pilatese treeningu juhendaja ja noorteorganisatsiooni MTÜ Ärikatel liige Krislin Viira räägib uusimas Bestsales.ee ja Kosmos IMAX filmiblogis mängufilmist “Joy” ning sellest, mida meil on õppida nimitegelase kindlameelsusest!

2015nda aasta lõpus linastunud film, peaosas Jennifer Lawrence'iga, räägib loo "orava-rattasse" sattunud noorest naisest. Ühel hetkel leiab Joy, filmi peategelane, ennast täielikult võlgades üksikemana, kes kasvatab kahte last ning lisaks peab üleval oma ema-isa. Tema läbisaamine oma poolõega on allapoole igasugust arvestust ning lisaks elab temast juba mitu aastat lahutatud mees ikka veel tema keldris. Just sellel hetkel, kui tundub, et enam hullemaks minna ei saa, võetakse ära tema töökoht ning asemele pakutakse samas ettevõttes madalamat kohta.

On ainult üks inimene, kes on terve elu uskunud, et Joy'st saab asja ning usub seda siiani – tema vanaema. Ta näeb Joy's endiselt rõõmsameelset ja uudishimulikku väikest tüdrukut, kes ta kunagi oli. Õnneks tema vanaema sisetunne ei valeta.

Foto: Twentieth Century Fox

Unistused kui elus edasiviiv jõudJoy, nagu ka paljud teised väikesed lapsed, omas piiritut kujutlusvõimet ning nägi võlulinna seal, kus suured inimesed tema ümber nägid vaid lõigutud ja kokku kleebitud pabereid.

Filmi stsenaariumisse on pikitud hetki peategelase lapsepõlvest, tema unistustest ning nende purunemisest. Needsamad mälestused äratavad Joy üles ning ta leiab endas uuesti julguse unistada ning oma unistusi ka täide viia. Üsnagi juhusliku olukorra läbi satub ta unistama ideest, mis teeks igapäevase majapidamistööde tegemise lihtsamaks – ise kuivaks väänavast põrandamopist.Sarnaselt filmis toimunule peaks iga täiskasvanud inimene aeg-ajalt tagasi vaatama enda väikese mina poole, kes oli suure tõenäosusega oluliselt kreatiivsem ning vabam igasugustest piirangutest. Üks kurvemaid aspekte "suureks kasvamise" juures ongi see, et inimesed lõpetavad unistamise.

Foto: Twentieth Century Fox

Ainult heast ideest üksi ei piisaMulle meeldis, et filmi autor ei üritanud tekitada illusiooni, et elus peab kõik lihtne olema ning tegemist ei olnud tüüpilise kinolinal-on-kõik-võimalik filmiga, kus kõigil läheb nii hästi, et tekib küsimus, kas me elame ikka samas maailmas. Seda nimetatakse üldjuhul "lihtsalt vedamiseks" ning kindlasti ei kõnetaks sellise sisuga film nii paljusid, kui seda võiks teha "Joy."

Filmis on suurepäraselt välja toodud põhilised probleemid ja murekohad, mida algaja ettevõtja ei oska ja ei saagi ette näha. Esimene suur takistus, millega ainult ideed omav inimene suure tõenäosusega silmitsi peab seisma, on investori leidmine. Antud takistusele ei pidanud Joy lahendust väga kaugelt otsima—investoriks sai tema isa uus ja üsna jõukas naine. Järgmine samm on oma imelisele leiutisele või selle osadele tootja leidmine, ka see ei osutunud märkimisväärseks probleemiks. Suuremateks takistusteks Joy teel said hoopis patendiga seotud probleemid ning oma toote müümine. Omaette takistuseks võiks pidada ka inimesi, kellega Joy oma unistust täide viies pidi arvestama ja suhtlema.

Foto: Twentieth Century Fox

Kui ise enda heaolu eest ei seisa, siis keegi teine ei tee seda kohe kindlasti

Inimesed, kelle kätte usaldas Joy oma toote müümise, ei tutvunud tootega piisavalt ega näidanud üles enda huvi selle müümisel.Inimesed, kelle kätte usaldas Joy patendiga seotud juriidilise poole, tegid küll oma tööd hästi, kuid lõppkokkuvõtteks siiski liiga pealiskaudselt ning pigem tekitasid sellega lisaprobleeme.

Kindlasti tuleb meil kõigil elus ette olukordi, kus inimesed, keda kõige rohkem usaldad, või ainukesed inimesed, keda üldse usaldada saad,ei täida Sinu ootusi. Tihti ei jää ootused täitmata pahatahtlikult, pigem on põhjuseks see, et konkreetse teemaga ei olda piisavalt isiklikult seotud.

Joy ei olekski saanud selgeks teha müügimeestele või oma pereliikmetele, et nad on midagi valesti teinud, kui nemad andsid endast kõik. Endast kõige andmine kellegi teise heaolu nimel erineb aga suuresti sellest, mida tähendab endast kõige andmine enda heaolu nimel.

Nii ei jäänudki Joy'l muud üle, kui kõik ettejuhtuvad probleemid ise ära lahendada. See nõudis temalt küll ääretut enesekindlust ning lõputut usku nii oma ideesse kui ka iseendasse, kuid ta ei andnud alla ning viis oma idee võiduka lõpuni.

Elusvtulebvõppidavusaldama, eelkõige just iseennast, sest kui Sa ennast usaldada ei saa, siis keda Sa üldse saad?

Foto: Twentieth Century Fox

Nota bene!Soovitaksin filmi vaadata kõigil, ka neil, kes ei tunne, et nende sees oleks ettevõtluse pisik. Igaüks meist vajab aeg-ajalt turgutust tavalisest argipäevast ning elutempo kriitilise pilguga ülevaatamist. Sellise filmi vaatamine annab selleks hea tõuke. Samuti ei tohiks kellegi teise eduloo vaatamisest tekkiva motivatsiooni üledoosi vastu küll kellelgi midagi olla.

Lisaks kõigele on see hea kerge film meie külmadel talveõhtutel vaatamiseks, sest pole midagi paremat filmist, mis isegi külmal talvel suudab sooja tunde sisse tuua! 

Krislin Viira on analüütik ühes Eesti suurimas IT-ettevõttes Tieto ning juhendab Pilatese treeninguid Kaisa Marran Pilates Studios. Muuhulgas on ta liige ka noorteorganisatsioonis MTÜ Ärikatel, kus aitab kaasa erinevate noortele suunatud koolituste korraldamisel, millest suurim projekt on siiani olnud Ebaõnnestumiste Päev. Ärikatla tegemistel saad pilku peal hoida SIIN.

 ja Bestsales.eeMüügiteemalise "Peab nägema!" filmisarja toob teieni Kosmos IMAX

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111