Aira Tammemäe • 26 märts 2018

Kas Eesti läheb aastal 2020 Dubai EXPO-le välja või mitte?

Dubai EXPO 2020  

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poolt ettevõtjatele seisukoha võtmiseks antud tähtaeg 25. märts kukkus eile.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium pöördus ettevõtjate poole, et küsida tagasisidet valmisoleku kohta toetada rahaliselt EXPO-l osalemist. „Palusime ettevõtjatel teada anda oma huvist ja võimalustest osaleda 2020 EXPO-l. Saame teada, mis nende plaanid täpsemalt on. Seejärel teeme otsuse,“ kommenteeris majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi avalike suhete nõunik Emilie Toomela.

Valitsuskabinet toetas 15. veebruari avalduses Eesti osalemist Dubai EXPO-l juhul, kui Eesti ettevõtjad on valmis kandma poole maailmanäitusel osalemise kuludest.

Oluline on Eesti saatkonna avamine Dubais

Valitsus planeerib Araabia Ühendemiraatides ka Eesti saatkonna avamist, mis annaks parema võimaluse toetada piirkonnast huvitunud Eesti ettevõtjaid. Selle sammu olulisust  rõhutab ka Toomela: „Eelmisel aastal toimunud ümarlaudadel tõid ettevõtjad välja, et ühekordsest suursündmusel osalemisest ei piisa. Ettevõtjad vajavad pikaajalist koostööd riigiga, et messidel osalemisest kasu oleks. Seetõttu ütlesid nad meile, et esmajärjekorras vajavad ettevõtjad Dubaisse püsiva välisesinduse loomist.“

EAS-i pressiesindaja Mariann Sudakovi hinnangul võiks saatkonna koosseisu kuuluda ka EASi ekspordinõunik, kes saaks aidata üha rohkematel Eesti ettevõtetel oma toodete ja teenustega turule siseneda. „Ettevõtted on märkinud, et riigi püsiv kohalolu ning välisesinduse avamine on neile kõige olulisemaks toeks,“ kommenteeris Sudakov.

Kas EXPO-l osalemine toob ettevõtjatele reaalset kasu?

Suurimad ümarlauad EXPO teemal toimusid eelmise aasta augustis ja uuesti detsembris. Augustis osalesid Mercans Estonia OÜ, Tööandjate Keskliit, Kaitsetööstuse Liit, Nortal, Milrem, ITL, Toiduliit, Teenusmajanduse Koda ja EAS. Detsembris Made in Estonia juhtkomitee kohtumisel osalesid EAS, väliministeerium, kultuuriministeerium, Tööandjate Keskliit, Kaubandus-tööstuskoda ja Toiduliit.

Üks peamiseid küsimusi EXPO 2020 osalemise kulude katmise kõrval on olnud ka see, millist kasu Eesti ettevõtlus Dubai EXPO-lt võiks saada ja milline oli Milano EXPO-l osalemise kogemus.

EAS-i hinnangul on EXPO võimalus riiklikuks mainekujunduseks, mis tõstaks koos Eesti välisesinduse loomisega Eesti nähtavust piirkonnas. „EXPO kasu riigile on küll keeruline majanduslike näitajate kontekstis hinnata, näiteks ei saa tõmmata otseselt paralleele välisinvesteeringute mahu või turistide kasvuga, mis aga ei tähenda, et EXPO ei omaks mõju nendele näitajatele või riigi tuntuse ja ettevõtete kontaktide kasvatamisele,“ kommenteeris Sudakov ja rõhutas välisesinduse avamise olulisust regioonis. „Välisesindusel oleks kindlasti pikaajaline mõju majandussidemete tugevdamisele. Saatkonna avamine toetaks Araabia Ühendemiraatides ärisidemete arendamist ning tööd, mida EAS teeb Eesti ettevõtete jaoks Pärsia lahe majanduspiirkonnas. Eesti ettevõtted on piirkonnast selgelt huvitatud, eriti IT, kaitse- ja toidutööstus, aga ka rõiva-, mööbli- ja kosmeetikatootjad ning logistikafirmad. Täna on Eestis vähemalt 50 piirkonnas aktiivset ettevõtet.“

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil on samuti keeruline anda konkreetset hinnangut kasule, mis EXPO-l osalemisest saadakse.

„Pärast Milano EXPO-t küsisime ettevõtjatelt tagasisidet osalemise kohta, kas nad jäid rahule või mitte ning kas neil oleks huvi ka järgmisel EXPO-l osaleda. Enamus ettevõtjate kogemusi olid pigem positiivsed. Samas märgiti, et erinevalt erialamessidest on EXPO tavainimesele suunatud sündmus, kus ärikontaktide loomine on pigem kõrvaltegevus,“ kommenteeris Toomela.

Toomela rõhutab, et Milano kogemuse hindamisel tuleb ka arvestada, et Itaalias on Eestil olemas oma aktiivne suursaatkond, kes aitas samuti meie tegevusele suuremat kõlapinda saavutada. „Dubai kohta kahjuks sama praegu öelda ei saa – meie positsiooni kõikide teiste seast silma paista teeb nõrgemaks see, et meil ei ole seal ei oma suursaatkonda ega ka EAS-i välisesindajat. Oluline on olla sündmusel oma väljapanekuga kohal, aga veel tähtsam on, et inimesed selle üles leiaksid ja teaksid sinna tulla,“ lisas ta.

Kas EASil on plaanis ettevõtteid EXPO 2020 osalemisel toetada nõuga, jõuga, rahaga?

Sudakovi sõnul on esmalt oluline oodata ära ettevõtjate tagasiside majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile nende valmisolekust kanda pool maailmanäitusel osalemise kuludest ja huvist osaleda. „Seejärel on alles võimalik edasisi tegevusi arutada,“ lisas ta.

EXPO 2020 Dubai avatakse 20.oktoobril 2020 ja toimub kuni 10.aprillini 2021. Eesti ei ole oma osalemist veel otsustanud.

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111