Aira Tammemäe • 5. september 2016
Jaga lugu:

Üks küsimus: Kuidas mõjutavad lähisuhted meeskonna toimimist?

Tõnu Lehtsaar
Tõnu Lehtsaar  Foto: Raul Mee

Lähisuhted organisatsioonis võivad nii kahjustada kui ka toetada meeskonna toimimist, arvab suhtlemispsühholoog Tõnu Lehtsaar.

Üks küsimus on rubriik, kus esitame Müügijuhtimise aastakonverentsi Müügi X esinejatele ühe küsimuse, mis on kaudselt seotud ka tema esinemise teemaga. Suhtlemispsühholoog Tõnu Lehtsaar räägib 27.septembril toimuval Müügijuhtimise aastakonverentsil konfliktidest grupp versus isik.

Esitatud küsimusele vastates julgen vastata oma juhtide ja ettevõtetega suhtlemise kogemuse pinnalt. Esmalt arvan, et lähisuhete mõju on seotud kultuuriga laiemalt. Põhja-Ameerikas juhiti minu tähelepanu korduvalt sellele, et Hiina firmad on tugevad just tänu peresuhetele. Individualistlikes kultuurides on lähisuhete mõju minu arvates kahetähenduslik.

Lähisuhete võimalik negatiivne mõju võib avalduda kolmel erineval viisil. Esiteks rollisegaduse kaudu, mis tähendab, et osapooled ei saa päris täpselt aru, kes nad üksteise jaoks on. Teiseks võivad pinged ühes valdkonnas hakata mõjutama tegutsemist teises valdkonnas. Kolmandaks kinnitavad uuringud, et liigselt lähedased ja kokkuliidetud meeskonnad muutuvad vähemefektiivseteks. Nähtust, kus üksmeele püüd ja olulised lähisuhted varjutavad riskikäitumise ja ratsionaalsed otsused, nimetatakse grupimõtlemiseks (groupthink).

Lähisuhete positiivne mõju väljendub selles, et tugevate lähisuhete puhul on osapoolte vahel välja kujunenud usaldus, mis toetab ka tööalaste otsuste langetamist ja riskide võtmist. Oluline on ka meie tunne, mis aitab konflikte lahendada ja tegemisi mõtestada isiklikust laiema mõiste kaudu. Väljakujunenud lähisuhted tähendavad ka seda, et me teame, kellega koos töötame. Aeg kulub asja peale, mitte tundmaõppimise ja suhete selgitamise peale.

Minule küll meeldib töötada inimeste seas, keda ma tunnen ja usaldan.

 

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt