Jana Jukina • 1. juuni 2017
Jaga lugu:

Juht ei saa juhtimisel lähtuda enda isiksusest

Aira Tammemäe.
Aira Tammemäe.  Foto: Eiko Kink

Inimesed on erinevad ja nende vajadused on erinevad. Kuidas juhina oma inimeste eripärasid märgata ja neile seeläbi õigesti läheneda? Koolitaja ja konsultant Aira Tammemäe jagab oma kogemusi.

Pärnu Konverentside Juhtimislabor "Kuidas meeskonnana õnnestuda"Toimub 7. juunil TallinnasAira Tammemäe esineb ettekandega "Mis motiveerib eri inimtüüpe sinu meeskonnas"Lisaks esinevad Transferwise'i personaliarhitekt Kairi Pauskar, matkajuht ja elukutseline Nipernaadi Kunnar Karu, Tammiste personalibüroo tegevjuht ja koolitaja Sirje Tammiste, Belbini meeskonnakoollituste eesvedaja Mats Soomre.Registreerimine ja lisainfo SIIN!

Millised on sagedasemad vead, mida juhid teevad inimeste motiveerimisel?

Kõige tüüpilisem on vast see, et juht „unustab“ tublid töötajad ära. Kogu tähelepanu läheb neile, keda vaja toetada ja kelle meeleolu juhtida, ning need, kes oma tööga suurepäraselt hakkama saavad, tulevad meelde alles siis, kui lahkumisavaldus juba juhi laual on.

Inimtüüpide seisukohalt näen ma palju ka seda, et juht tunnustab ja püstitab eesmärke enda isiksusest lähtuvalt. Kuid inimesed on erinevad. Mõned ei talu absoluutselt nn võistlusi või avalikku tunnustamist, teine ei pea aga millekski omavahel möödaminnes öeldud kiidusõnu, vaid ootab ikka punast vaipa ja aplausi.

Mida teha, kui juht ei leia oma töötajaga ühist keelt ja ei oska töötajat motiveerida nii, nagu töötaja seda vajaks? Kas ja kuidas saab juht iseennast sellises olukorras parandada?

Eri inimtüüpidel on motivatsiooni osas eri ootused. Seda võiks teada. Ja iga inimene on isiksus. Temaga võiks rääkida ja tema reageeringuid võiks jälgida ning analüüsida. Ehk õpi eri inimtüüpide keel selgeks, kuula ja jälgi.

Kuidas aru saada, milline inimtüüp su vastas on ja mis just talle sobib?

Hea juht ei pea selleks psühholoog olema, vaid tegutseb intuitiivselt. Intuitsioon ei ole aga teatavasti midagi taevalikku, vaid põhineb täiesti maistel kogemustel ja infol. Kui teadmisi eri inimtüüpide ootuste kohta pole, siis ei hakka ka intuitsioon tööle täiel võimsusel ja kui kogemusi ka ei ole, siis pole ka intuitsioonil kusagilt sisendit võtta.

Erinevalt ratsionaalsest analüüsist suudab intuitsioon kasutada oluliselt rohkem infot, ka seda, mis polegi teadliku analüüsiga kättesaadav, kuid kui fail on tühi, siis on tühi.

Esined 7. juunil toimuvas Juhtimislaboris, kus ettekande pealkiri on „mis motiveerib eri inimtüüpe sinu meeskonnas?“, millest täpsemalt räägid?

Vaatame nelja inimtüübi peamiseid motivaatoreid. Mis neid tegelikult rasketes olukordades toetab ja käivitab. Ja vastupidi. Kuidas juht võib kogu asja kapitaalselt nässu keerata? Analüüsi aluseks on Fritz Riemanni nelja hirmu põhivormi teooria. Kasutan tõsiteadusliku inimtüpoloogia selgitamiseks Karupoeg Puhhi nelja tegelaskuju.

 

Juhtimislabor "Kuidas meeskonnana õnnestuda" toimub 7. juunil Tallinnas. Vaata lisainfot ja registreeri SIIN.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt