Raimo Ülavere • 30. august 2017
Jaga lugu:

Erinevus amatööri ja professionaali vahel

Raimo Ülavere
Raimo Ülavere  Foto: Raul Mee

Miks on nii, et osa inimesi tunduvad olevat über-edukad pea kõiges, mida teevad ja suur enamus meist ülejäänutest maadleb igapäevaselt sellega, et pead vee peal hoida?

Juhtusin lugema artiklit, kust leiab päris palju võimalikke vastuseid sellele küsimusele. See on nii hea, et tõlgin siia selle pea üksühele ära. Ehk jutt on erinevustest amatööride – meist suur enamus – ja professionaalide vahel. Ja lugedes on ehk hea endalt küsida, kummale poole sa ise pigem kaldud. Niisiis:

Amatöörid jäävad pidama kohe, kui on juba midagi saavutanud. Professionaalid teavad, et esimene edu on vaid algus.Amatööridel on eesmärk. Professionaalidel on protsess.Amatöörid arvavad, et nad on head kõiges. Professionaalid teavad, milles nad on head.Amatöörid näevad tagasisidet ja coachingut isiklikult nende vastu suunatud kriitikana. Professionaalid teavad omi nõrkusi ja otsivad teadlikult tagasisidet.Amatöörid hindavad ühekordset edu – tegin ühe hea soorituse! Professionaalid hindavad jätkusuutlikku edu – kas ma suudan 9 korral 10st teha head sooritust?Amatöörid annavad järgi esimeste tõrgete korral ja arvavad, et nad on läbikukkujad. Professionaalid näevad ebaõnnestumist kui osa teekonnast meisterlikkuseni.Amatööridel pole õrna aimugi, mis parandaks nende võimalusi paremale tulemusele. Professionaalid teavad.Amatöörid tulevad trenni/tööle lõbu pärast. Professionaalid mõistavad, et see, mis toimub trennis, toimub hiljem ka mängus.Amatöörid arvavad, et teadmise ja informatsiooni omamine on võim. Professionaalid jagavad teadmisi ja kogemusi.Amatöörid keskenduvad sellele, et neil on õigus. Professionaalid keskenduvad parimale lõpplahendusele.Amatöörid arvavad, et hea tulemus on reeglina nende geniaalsuse tagajärg. Professionaalid saavad aru, kui hea tulemus on pelgalt õnne tagajärg.Amatöörid keskenduvad lühiajalistele sihtidele. Professionaalid peavad silmas kaugemaid sihte.Amatöörid otsivad edu teisi maha tehes. Professionaalid otsivad võimalusi aidata kõiki paremaks.Amatöörid teevad otsuseid peamiselt komisjonides, et ei oleks võimalik hiljem tuvastada personaalset vastutust. Professionaalid teevad ise otsuseid ja on valmis kandma vastutust.Amatöörid süüdistavad teisi. Professionaalid on valmis vastutama.Amatöörid tulevad välja aeg-ajalt. Professionaalid tulevad välja iga päev.Amatöörid liiguvad kiiresti. Professionaalid liiguvad kaugemale.Amatöörid lähevad edasi esimese pähe tulnud ideega. Professionaalid teavad, et esimene pähe tulnud idee on väga harva parim idee.Amatöörid mõtlevad absoluutides. Professionaalid mõtlevad tõenäosustes.

Ja veel, võttes mõnes mõttes ka eelneva kokku:

Amatöörid usuvad, et maailm peaks alati töötama nii nagu nemad tahavad. Professionaalid mõistavad, et nad peavad tööd tegema maailmaga nii nagu see on.

Hmm, et kummale poole siis kaldud, oled sa pigem amatöör või professionaal?

 

Allikas: Raimo Ülavere blogi

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt