1 aprill 2016

Martti Pent soovitab: "Peen punane joon"

Turundustooteid ja -teenuseid pakkuva OÜ Stillabunt projektijuht Martti Pent tõstab värskes Bestsales.ee ja Kosmos IMAX filmiblogis esile ammuse linateose, mis sunnib mõtlema: Terrence Malick'i lavastatud filmi „The Thin Red Line“.

James Jonesi autobiograafilisel romaanil põhinev film, esilinastus USAs 1998. aasta detsembris, oli 1999. aasta Oscari jagamistel nominent küll lausa 7 kategoorias, kuid ei võitnud siiski ühtki kuldset mehikest.

Jooned

Filmid on toredad nähtused. Suure teatrisõbrana julgen öelda, et filmid on sellest kunstivormist kahel põhjusel isegi toredamad.

Nimelt saab head filmi soovi korral vaadata kasvõi kodus, selle nautimiseks ei pea alati istuma koos suure hulga võõrastega, kelle puhul kunagi ei tea, kas inimene su selja taga on ka täna aktiivne nohuga võitleja või siis tunnustust ootav sünkroonkommenteerija. Samas on võimatu eitada, et teinekord annab suur kinoekraan filmile mitu head kraadi juurde. Võtad popcorni ja magusa joogi veel kõrvale ning tunned end kui saks. Ehk et saab nii ja saab naa. Kuidas aga soovid.

Teine vahva asi filmide juures on võimalus juba nähtut uuesti kogeda. On vaid käputäis lavastusi, mida olen näinud rohkem kui korra, samas kui mõnede filmide osas ületab see number kümmet, kohe julgelt. Saada taaskinnitust mõnele ammu tuttavale mõttele, veendumusele või arusaamale on ju igati tervistav. Samal ajal tean häid inimesi, kes filme kunagi uuesti ei vaata. Ja saavad samuti suurepäraselt hakkama. Ehk siis jälle valikute koht.

Üks film millega ikka ja jälle kokku olen saanud on „Peenike punane joon“. Terrence Malick tõi selle sügavalt sõjavastase linateose välja 1998. aasta viimastel päevadel. Et pool aastat varem oli suur osa maailma filmisõpradest kaasa elanud Ryani nimelise reamehe päästmisele, siis jäi Malicku teos mõnevõrra selle varju. Täiesti teenimatult seejuures. Minu esimene kohtumine punase joonega oligi selsamal linastusaastal. Jäneda kinos. Nüüd, 17 aastat hiljem, on kodus üks selle filmi DVD kulumiseni otsa vaadatud, teine õnneks veel kestab. Ühesõnaga olen püüdnud filmile tagasi anda neid vaatamiskordi, mis reamees Ryan üle maailma temalt ära võttis.

Filmi helita vaadates paistab selle süzee äärmuseni lihtne. Vaikse ookeani Guadalcanali saarel peavad II maailmasõja ajal omavahel tulist võitlust Jaapani ja USA sõdurid. Esimesed on end sinna väikesaarele igati mugavalt sisse seadnud ning teised püüavad neid siis sealt minema peletada. Loomulikult suurema eesmärgi, rahu, nimel. Ja nagu sellistes vastasseisudes ikka, siis inimelusid väga ei loeta. Verd lendab, mehed nutavad ja kojujäänud naised petavad. Kole värk.

Heli sisse lülitades läheb aga keerulisemaks. Ning ühtlasi ka ebamugavamaks. Nimelt saab siis selgeks, et loo jutustamine ei olegi režissööri peamine eesmärk olnud. Terrence Malick esitab hoopis küsimusi, vaatajale. Need on mõnevõrra ebamugavad, sest sunnivad päriselt kaasa mõtlema. Miks me teeme, seda mida teeme? Kui me midagi teeme, siis kustkohast on tulnud veendumus, et meil on õigus või kohustus teha seda, mida teeme? Kui me teeme seda, mille jaoks me arvame enesel õigust või kohustust olevat, siis millisel hetkel saame aru, et oleme millegi nimel läinud üle ühe joone, selle peenikese punase, keelava joone? Kas me sellest üleastumisest üldse aru saame? Ja seda loomulikult mitte ainult sõjas. Ka rahus. Elus. Üldiselt.

Jooned?

Neid punaseid jooni on meie ümber iga päev üksjagu. Mõni boldis ja mõni nii hele, et pole õieti nähagi. Nende enesele teadvustamise vajalikkus ning vähemalt püüd nendega arvestada sai minu jaoks selgeks just tänu selle filmile. Või vähemalt ma arvan nii. Mulle meeldib nii mõelda.

Tore jutt – punased jooned. Ja siis? Kuidas nende teadvustamine nüüd müügiinimest aitab?

Selle rumala küsimusega nüüd lõpetangi.

Stillabunt on Eesti kapitalil tegutsev ettevõte, mis pakub laias valikus turundustooteid ja -teenuseid.

Müügiteemalise "Peab nägema!" filmisarja toob teieni Kosmos IMAX ja Bestsales.ee

Autor: Martti Pent Stillabunt OÜ projektijuht

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111