16 mai 2019

"Selle töökuse jura oleme saanud kaasa oma vanematelt"

Tänapäeva inimene on kahjuks üsna ajupestud. Olgu selleks siis raamatud, koolitused või inimesed sinu ümber. Mingi sinisilmne arusaam, et tööta, tööta, tööta, siis tuleb armastus, edu ja kõik muu selline. Või siis vastupidi, ainult unista ja kõik jõuab ise sinuni. Inimesed ei saa aru, et sellest ainuüksi ei piisa, arvab müügitreener Richard Reim.

Richard Reim analüüsib teenindust ja müüki  

Teenindust ja müüki on huvitav jälgida ning analüüsida. Sa võid leida super head teenindust kõige lihtsamatest kohtadest, kus poleks osanud seda oodatagi ning samuti võid leida kohutavat teenindust kohtadest, kus oleks eeldanud vaid parimat.

Ma ei saa kindlasti öelda, et olen õige inimene targutama ja õpetama. Mul on omad kogemused müügitööst ja erinevate müügimeeskondade juhtimisest. Saan jagada vaid enda vaatenurka. Ei ole mul 10-15 aasta pikkust müügi/juhi staaži. Täitsa suvaline kodanik. Käinud pikemat aega läbi teadjamate inimestega, lugenud teatud kirjandust ning omal käel teooriaid praktikasse rakendades aru saanud, et ei piisa ainult töökusest ja tuupimisest, et midagi väga hästi teha. Sul peab olema annet. Igal inimesel on oma tugevad küljed ning nõrgad küljed.

Sellise „töökuse“ jura oleme saanud kaasa oma vanematelt, kes tunnistusel keskendusid peamiselt vaid meie nõrkadele külgedele. Keskenduti hinnete 5 asemel peamiselt vaid hinnetele 2 jne. Puudus selline avaram maailmavaade asjadest. Saime noomida ja karistada, nõrgestati meie sisemist poolt ning sellega kaasnes ka teatud kujul motivatsiooni langus. Ühesõnaga, enamus olid omades kastides kinni oma kuldsete põhimõtetega. Tehti teatud kujul karuteene. Jah, õnneks polnud mu vanemad joodikud või eluheidikud, tuleb tänada universumit selle eest.

See selleks, hetkel aga ei kujuta ette, et mina peaks oma lapsi demotiveerima mingisuguse negatiivse „sul läheb elus raskeks kui ei õpi“ jutuga. Ja väga paljud meist (kaasaarvatud mina), pidime ise alles hiljem leidma oma ala, oma kire. Isiklikult minul läks selleks väga kaua aega. Tuli 40 korda saada kõrvetada ja katsetada. Alles siis, ühel hetkel natuke rohkem keskendudes, sai teadvustatud endale, et kurat, siin vist läks üsna valutult, et siin oli tunne päris hea. Ning alles siis sai tekkida motivatsioon, millele sai järgneda tugev huvi ja töökus, peale mida saabus üsna tugev enesekindlus ja sai hakata lõpuks tundma eduelamusi. Ja edaspidi ei pidanudki enam nii palju „vaeva nägema“, sest kõik tuli palju loomulikumalt.

Tänapäeva inimene on üldiselt kahjuks üsna ajupestud. Olgu selleks siis raamatud, koolitused või inimesed sinu ümber. Mingi sinisilmne arusaam, et tööta, tööta, tööta, siis tuleb armastus, edu ja kõik muu selline. Või siis vastupidi, ainult unista ja kõik jõuab ise sinuni. Inimesed ei saa aru, et sellest ainuüksi ei piisa. Alustuseks tuleks endale oma mõtteid ja tegevusi teadvustada, isegi kui need on negatiivsed. Kui sulle ikka midagi ei meeldi siis mine ära, või pane see mõttetu raamat käest ära.

Ülemused võivad oma töötajaid nii palju koolitada ja õpetada kui tahavad, aga osad ei hakka kunagi tegema maksimaalseid tulemusi. Nii värbamisel kui ka töö valikul tuleb liikuda seestpoolt väljapoole. Sina kui kandideerija pead kandideerides aru saama, mida sa tegelikult tahad. Samuti ettevõtete juhid peavad aru saama, et just nende suhtumine, tegutsemine ja valikud on eeskujuks töötajatele ning see omakorda loob müügi– ja teeninduskvaliteedi. Värvatakse „valed“ inimesed, kulutatakse nende peale meeletult aega, energiat ning raha ja pärast veel imestatakse endiselt, et miks tulemused ikka kehvad. See paneb juhid mõtlema, et mis jama see on ning päädib sellega, et hakatakse jälle demotiveerima töötajaid oma negatiivsuse ning rahulolematusega. Töötaja tunneb end süüdi ja siis kas lahkub pettunult või kordab seda sama sitta tööd veel aastaid ilma kunagi reaalset rahulolu tundmata. Terve elu kestev surnud ring.

Ideaalses helesinises maailmas tööandja (juht) analüüsib ja kaalutleb kõik läbi oma kuklas ning üritab oma 3nda silmaga suuremat pilti näha. Kas see inimene ikka sobiks, kas müügitööle ülioluline sotsiaalne pool on kandidaadil olemas, kas empaatia ning siiras soojus on olemas, kas silmis on ikka sära ning kumab tahet tegutseda?! Kõik muu on müra ja õpitav. Suvalised faktid lihtsalt. Kui sa omad juba loomult empaatiavõimet, oled suhtleja ning toode/teenus ilusti selge, siis on väga suur šanss, et varem või hiljem võib panna ämbri alla, sest tõenäoliselt hakkab kulda sadama.

Jaa loomulikult, kui tööandjal (juhil) on olemas juba selline kolmas silm, siis tõenäoliselt on tegemist sarnast tunnetust omava inimesega. Ta mõistab iseennast, enda sisemist poolt ja teab, mida tema ise, tema töötajad ja ka kliendid taotlevad. Ta saab aru, et kui tema valib enda meeskonda õiged inimesed, on nendega samal sagedusel ning töö keskkond ja energia on hea, siis on ka töötajad õnnelikud ning tekib väiksema tõenäosusega nii kaadrivoolavust kui ka muid töötegevusi pärssivaid momente.

Kui töötajad on õnnelikud ning neile meeldib see, mida nad teevad, siis nad kannavad sama energiat edasi ka oma klientidele. Kui klientidega suhtlemine on siiras, kerge ja inimlik ning puudub igasugune ülepushitud müügimehelik võlts hoiak, siis on ka kliendid kordades rohkem rahulikumad, avatumad kuulamisele, ostude sooritamisele ning üsna maksimaalse tõenäosusega jäävad ettevõtte klientideks ka edaspidi. Ettevõtte õnnelik „to be continued“ moment.

Ehk siis lõpetuseks, kui sa ei ole ise sisemiselt müüdud, siis kuidas sa peaksidki ennast või oma ideid suutma kellelegi teisele müüa.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111