Aira Tammemäe • 27. märts 2017
Jaga lugu:

Kuidas kasutada ühisrahastuse pakkujaid kinnisvara müügis?

EstateGuru äriarendusjuht Daniil Aal.
EstateGuru äriarendusjuht Daniil Aal.  

Kui ühisrahastuse roll kinnisvara arendamisel või kinnisvarasse investeerimisel on kõigile maakleritele juba selge, siis vähem teatakse, kuidas kasutada ühisrahastuse pakkujaid kinnisvara müügis.

Daniil Aal esineb ülehomme, 29. märtsil Kaval-Antsu talus toimuval hommikukonverentsil „Müügi Edulood: kinnisvara müük.

Aira Tammemäe küsimustele vastas Eesti kinnisvara ühisrahastuskeskkonna EstateGuru äriarendusjuht Daniil Aal, kes toob 29. märtsil toimuval konverentsil „Müügi Edulood: kinnisvara müük“ esinedes välja konkreetsed näited, kuidas nemad saavad maaklereid kinnisvara müümisel aidata.

Tean, et olete aktiivselt turul ringi käinud ja ühisrahastusest maakleritega rääkinud, mida kinnisvaramaaklerid teie ärist arvavad? Mida toovad välja nn skeptikud ja vastupidi, kuivõrd maaklerid on ise teie kaudu kinnisvarasse investeerinud?

Kahjuks ei tegele täna Eestis kinnisvaramaaklerid või ka kinnisvarafirmad laiemalt ostjale või arendajale finantseerimislahenduse leidmisega. Seega ei ole meie kogemusel valdav osa kinnisvaramaaklerid kahjuks veel väga hästi mõistnud, milles meie ärimudel seisneb ja kuidas meie finantseering saaks ka neid tehingute lõpuni viimisel aidata. Olles turuga hästi kursis teame, et tihti jäävad tehingud ära, sest ostja ei suuda müügis oleva vara ostu finantseerida.

Sellistes olukordades saab EstateGuru maaklerit ja klienti aidata, pakkudes vara ostmiseks või arendamiseks finantseerimislahendust. Samuti pakume maakleritele ka vihjetasu, mille tulemusena võib maakler oma tehingu tegemisest teenitavat tulu veelgi tõsta.

Kindlasti peame omalt poolt tegema jätkuvat teavitustööd, et maaklerid ja maaklerfirmad mõistaksid paremini, kuidas me saaksime üksteisele kasulikud olla.

Me ei tunne, et kinnisvaravaldkonnas oleks välja kujunenud mingi kindel ring skeptikuid. Küll aga näeme seda, et paljud valdkonnas tegutsevad inimesed ei ole siiani väga hästi mõistnud, milles meie pakutav finantseerimislahendus täpsemalt seisneb ja miks on selline rahastuse kaasamine majanduslikult otstarbekas.

Turg üldjoontes teab, mida ühisrahastus väikeinvestorile ja kinnisvara arendajale pakub. Aga võtame nüüd ühe teise näite. Minul on väike ettevõte, mille bilansis on muuhulgas kaks kinnisvaraobjekti, millest üks on puhtalt investeering. Tegemist on Tallinnas asuva 3-korteriga korterelamuga. Selle maja renoveerimine annaks oluliselt elupinda juurde, aga nõuab ka investeeringut. Põhimõtteliselt on minu ees hetkel valik, kas müüa selles majas asuv korter või võtta ette renoveerimine. Kas teie oskate midagi pakkuda?

Kindlasti saame pakkuda antud vara tagatisel finantseerimislahendust, sest Tallinna linnas paiknev kortermaja on piisavalt hea ja likviidne tagatis, et tagada üheltpoolt piisav rahastus laenuvõtjale, aga teisest küljest ka mõistliku riskiga investeering investorite jaoks. Selliste varade tagatisel oleme üldjuhul võimaldanud finantseerimist 50-60% ulatuses tagatisvara turuväärtusest, mis peaks kindlustama piisava laenu tagatuse ka kinnisvaraturu tagasilöögi korral.

Tagatise olemasolu ei ole siiski ainus kriteerium, mille järgi EstateGuru laenuprojekte hindab. Lisaks tagatise olemasolule tahame me alati aru saada, kas inimene, kes laenu kaasava ettevõtte taga seisab, on usaldusväärne ja omab piisavat kompetentsi.

Ehk siis antud juhtumi puhul tahame me aru saada, kas hoone renoveerimine on üldse kasumlik ettevõtmine ja kas kogu projekt on piisavalt põhjalikult läbi mõeldud. Meile on oluline, et pärast kõigi kulude, sh intressikulude kandmist, jääks kliendile alles piisavalt kasumit, et jätkuks motivatsiooni projekti lõpuniviimiseks. Samuti peame aru saama, kas planeeritud kulud renoveerimistöödele ja renoveeritud korterite müügihinnad on realistlikud ning arvestavad ka võimalikke pessimistlikumaid stsenaariume. Lisaks on oluline kliendi varasem kogemus ehituse- ja kinnisvaraprojektide juhtimisel. Kui see puudub, siis on oluline tugevate ja usaldusväärsete ehitus- ja müügipartnerite olemasolu.

Millised on teie prognoosid 2018. aastaks? Kui palju raha läbi teie võiks aastas kinnisvarasse liikuda?

Meie hinnangul on 2018. aasta kinnisvaraturul väga sarnane 2017. aastale ehk turg on aktiivne, kuid stabiilne. Oleme täheldanud, et ka väiksemates linnades on tekkinud arendajatel huvi alustada erinevaid väiksemaid arendusprojekte.

EstateGuru kaudu kinnisvarasse tehtavate investeeringute summad on samuti tõusujoonel. Kui 2016. aastal oli EstateGuru kaudu tehtud investeeringute maht ligikaudu 12 miljonit eurot, siis juba 2017. aasta algus näitab tuntavat aktiivsuse tõusu ning mahtude oodatavat suurenemist. Lisaks Eesti ja 2016. aasta septembrikuus avatud Läti turule oleme käesoleval aastal sisenenud ka Leedu turule ning järgnevad sihtkohad on juba ette valmistamisel. Seega tõusu on oodata nii investeeringute mahtude, investorite arvu kui ka uutele turgudele laienemise arvelt.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt