bestsales .ee • 10. aprill 2018
Jaga lugu:

Kuidas sinul enesehinnanguga lood on?

Sinu sisemine kriitik
Sinu sisemine kriitik  Foto: erakogu

Müügitöös on madal enesehinnang suureks takistuseks. Sama võib öelda ka liiga kõrge enesehinnangu kohta. Holistiline terapeut Katrin Alujev viitab madalast enesehinnangust rääkides korduvatele mustritele, mida õnneks on võimalik muuta.

Katrin Alujev räägib 20. aprillil Äripäeva Psühholoogiakonverentsil ELLUVIIMINE teemal "Kuidas tõsta enesehinnangut?" ning viib läbi praktikumi "Kohtumine sisemise kriitikuga". Müügirahvas, olge kohal!

Kuivõrd on kõrge või madal enesehinnang pärilik?

Minu arvates ei ole enesehinnang otseselt meie geenidega seotud. Kaudselt võib enesehinnang geenidega seotud olla läbi mingite loomuomaduste. Näiteks geenidega on meile kaasa antud julgus ja geenidega on meile kaasa antud stressitaluvus. Need on asjad, mis omakorda võivad mõjutada meie enesehinnangut.

Kui me räägime enesehinnangu pärandamisest, siis minu jaoks on enesehinnang pigem seotud perekonna uskumuste ja käitumismustrite edasi andmisega, kui pere geenidega. Süsteemne pereteraapia ütleb, et kanname endas umbes 7 põlvkonna mustreid. Seega võime me anda mitmete põlvkondade vältel edasi madalat enesehinnangut ja nii tundubki sageli, et see on meil geenides. Tegelikult pärandame me edasi samu käitumismustreid ning hirme, me anname edasi samasugust enda väärtuse tunnetust ja samasugust usku enda võimetesse.

Terapeudina näen igapäevaselt perekonna lugusid, mis räägivad mulle sellest, kuidas madal enesehinnang on käitumismustrite kaudu põlvkondi edasi pärandatud. Näiteks võib naise madal enesehinnang tuleneda sellest, et viimased teadaolevad 4 põlvkonda on kõik mehed olnud võimukad, vahel isegi vägivaldsed ja naised nende kõrval ei ole omanud mingit sõnaõigust. Võiks ju arvata, et selle perekonna naised ongi saanud sellise geeni, kuid terapeudina vaatan ma pigem seda kui korduvat mustrit, mis toob elukaaslaseks mehe, kes meenutab isa. Hea uudis on see, et mustreid on alati võimalik muuta.

Kas kõrge enesehinnang on alati hea ja madal enesehinnang alati halb?

Ma ei suuda leida enda jaoks mõjuvat põhjendust, miks madal enesehinnang võiks parem olla, kui kõrge enesehinnang. Tavaliselt tekib see küsimus siis, kui kõrge enesehinnang aetakse segamini pseudo kõrge enesehinnanguga. Vahel öeldakse siis, et inimesel on liiga kõrge enesehinnang. Pseudo kõrge enesehinnangu puhul püüab inimene väliste asjadega oma enesehinnangut nii endale kui ka teistele tõestada. See on tingimuslik enesehinnang, mis sõltub inimesele olulistelt välistest kriteeriumitest. Näiteks raha, mingite asjade või staatuse omamisest. Sellisel juhul püütakse sageli oma enesehinnangut üleval hoida ka teiste allutamisega, sest sisemine vägi on asendunud hoopis välise võimutaotlusega. Pseudo kõrge enesehinnangu puhul kogub inimene enda ümber alateadlikult neid, kes vaatavad talle alt üles. Nii saab ta ennast hästi tunda.

Autor: bestsales.ee

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt