Kadri Seeder • 26 veebruar 2019

Vaata, milline on müügiesindaja palk ja lisatasud

Müügiesindajate keskmine brutotöötasu jäi eelmise aasta sügisel 1167 ja 1900 euro piiresse. Mediaan brutotöötasu, millest pooled töötajad teenisid rohkem ja pooled vähem, oli 1471 eurot oktoobrikuu töö eest.

Foto: Andras Kralla

2017. aastaga võrreldes kasvad müügiesindajate mediaan brutotöötasu 13%, samas on erinevused müügiesindajate töötasudes suurenenud – 2017. aastal jäi poolte müügiesindajate töötasu 1012 ja 1610 euro vahele.

Müügiesindajate töötasusid mõjutab lisatasude, peamiselt tulemustasu, osatähtsus töötasus. Võrreldes 2017. aasta oktoobrikuuga, oli 2018. aasta oktoobris müügiesindajate seas rohkem neid, kelle töötasu sisaldas lisatasusid ning lisatasude osatähtsus töötasus oli 42%, aasta varem 34%. Kuna tulemustasud on seotud sageli ettevõtete majandusnäitajatega, mis on viimasel ajal paranenud, on ka tulemustasud suuremad.

Järgmiseks aastaks prognoosib Palgainfo Agentuur jätkuvat müügiesindajate töötasu kasvu, mis prognoosi kohaselt jääb poolte töötajate puhul 2100 ja 1330 euro vahemikku (1. ja 3. kvartal).

Palgainfo Agentuur uurib ka töötajate rahulolu töötasuga, mida mõjutab toimetulek, aga ka tasustamise süsteem – kui arusaadav ja õiglane see on. Müügiesindajad, kes olid oma töötasuga pigem rahul teenisid üle 1700 euro (bruto), aasta tagasi teenisid töötasuga rahulolevad müügiesindajad üle 1500 euro (bruto).

Lisatasude teenimisvõimalusega rahulolu mõjutab eelkõige see, kas lisatasusid üldse makstakse ning kui suure osa moodustab lisatasu kogu töötasus. Lisatasudega on rohkem rahul töötajad, kelle töötasus moodustab see üle 20%. Samuti mõjutab lisatasude teenimisvõimalusega rahulolu see, kas lisatasude süsteem on arusaadav ja õiglane. Rolli mängib ka kogu töötasu suurus – kui lisatasude osatähtsus töötasus on küll suur, kuid kogu töötasu väike, siis on ka rahulolematus suurem.

2018. aasta sügisel Palgainfo Agentuuri töötajate küsitluses osalenud müügiesindajatest ei olnud lisatasude teenimisvõimalusega rahul 30%, 39% olid lisatasudega rahul. Lisatasude teenimisvõimalusega rahulolevad müügiesindajad teenisid üle 1800 euro (bruto), rahulolematud müügiesindajad, aga alla 1300 euro, kuigi lisatasude osatähtsus nende töötasus oli küllaltki suur.

Müügiesindajatele pakutavad soodustused on sagedamini organisatsiooni toodete või teenuste saamine soodustingimustel, jõulupakid töötajate lastele ning paindlik töökorraldus ning seda toetavad töövahendid.

Tööandja valikul peavad müügiesindajad oluliseks, et organisatsioon oleks arenev, pingutaks klientide rahulolu nimel ning väärtustaks töötajate erialast arengut.

Sõltumatu uuringute agentuur Palgainfo Agentuur (www.palgainfo.ee) ja Eesti suurim tööportaal CVKeskus.ee (www.cvkeskus.ee) küsitlevad tööandjaid ning töötajaid ja tööotsijaid kaks korda aastas – kevadel ja sügisel.

2018. aasta sügisel osales uuringus 505 organisatsiooni esindajat ning 10 946 töötajat ja tööotsijat. Müügiesindajate töötasude andmeid oli uuringus üle 173. Agentuuri uuringud on osalejate arvult kõige suuremad tööturu- ja palgauuringud Eestis.

Täieliku uuringu ülevaate saad SIIT

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111