bestsales .ee • 28 aprill 2016

Puitmajade eksport kasvas hüppeliselt, kasuta võimalust! (Täiendatud)

Eesti puitmajade eksport 2015  

Statistikaameti andmetel kasvas puitmajade eksport 2015. aastal 28,2%, endiselt on suurim Eesti puitmajade eksportturg Norra Kuningriik, järgnevad Rootsi, Saksamaa ja Suurbritannia. Bestsales'i arvates kõneleb see trend suurest võimalusest – kas Sinu ettevõttel on tooteid, millega puitmajade ekspordi tõusulaines kaasa minna?

Puitmajade eksport Norra Kuningriiki on alates 2011. aastast kahekordistunud, jõudes tänaseks 95 miljoni euroni aastas. Suurima kasvu on teinud Rootsi turg, kuhu Eesti puitmajade eksport 2015. aastal kasvas 36 miljonit eurot, mis tõstab Rootsi 50,7 miljoni eurose ekspordimahuga Norra järel sektori teiseks sihtturuks. Rootsiga kohad vahetanud ning mahtude poolest kolmanda sihtturu Saksamaa osakaal kogu puitmajade ekspordist möödunud aastal oli 17,8%, kogumahuga 48 miljonit eurot aastas.

Sektori muud sihtturud on 2015. aastal püsinud stabiilsed või kerges kasvutrendis. Eksport on vähenenud Venemaa ja Taani suunal.

80% Eesti puitmajasektori ekspordist suunatakse Norra, Rootsi, Saksamaa ja Inglismaa turgudele.

Sektori peamine sihtturg on endiselt Norra kuningriik ekspordimahuga 94,9 miljonit eurot aastas, millele järgneb 50,7 miljoniga eurose ekspordimahuga Rootsi.

Statistikaameti andmetel eksporditi Eesti puitmaju 2015. aastal kokku 52 erinevasse sihtriiki koguväärtuses 278 miljonit eurot aastas.

Täiendatud Swedbanki pressiteatega:

Swedbank teatas täna, et tootmine Eesti puidutööstuses kõigi aegade kõrgeimal tasemel. Värske statistika näitab, et Eesti puidutööstuse toodangumaht on täna kõigi aegade kõrgeimal tasemel. Alates 2011. aastast on tootmine Eestis kasvanud 28%, samal ajal kui Euroopa Liidus tervikuna on see langenud. Swedbanki puidutööstuse sektori juht Mait Kaup ütles värsketele uuringuandmetele viidates, et puidutöösturid on mõõdukalt optimistlikult meelestatud ning kaks kolmandikku neist plaanib tänavu käivet kasvatada.

„Puidutööstus on suurim kaupade netoeksportija  teiste tegevusaladega võrreldes ja samuti kõige rohkem kaupade netoeksporti kasvatanud tegevusala alates 2009. aastast,“ märkis Mait Kaup. „Ettevõtjad prognoosivad eksportmüügi osakaalu püsimist käibes varasemaga samal, 73% tasemel.“

„Meie küsitluses osalenud puidutööstuse ettevõtete eksport on välisturgude lõikes hästi hajutatud,“ ütles Kaup. Kõige olulisemaks sihtturuks peetakse Soomet, mis moodustab kogu müügimahust siiski vaid 16%. Järgnevad Saksamaa, Rootsi, Norra ja Läti. Võimaluste kasvu nähakse enim Rootsis, huvitava tendentsina on fookusesse tõusnud Suurbritannia turg, mida plaanib sihtida iga neljas puidutööstur.

Mait Kaup kinnitas, et puidutööstuse tootmisvõimekus on paranenud: „ Swedbanki küsitlusele vastanud puidutööstusettevõtjad  planeerivad tänavu investeeringuid enam,  kui tööstusettevõtted keskmiselt. Investeeringute teravik on suunatud efektiivsuse kasvatamisele, väga selgelt on tähelepanu alla võetud ka tootearendus.“

Mitu aastat püsinud tööjõupuuduse märkisid puidutöösturid ära ka tänavuses uuringus kui ettevõtte arengut piirava teguri. „Et olukorda leevendada ja konkurentsivõimet parandada on oma tootmise IT abil automatiseerinud või plaanib seda teha rohkem kui kolmandik puidutööstuse ettevõtjatest,“ ütles Kaup. „Ometi pole automatiseerimine tööjõu vajadust oluliselt vähendanud, vaid pigem struktuurselt muutnud. Lihttööliste asemel kasvab aasta-aastalt nõudlus spetsialistide järel, kes oskavad ümber käia keerukate ja kallite masinatega.“

Swedbank viis tänavu kevadel juba viiendat aastat järjest läbi ülevaatliku Eesti tööstusettevõtete uuringu. Viimases uuringus osales 370 siinset tööstusettevõtet. Puidutööstuse ettevõtteid oli nende hulgas 61, kes annavad üheskoos tööd 4627 inimesele ja esindavad 605 miljoni euro suurust sektori müügikäivet.

Samal teemal on ka tänane Äripäeva kaanelugu, mille leiad siit.

Autor: Bestsales

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111