Alar Ojastu soovitab müügiinimestele optimismitesti

Mis on müügis tähtsaim: positiivsus, motivatsioon või isikuomadused? Tee Stanfordi ülikooli optimismitest, et mõista, kuivõrd tugev on sinu mentaalne võimekus stressiga toime tulla.

Positiivse psühholoogia ekspert dr Martin Seligman on oma 40 aastat kestnud ja enam kui miljoni inimese põhjal tehtud uurimustöös tõestanud, et anne ja motivatsioon on küll kõikidel aladel olulised, kuid selleks, et järjepidevalt võita, ei piisa ainult võimekusest võita (anne) ega ka tahtmisest võita (motivatsioon), vaid vaja on ka eneseusku, et võit on võimalik ja et mina ise olengi võitja (optimism).

Eneseusk paneb inimese pingutama, et saada paremasse kooli, et võita olümpiaad, et võita süda, et luua oma ettevõte ning käia mööda oma unikaalset rada. Kui aga inimene ei usu endasse, kui ta on juba eos kindel, et plaan on lootusetu, siis ei ole ta võimeline astuma esimest, kuid kriitilist sammu, millest sõltub kõik muu.

Daniel Goleman avaldas juba 30 aastat tagasi uuringud, mis tõestasid selgelt, et IQ ja tehnilised oskused määravad karjääriedukusest maksimaalselt 25 protsenti. See tähendab, et 75% (müügi)tulemustest sõltub millestki muust kui müügiinimese intelligentsusest ja kompetentsist.

Aga mis siis, kui parimad ei müü rohkem seetõttu, et nad oskavad rohkem müügitehnikaid, vaid seetõttu, et nad tulevad paremini toime äraütlemistega, ehk teisisõnu: nad oskavad mõelda positiivselt?

Kuidas saavutatakse tipptulemusi?

Alustame pisut laiemast pildist. Miks on üks sportlane teisest vastupidavam? Mis aitab ühe üksuse juhil saavutada rohkem kui teisel? Miks üks lapsevanem suudab jääda kordades rahulikumaks kui teine? Miks mõned saavutavad oma sihid, kuid teised loobuvad ja annavad alla?

Mõnikord öeldakse, et need inimesed teevad rohkem tööd või et neil on annet:

“Mari on klassi kõige targem füüsik.”

“Juss on kiirem kui kõik teised ründajad.”

“Maret on briljantne strateegilises mõtlemises.”

Tõepoolest on nii anne kui töökus edu valemi olulised komponendid. Kuid üle 40 aasta uuringuid näitab, et (müügi)inimese oskus tagasilöökidest põhjustatud stressiga toime tulla (inglise keeles grit) mängib sihtide saavutamisel äris, elus ja spordis hoopis suuremat rolli kui loomuomane anne või töökus.

Tegemist on vägagi olulise uudisega, sest kuigi me ei saa muuta oma geenipagasit, saame me arendada tagasilöökidega toime tulemise oskust, mis inimest paratamatult eluteel saadavad.

Testi ennast!

Alustuseks soovitan sooritada Stanfordi ülikooli optimismitesti, et mõista, kuivõrd tugev on lugeja mentaalne võimekus stressiga toime tulla. TESTI ENNAST SIIN

Kas mina, Alar Ojastu, olen positiivne?

Minu enda esimese korra tulemus oli ”EXTREMELY PESSIMISTIC”.

Siit ka põhjus, miks ma positiivsuse temaatika vastu niivõrd suurt huvi tunnen.

Olen teinud tipptasemel müüki äärmiselt pingelises müügikeskkonnas (keskmiselt 170 kõnet päevas) ja müünud seejuures high-end tooteid (konkurentidest 2-3 korda kallimad). Tegin seda tööd kokku üle viie aasta ja ärkasin paljudel hommikutel negatiivsete ja pessimistlike mõtetega. Mul oli otsene vajadus oma ebakindlusest, hirmudest ja ärevusest lahti saada, vastasel korral ei oleks ma suutnud enam müüa.

Mida rohkem ma õpin, seda rohkem saan teada, kuivõrd ebasoodsal positsioonil on negatiivsed (müügi)inimesed võrreldes oma positiivsete liigikaaslastega.

Loe Alar Ojastu blogilugusid SIIN

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111