Jaga lugu:

Tuntumad kõrghooned Dubais on ehitatud eestlase müüdud klaasist

Margus Kivi müüb Dubais klaasi  Foto: Aira Tammemäe

Margus Kivi, kes töötab arhitektuurilise klaasi tootejuhina Araabia Ühendemiraatides tegutsevas ettevõttes Guardian LLC, julgustab Eesti ettevõtteid siia esindust looma ning miks mitte proovida heal müügiinimesel oma oskusi ka tõeliselt suurel ja rahvusvahelisel turul proovile panna. Margus müüb juba viiendat aastat AÜE turul klaasi.

Kui palju sa ise igapäevaselt müügiga tegeled?

Meie ettevõttes on väärtusahel jagatud kolmeks osaks, esimese osa sihtrühmaks on arhitektid ja insenerid, minu roll on selgitada ja soovitada, olla nendega kontaktis ja müüa meie klaasi ehitusprojektidesse. Kui klaas läheb ehitusdokumentatsiooni sisse, siis liigub juba edasi järgmisesse väärtusahela etappi ja kolmas etapp keskendub juba konkreetse tellimuse saatmisele klaasi töötlejatele. Minu töö on seotud arhitektide ja inseneridega, et otsida nende ideedele lahendust.

Et siis teadmuspõhine müük…

Jah, kindlasti.

Kui lihtne on leida siin eestlastel tööd müügi ja kliendisuhete valdkonnas?

See on vägagi kontaktipõhine, keegi peab sinu eest kostma, sind soovitama.

Sind soovitati, kuidas see juhtus?

Siin on kaks lugu. Minu endine töökaaslane, Euroopa marketingijuht jagas infot. Nad võtsid minuga ühendust, kandideerisin ja käisin kohal. Ja osutusin valituks. Ma mõtlesin nii, et selliseid võimalusi tekib elus 1-2 korda ja siis tuleb lihtsalt vastu võtta. Siin kohapeal töötades tekivad juba uued kontaktid ja uued võimalused.

Sa ütled, lihtsalt CV de saatmine ei pruugi siin regioonis õnnestuda.

Jah, nii on. Lisaks soovitusele ja isiklikele kontaktidele eeldatakse, et sul peab olema 5-10 aastat valdkonnas eelnev töökogemus, eriti mis puudutab müügitööd.

Dubai uus ooperiteater on ehitatud eestlase müüdud klaasist  

Kui palju siin müügitöö on teistmoodi?

Näiteks rahvuste skaala on väga lai, vastas võib olla asiaat, eurooplane, araab, või hindu. Tahes tahtmata tekib see nö omade eelistamine. Kui müügiinimene on minu regioonist, siis tekib mingi eelistus. Nö uste kulutamist on siin rohkem. Selleks, et toode sisse saada on vaja väga intensiivset suhtlemist. Eestis võib 1-2 kohtumisega käed lüüa. Siin võib sageli juhtuda, et tuleb korduvalt ja korduvalt käia ja siis mõne aja pärast jälle.  Aga näiteks see on Eestiga sarnane, et esimese kõne peale öeldakse: saada e-mail. Sellele e-mailile aga ei pööra keegi tähelepanu. E-mail´i kultuur on siin olematu, tuleb suhelda vaid telefoni teel või kohtuda.

Siin tuleb arvestada, et müügiarvetele antakse pikad tähtajad, seega ettevõte, kes siia tuleb peab olema hästi kapitaliseeritud. Samuti ei tule näiteks tulemuspalka kohe.

Kõrgharidus on kohustuslik.

Sales manageri positsioon annab võimaluse riikide vahel reisida, aga sales executive ei anna seda võimalust. Ametinimetusel on oluline tähtsus lisavõimaluste ja õiguste saamisel.

Usuliselt on oluline ennast selgelt positsioneerida, näiteks kristlaseks siis. Sest siin tunnistatakse ametlikult kolme usku: islam, judaism ja kristlus. Siin ei tunnistata sellist mõistet nagu ateism.

Kui palju riik sekkub siin ärisse?

Regulatsioon on olemas. Näiteks klaasile on kehtestatud reeglid, millele peab teatud hoonete puhul kasutatav klaas vastama. Aastast 2012 võeti ehitised eriti fookusesse, klaasile tekkisid 2014 selged nõuded. Samas andmekaitsega seotud nõuded siin nii teravad ei ole. Isikukohane andmekaitse puudub. Tavaline, et ostad poest mingi asja, siis küsitakse telefoni numbrit. Ja kui keeldud, siis vaadatakse imelikult.

Sul on kodutöökoht, seega suhtumine pigem innovaatiline.

Jah, minu puhul on muidugi see ka määrav, et peamised kliendid on siin Dubais või siis naaberemiraadis Sharjah´s, aga töökoht ja tehas hoopis kolmandas emiraadis. Seega pole väga mõtet iga päev tunde sõidu peale kulutada.

Klaasi ikka kulub, näide ühest Margus Kivi müügist Dubais  Foto: Aira Tammemäe

Aga tööpõld on siin meeletu, need hooned koosnevad valdavalt klaasist ja metallist.

Jah, on. Aga võtmekliendid on välja selekteeritud. Töömaht on sama, kas teen 10 000 või 50 000m2 klaasi peale tööd.

Mitu ruutmeetrit klaasi sa aastas müüd?

Üle poole miljoni ruutmeetri, täpsemalt ei saa paraku öelda.

Kuidas müügitööd tasustatakse?

Eelkõige on müük ikkagi komisjoni või tulemuspalga põhine töö. Siin on olemas selline mõiste „gratuity“. See tähendab iga aasta eest, mil inimene siin töötab on tal lahkumisel õigus saada kompensatsiooni. Näiteks 1 aasta töötamist ja lahkumiskompensatsioon on 21 päeva palk korda töötatud aastate arv. Alates 5 aastast on töötatud aastate arv x 30 päeva palk. Lagi on kahe aasta palk. See on põhjus, miks ettevõtted püüavad hoida põhipalga taset madalal. Siin on olulisel kohal lisapakett, mis sisaldab autot, elamiskulusid, vahel koolikulusid lastele, perele edasi-tagasi lennupiletid jne.  Minul on täispakett ja aastapreemia. Aga see sõltub paljuski tööandjast ja eesmärkide täitmisest.

Kui siin müügitööd teha, mis oleks siin turul üks normaalne töötasu

Palgaskaala järgi on esimese taseme müügitoe palk 3000 eurot ja müügikonsultandi palk vahemikus 6000- 9000 eurot kuus. Regiooni manager, müügidirektor ca 15 000eurot kuus. Need on koos paketiga palgad.

Tegid just karjääri, sinust sai AÜE ja Omaani müügigrupi juht. Kui keeruline on siin karjääri teha?

Ettevõttes töötatud aastate arv on üsna oluline. Näiteks individuaalne müügitulemus määrab vähem. Oma roll on ka suhetel. Võib öelda, et siin riigis on suhted väga tähtsad.

Kuidas sa oled sisse elanud kohalikku kultuuri ja araabide kogukonda?

Mõnes mõttes kahju, et araabia keelt ma ära õppinud pole, meie äris on töökeel täielikult inglise keel. Suurem erinevus minu ja araabide vahel on teatud agressiivsuse puudumine, mida minul lihtsalt ei ole. Vahel mõtlen, et omale rinda tagumine tuleks siin kasuks. Muus mõttes olen oma nishis teatud tuntuse saavutanud, sõpruskond on ärisuhetest tekkinud, küll sakslastega peamiselt. Kui ma väljas käin, siis enam-vähem 10 sakslast ja meie pere.

Kui palju sa kohalikega suhtled?

Kohalikke meil ausalt öeldes ettevõttes polegi. Kohalikud eelistavad riigitööd ja on pigem passiivsed omanikud. Selleks, et siia ettevõte luua, tuleb kaasata omanike ringi AÜE kodanik, see on kohustuslik ja samas hea võimalus kohalikele. Kohalik on pigem arendaja, kui et arhitekt või insener. Selles ametis on pigem välismaalased.

Kui palju kohalikke naisi äris tegevad on?

AÜE iseenesest toetab igati nii naiste töötamist äris, kui ettevõtlust. Näiteks on ka valitsuskabinetis  umbes kolmandik naised. Nad väga toetavad naiste kaasamist. Lihtsalt ehitusvaldkonnas on väga vähe naisi ja seda mitte ainult siin, ka Eestis.

Tead veel eestlasi, kes siin müügitööd teevad?

Hotellides, pankades tean mõnda. Tean, et eestlased müüvad siin päikesepaneele. Nike´i jaemüügi juht on siin eestlane.

Kas oled saanud kätte selle, mida otsima tulid?

Jah, kindlasti. Linna areng, pidev muutumine ja et olen saanud selles ise kaasa rääkida. Mingil juhul poleks ma saanud ju muidu osaleda Dubai ooperiteatri või järgmise maailma kõrgeima objekti arendamisel. Dubai linnapildis on palju tuntud hooneid, mis on ehitatud minu müüdud klaasiga. See on uhke tunne. Kuigi tulime alguses perega otsima kultuurilist kogemust, siis paar aastat tagasi sõnastasime selle ümber finantsiliseks eesmärgiks.

Eestlastel tasub olla kindlasti julgem oma plaanidega.  Tagasihoidlikkus ei ole alati hea.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee