31 märts 2017

Millest hoiduda kirjutamisel ja esinemisel?

Mihkel Raud.  

Kirjutamise juures on silmapaistvamaid tüüpvigu, mida ka Mihkel Raud ise jätkuvalt teeb, paljusõnalisus. Tegelikult on võimalik kirjutada palju ökonoomsemalt, lihtsamalt ja arusaadavamalt.

Mihkel Raud õpetab, kuidas kirjutada ja avalikult esineda 26. aprillil, täpsem teave on SIIN.

Miks me kipume kirjutama nii keeruliselt? Me arvame, et kui kirjutame paljusõnaliselt, jätame endast arukama mulje ning kui kasutame palju võõrsõnu, mõjume intelligentsemalt ja laiema silmaringiga. Aga tegelikult on tõde hoopis vastupidine, kui me just ei kirjuta ilukirjanduslikus žanris. Mida lihtsamalt, selgemalt ja arusaadavamalt on igapäevases ärikommunikatsioonis ja blogipidamises kirja pandud mõtted, seda parema meelega meie ideid omaks võetakse ning seda kergemini jõuavad need lugejateni.

Põhiline viga on see, et eestlased kipuvad esinema ilma ettevalmistuseta. Kui sa lähed suurema auditooriumi ette, siis selleks tuleb teha eeltööd. Avalikud esinemised nõuavad pikemat ettevalmistamist.  

Paar nõuannet, kuidas neid vältida

Paljusõnalisust vältida on lihtne. Mihkel Raud ütleb, et temal on 14-punktiline check-list, mida ta ettekannet kirjutades alati järgib. Kõik koolitusel osalejad saavad selle check-listi.Kui lause mõte jääb samaks, siis üleliigsed sõnad tuleb maha arvata. Aga see ei puuduta ilukirjandust. Üleliigseid sõnu on tegelikult palju rohkem, kui me arvame. See on esimene asi, mida tuleb jälgida. Mitte ainult iga sõna, vaid ka terve lause puhul tuleb vaadata, kas see  annab uue mõtte, kas selle loo mõte muutub. Kui ei, siis tuleb välja võtta ja kui muutub, siis  loomulikult alles jätta.

Avaliku esinemise puhul on ettekanne vaja lihtsalt valmis kirjutada. Vilunud esineja võib panna ainult märksõnad kirja. On olemas oht, kui ettekannet hakatakse nagu luuletust deklameerima, see võib anda vastupidise tulemuse. Üldiselt on nii, et valmiskirjutatud kõne ei ole kellelegi kahjuks tulnud. Kokkuvõtteks võib öelda, et sõnum tuleb pähe õppida ja peast ette kanda.

Kas esinemishirmust on võimalik üldse lahti saada? Kas üldse peaks?

Ei! Ja väga hea, et ei ole. Teatud esinemishirm aitab lõppkokkuvõttes parema esinemise teha. Loodus teeb meiega asju teatud põhjusega ja loodus tahab, et me õnnestuksime. Pabistamine tekitab organismis teatavad keemilised protsessid, mis väljenduvad pabinana või hirmutundena, mis aitavad sul teemat fokusseerida, ennast kokku võtta ja parema esitluse teha. Vaja on leida tasakaal väikse esinemise elevuse ja täieliku paanika vahel. Selleks on olemas omad tehnikad ja nipid. Pabistamist enne avalikku esinemist ei ole vaja karta, seda tuleb tervitada. Karta ja muretseda on pigem vaja siis, kui sa üldse ei pabista.

Kuidas sa ise esinemishirmuga toime tuled?

Oluline on saavutada oma auditooriumiga kontakt (kui sa just ei esine üksinda kaamera ees) ja kohe alguses jää lõhkuda. M.Raud püüab vähemalt korra oma publiku naerma saada esimese paari-kolme minuti jooksul. Kui see õnnestub, siis edasi läheb juba lihtsamalt.

Kuhu ma võin välja jõuda hea väljendusoskusega või mida hea väljendusoskus mu elus muudab?

Väga palju, kuna enamik äriideed on kõik väga lihtsasti kopeeritavad.Konkurentsis püsimiseks on vaja kasutada erinevaid nippe. Hea väljendusoskus, nii suuline kui ka kirjalik, on üks nendest vahenditest, mis muudab sind konkurentidest paremaks.

E-maili teel tehtud päringutele saadud vastuste põhjal on võimalik aimu saada ettevõtte üldisest kultuurist, teenuse ja toote kvaliteedist palju rohkem, kui mingist esitlusest või projektist, mis on juba eelnevalt valmis tehtud. Inimestega tuleb vestelda kas siis kirjalikult või suuliselt. See aitab kindlasti konkurentsis tublim olla.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111