TEST: Kas sinu ettevõte hoiab Eesti konkurentsivõimet tagasi või aitab sel kasvada?

Indrek Saul  Foto: Äripäev

Eesti majanduskasv on kiderik, sest ettevõtjatel ja riigil puudub kasvuambitsioon. Milline on seis täpsemalt ja kus on väljapääs, lajatab ning ragistab numbreid kasvustrateegia coach Indrek Saul. Sul on võimalus end testida, aga enne loe Indrek Sauli arvamuslugu läbi.

Seoses Euroopa Liidu uue eelarveperioodi saabumisega on avalikkuses räägitud Eesti suunal vähenevatest eurotoetustest ning ahastatud, et raha saab otsa ja senine pidu on läbi. Teisalt aga kõlavad tõdemused, et see on igati mõistetav, sest: „Eesti on jõukaks saanud!“.

„Väga hea, lõpuks ometi!“, tahaks viimase väite osas hing hõisata, kuid teemat konteksti pannes avaneb hoopis teistsugune pilt.

Küsimus on: kuidas läheb Eesti riigil?

Vastamiseks tuleb end kellegagi võrrelda. Minu hinnangul on hea seda teha meie suurimate ekspordipartnerite Rootsi (21%), Soome (20%), Läti (11%) ja Leeduga (10%).

Miks nendega? Sest nimetatud turgudel konkureerib nii eksportiv Eesti ettevõte kui ka meie riik toote või teenuse pakkujana.

Olulised numbrid:

• SKP osas oleme Lätist ja Leedust natuke paremad ning riikide koguarvestuses 62. kohal. Soome (26.) ja Rootsini (19.) on aga väga pikk maa minna!

• Konkurentsivõime tabelis on Eesti oma Balti naabritega praktiliselt ühel pulgal ning hoiab enda käes 29. kohta. Soome on kümnes ja Rootsi seitsmes.

• Õnnelikkuse pingereas omame 63ndat kohta, mis on taas Läti ja Leeduga sarnane tulemus. Rootsi on 9ndal ning Soome tabeli tipus, esimesel positsioonil!

Meile meeldib end Põhjamaaks pidada, kuid nende numbrite järgi oleme siiski Ida-Euroopasse kuuluv Baltikum, mitte Skandinaavia.

Lisaks: Statistikaameti andmetel kasvasid aastatel 2013–2017 kümne ja enama töötajaga Eesti ettevõtted aastas keskmiselt 1,9%, aga samal ajal kerkis elukallidus 1% aastas. Vahe on haledad 0,9%!

Ehk kokkuvõtvalt on lugu järgmine: me oleme Skandinaavia riikidest kaugel maas, teeme neile tublisti allhanget ja oleme sealjuures veel õnnetud. Eesti on Soome ja Rootsi tusane sulane!

Ja kuigi olukord on paras Scheiße, patseerime me ringi peene jalutuskepi ja rahuloleva ilmega, nagu Jorh Aadniel Kiir Palamuse vahel.

Mis on väljapääs?

Kui tahame tusase sulase rollist välja saada, peame hakkama kordades kiiremini kasvama ning edestama ka Soomet ja Rootsit.

Selleks on tarvis jalutuskepp nurka visata, uisud jalga panna, hokikepp haarata ja lahingusse minna.

Just hokikepi, mitte jalutuskepi kujuline kasv on jahtimist väärt, sest selles on õige ambitsioon, mis meid edasi aitab!

Aastal 2009 oli meil ambitsiooni, aga plaani puudumisel läks nii:

Indrek Sauli graafik  Foto: Indrek Saul

Kui tahame järgneva 15 aastaga SKP Soome tasemele tõsta, siis peaks meie majandus kasvama 150%, ja aastases lõikes tuleb Eestil edestada Soomet kümne protsendipunkti võrra (näiteks: kui Soome majandus kasvab 1%, siis meil peab kerkima 11%).

Indrek Sauli graafik  Foto: Indrek Saul

Kuidas alustada?

Majandus kasvab ainult siis kui ettevõtted kasvavad! Seda tuleb poliitikutele iga päev meelde tuletada, sest meil ei ole tarvis mitte peenhäälestust, vaid tuleb peeneks lasta ning kordades kiiremini ülespoole rühkima asuda.

Kuid nagu alati, ennekõike saab alustada ikka iseendast ja alustuseks tuleb sul üles leida ning keskenduda probleemidele, mis takistavad sinu ettevõttel kasvamist.

Seega, esimese sammuna täida ära minu kokkupandud põhjalik ettevõtte kasvuvõimekuse küsimustik. Tulemusena teada oma kõige kriitilisemad kasvuvõimekuse takistajad, millega esmajärjekorras tegelema hakata.

Suures pildis on minu eesmärgiks nö kasvuvõtme teadasaamine, ehk milliste probleemide lahendamisele keskenduvad kiirelt kasvavad ettevõtted võrreldes aeglaste kasvajatega.

Kui koguneb piisavalt andmeid, teeme Äripäevaga ka tulemustest analüüsiva ülevaate.

Kokkuvõtvalt: aitab kiratsemisest, „Panna on vaja!“ (Pipedrive’i moto).

 

Tee läbi TEST ja saa teada, kuidas Sinu ettevõttega lood on!

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111