27. aprill 2016
Jaga lugu:

Eesti varjuküljed: korruptsioon ja pettused on tõusuteel

Ernst & Young Baltic AS partner Ivar Kiigemägi
Ernst & Young Baltic AS partner Ivar Kiigemägi  Foto: Veiko Tõkman

EY poolt värskelt Eesti avaliku- ja erasekori juhtide seas läbi viidud pettuseriskide uuringust selgub, et korruptsiooni ja pettuste osakaal on Eestis tõusuteel. 40% juhtide arvates on korruptiivne käitumine Eestis laialt levinud, mullu arvas sama 31% vastajatest. Ligi neljandiku juhtide hinnangul kahjustab korruptsioonivastaste meetmete kasutuselevõtmine nende konkurentsivõimet Eesti turul.

„Korruptsiooni ja pettuseriskide tajumist mõjutavad ühelt poolt järelevalveasustuste poolt avastatud ning avalikustatud sündmused, teiselt poolt pööravad ka ettevõtete juhid iga aasta järjest enam tähelepanu äritegevuse seaduslikkusele, läbipaistvusele ja heale äritavale,“ rääkis pressile saadetud teates EY juhtivkonsultant Marilin Pikaro. „Kuid konkurentsitingimustes on Eestis surve ebaseaduslikule käitumisele jätkuvalt aktuaalne teema. 22% uuringule vastanud juhtidest on veendunud, et kui nad ise altkäemaksu ei paku, siis teeb seda konkurent ja võidab tehingu. See näitaja ei ole võrreldes 2015. aastaga oluliselt muutunud.“

Uuringu kohaselt on viimase kahe aasta jooksul 36% vastajatest oma organisatsioonis kokku puutunud mõne avastatud pettusejuhtumiga. Kõige sagedamini avastatud pettuse liigid olid: omastamine, vargus, raha välja „kantimine“, andmetega manipuleerimine ning teatud tehingupartnerite soosimine või neile soodsamate tingimuste loomine. Seejuures ületas 21% juhtudel pettusega kaasnev kahjusumma 100 000 euro piiri ning 10,4% juhtudel jäi organisatsioonile tekitatud kahju vahemikku 50 000 – 100 000 eurot.

44% vastajatest oli osaliselt või täielikult nõus sellega, et ebaeetiline käitumine jääb tippjuhtkonnale sageli märkamata. Suurimateks takistusteks väärkäitumisest teatamata jätmisel pidasid vastajad lojaalsust kolleegide ja organisatsiooni ees ning muret oma karjääri pärast. 

EY partneri Ivar Kiigemägi sõnul pannakse valdav enamus pettusejuhtumitest toime ettevõtte töötajate poolt, kuid keskmistes ja suurtes ettevõtetes on tippjuhtidel küllaltki keeruline olla kursis iga töötaja poolt vastu võetud otsuse, tehingu ja tegevusega. „Juhina tuleks töötajaid usaldada, samas süsteemne monitooring kas audiitori või sisekontrolli poolt on vajalik tagamaks organisatsiooni hea kontrollikeskkond ning kindlustunne suuremate riskide maanduse osas,“ märkis Kiigemägi.

Huvitava faktina leiab osa Eesti ettevõtete juhtidest, et korruptsioon on üksnes avalikus sektoris esinev nähtus ega laiene erasektorile (17%). 62% vastajate arvates on isiklike kingituste või meelelahutuse pakkumine heade ärisuhete hoidmiseks erasektoris pigem õigustatud, avalikus sektoris on kingituste tegemine õigustatud 22% juhtide arvates.

Paralleelselt Eesti uuringuga avalikustas EY ka ülemaailmse korruptsiooni- ja pettuseriskide küsitluse tulemused, kus toodi eraldi välja Baltikumi juhtide suundumused ja arvamused pettuseriskide avastamisel. 29% Baltikumi juhtide arvates on altkäemaks ning korruptsioon riigis jätkuvalt väljakutsed, Ida-Euroopas arvas sama 46% vastajatest ning arenenud turgudel nagu Soome, Saksamaa või Suurbritannias 21%.

51% Baltikumi ettevõtete juhte leidis, et nende valitsustel on küll olemas tahe korruptsiooni- ja pettusejuhtumeid avastada ning nende toime panijaid süüdi mõista, kuid ei ole selles erilist edu saavutanud. Võrdlusena oli Ida-Euroopas samal arvamusel 56% uuringule vastajatest ning arenenud riikides 40%.

Eesti juhtide seas viidi veebipõhine küsitlus läbi märtsis ja aprillis 2016 organisatsioonide juhtimisfunktsiooni omavate isikute hulgas, kokku osales küsitluses 315 vastajat. Uuringu eesmärgiks oli paremini mõista seisukohti äritegevusega seotud riskide (sh pettused, korruptsioon) juhtimisel Eesti äriühingutes ja avaliku sektori asutustes.

Uuring on leitav siit.

EY globaalses korruptsiooni- ja pettuseriskide uuringus viidi läbi intervjuud vahemikus oktoober 2015 – jaanuar 2016. Uuringus osales kokku 2825 vastajat 65 riigist sh viidi läbi 75 intervjuud Baltikumis.

Uuring on leitav siit.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt