Aira Tammemäe • 24 oktoober 2017
Jaga lugu:

5 tehnikat müügitiimi käima tõmbamiseks

Foto: pexels

Tänavusel Müügijuhtimise Aastakonverentsil andsime lubaduse, et lisame omalt poolt mõned näited, kuidas müügitiimi käima tõmmata. Need on harjutused igaks elujuhtumiks, kuhu saate omalt poolt häid näiteid juurde lisada. Kõik all olevad tehnikad on järgi proovitud ja töötavad, kuid mitte kunagi iga inimese puhul ja igas olukorras. Seega katseta, leiuta uusi harjutusi ja jaga teistega.

Viimased päevad müügieesmärgi täitmiseks ning vaja ühist pingutust

Pole saladus, et meie keha ja aju töötavad sünkroonis ja mõjutavad üksteist. Laisk keha võtab ka ajult viimasegi asjaliku mõtte. Seetõttu on paljudes müügitiimides kasutusel energia tõstmise minutid. Olgu siis tööpäeva alguses või pingelise päeva sees. Näiteks tean müügitiimi, kes korraldas tööpäeva sees ühislaulmise, eriti hästi mõjus „õllepruulija“. Mina ise olen aktiivsel müügiperioodil võtnud kogu kamba ja teinud hanereas kiirkõnni ümber kvartali. Töölaua taha naastes oli energia hoopis teine.

Järgmine Bestsalesi (loe: Aira Tammemäe) korraldatav konverents ("Müügi Edulood: B2B Kuidas müüa äriklientidele?") toimub juba järgmisel teisipäeval, kava leiad SIIT.

Teenindajate harjutus selleks, et spetsiaalselt harjutada tähelepanu jagamist mitme tegevuse vahel korraga

Selle harjutuse õppisin ma Aleksei Razini koolitusel ning olen edaspidi kasutanud kaupluse teenindajate koolitusprogrammis. Sellega saab harjutada tähelepanu jaotamist. Näiteks suhtlen kliendiga ja samal ajal märkan sisenevat klienti, pilk on peal teenindussaalis toimuval märkamaks, kui mõnel kliendil tekib küsimus ning olen võimeline samaaegselt ka kaupa sättima või kassas ostu vormistama. Harjutus ise käib nii: inimesed seisavad ringis ning viskavad üksteisele väikest palli andes saajale enne viset märku pilgukontaktiga. Samaaegselt liigub mööda ringjoont päripäeva mõõduka kaaluga kott (sobib näiteks väike prügikott, kuhu on pandud raskuseks mõned esemed), mida tuleb jalaga nihutada edasi järgmise osalejani. Kui protsess juba hästi toimib lisatakse teine pall. Samuti olen mina andnud ülesandeks lisaks pilgukontaktile enne palli viskamist saajale ka naeratada. Siiralt ja südamest. Vajadusel saab osalejate näoilmeid filmida ning tummfilmina ette mängida, et analüüsida, kas tervituseks mõeldud pilk ja naeratus on siirad või teeseldud.

Müüginõupidamine on muutunud rutiiniks, kuidas särtsu lisada

Minu koolitusprogrammides on selle harjutuse nimi lahenduste turg ning kasutan seda tavaliselt koolituse lõpus küsimuste-vastuste vooru asemel. Igas müügitiimis on koos palju häid ideid, kuid need kipuvad olema inimeste peades, mitte laual. Palun igal osalejal mõelda üks müügiga seotud küsimus, millele vastuse leidmine teeks müügitöö lihtsamaks, tõhusamaks, põnevamaks või aitaks müügiinimest. Mida täpsemalt on teema suunatud, seda paremad küsimused tulevad. Näiteks võib piiritleda küsimuse järgmiselt: mõtle ühele müügisituatsioonile, mida sa oleksid tahtnud paremini lahendada. Seejärel panen osalejad istuma kahte veergu, näod vastamisi ja piisavate vahedega. Paremal käel istujad on alati küsija rollis, vasakul käel istujad vastaja rollis. Küsimuse esitamiseks ja vastamiseks on aega kuni 2 minutit (parima tulemuse olen saanud 1,5 minutiga). Küsijatel on ülesanne oma küsimus või situatsioon vastasistujale esitada ning tollel on omakorda ülesanne vastata esitatud küsimusele nii hästi kui oskab. 2 minuti möödudes tõusevad kõik minu märguande peale püsti ja istuvad ühe koha võrra päripäeva edasi. Nii saavad kõik olla küsija ja vastaja rollis ning oma küsimusele või situatsioonile mitu eri lahendust. Soovitan ka juhil harjutusest osa võtta vastajate rivis, see on lausa vajalik, kui osalejaid on näiteks paaritu arv.

Müügivõistlus, mis toetaks ühist saavutust ega tekitaks sisemist konkurentsi

On teada tuntud tõde, et osasid inimtüüpe käivitab võistlusmoment. Samas on osade puhul igasugune edetabel või tiimisisene konkurents pigem saavutusvõimet halvav. Aegu tagasi müügijuhina töötades kasutasin ma müügivõistlust, kus iga tiimi liige asus võistlustulle iseendaga. Võitja ei olnud see, kes kõige rohkem müüs vaid see, kes eelmise aasta sama perioodi (või eelmise kuu või eelmise nädala jms) isiklikku müügitulemust kõige enam ületas. See tasakaalustas nn igaveste esimeste võimalusi tublide keskmistega võrreldes ning lisaks pani fookuse isiklikule saavutusele mitte konkurentsile.

Harjutus, mis aitab väsitava päeva sees kiiresti välja puhata

Minu lemmik, mida olen ise kasutanud aastaid ja mis sobib suurepäraselt aasta lõpu perioodi. Harjutus ise on pärit Buddha munkadelt ning see aitab väga lühikese ajaga täiesti välja puhata, nii nagu oleksid maganud paar tundi sügavat und. Pane enda ette lauale põlema küünal ja säti see umbes 70 cm kaugusele silmadest. Sinu ülesanne on jälgida üksisilmi küünlaleeki umbes 2-3 minutit. Loomulikult kipuvad mõtted uitama ja tähelepanu hajuma, aga siis kutsu ennast lihtsalt sõbralikult jälle tagasi küünlaleegi juurde. Pööra tähelepanu leegi liikumisele, värvide vaheldumisele. Mida enam keskendud küünlaleegis toimuvale, seda tõhusam harjutus on. Kui 2-3 minutit on läbi, sule silmad. Nn kolmanda silma kohale (punkt kahe silma vahel) tekib selge küünlaleegi kujutis aga negatiivis. Nüüd on sinu ülesanne jälgida seda küünlaleegi kujutist hoides kinnisilmi pilk leegil ja jälgides samamoodi leegi kujutise sees olevaid värve ja liikumist. Seda seni, kuni küünlaleegi kujutis muutub hägusaks. See juhtub umbes kolme minutiga. Seejärel ava taas silmad ja korda harjutust veel kaks korda. Kui kolmandal korral silmad avad, siis on maailm muutunud äärmiselt selgeks, tajud on taas teravad ning tunne on selline, nagu oleksid just hea ja kosutava uinaku teinud.

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee