Aira Tammemäe • 28. märts 2017
Jaga lugu:

Kinnisvaramaakleril kaks valikut – arene või lahku!

LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing.
LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing.  Foto: Eiko Kink

Kinnisvaramaakleril on kaks valikut – kas lisaväärtuse pakkumiseks oma kompetentsi tõsta või kinnisvarasektorist lahkuda, rääkis intervjuus Aira Tammemäele LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing.

Ingmar Saksing esineb homme, 29. märtsil Kaval-Antsu talus toimuval hommikukonverentsil „Müügi Edulood: kinnisvara müük".

Ingmar Saksing jagab homsel hommikukonverentsil „Müügi Edulood: kinnisvara müük“ oma kogemust, kuidas uusi objekte müüki saada.

Kinnisvaramaaklerite turul on aastaid olnud probleemiks n-ö isehakanud maaklerid, kelle pädevus ja tööeetika rikub kinnisvaramaaklerite mainet. Kuivõrd on olukord tänaseks paranenud?

Olukord on paranemas. Paranemas ilma, et seadusandja oleks seda kuidagi reguleerinud või ilma, et erialaliidud oleks jõuliselt selle nimel pingutanud.

Selle põhjuseks on ühelt poolt kinnisvaratehinguid ümbritsev järjest keerukam õiguskeskkond ja kinnisvaraturuga tihedalt seotud pangandussektori kasvavad ootused kinnisvaramaakleritele ning teiselt poolt sektoris toimuv konsolideerumine ja sissetulekute vähenemine.

Kõigele sellele on omakorda seadnud selgemad raamid maksuameti töö. Turuosaliste arv on vähenenud viiendiku võrra võrreldes viie aasta taguse perioodiga. Enam kui tippaja 2000 kinnisvaramaaklerist on täna tegevad 1600 maaklerit.

Kõik see sunnib kinnisvaramaaklereid oma kompetentsi tõstma, et nad saaksid teenust pakkuda rohkematele klientidele ning selle abil oma sissetulekut suurendada. Või sektorist lahkuma.

Kinnisvaraturg on taas tipus. Sina oled korra sarnase perioodi läbi teinud. Müügi aktiivsus ja kinnisvara hinnad on tõusnud, kuid kas praegune olukord erineb kuidagi eelmisest?

Neid perioode on olnud eelnevalt kaks, tõusule järgnes langus 1998/1999 ja sellele järgnenud tõusule uuesti langus 2007/2008. Kui esimese languse mõju oli kinnisvaraturul tunda kuni aasta, siis teise languse mõju kestab siiani. Tänasel turul on mitmeid märke kahest eelmisest kasvuperioodist, samas paljuski ka eelmistest erinevat.

Taas usutakse, et kinnisvara müüb reklaam, et igale kinnisvarale leidub soovitud hinnatasemel ostja ja et kinnisvaraarendus, see on imelihtne. Kui pakkumise poolel on palju sarnast eelnevatest perioodidest, siis nõudluse poolelt on pilt suuresti erinev. Laenurahaga ostetakse kinnisvaraturul vähem. Kui, siis laenatakse läbimõeldult ja ostuotsused sünnivad kaalutletult. Ka mitme kinnisvara ost või ostud spekulatiivsetel eesmärkidel on harvad juhused.

Kuivõrd Sina tunnetad turul nn kinnisvarasse investeerijate kasvu võrreldes koduostjatega?

Võrreldes eelmise perioodiga on praegu kinnisvaraturul oma raha paigutamas märkimisväärselt rohkem investoreid. Erinevalt varasemast ostetakse kinnisvara täna paljuski omavahendite arvelt. Samas on seda tüüpi ostjad ikkagi vähene osa kogu ostjaskonnast, kuivõrd kinnisvarasse investeerimine on kapitalimahukam ettevõtmine, kui näiteks väärtpaberitesse investeerimine.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt