Universaalne läbirääkimiste taktika, mille juured on pantvangikriisis

Suhtlemiskoolitaja Jakob Saks tõi raadiosaates Juhtimislabor välja maailmakuulsa pantvangiläbirääkija Chris Vossi arvamuse, mille kohaselt on kõik inimesed hullud, irratsionaalsed ja emotsioonidest lähtuvad loomad – seetõttu saab igaühega läbirääkimisi alustades kasutada sarnast skeemi.

"Kui üritad kedagi mõjutada, tuleb luua suhe ja saavutada teineteise mõistmine," viitas Saks tõele, mis on omane igasuguste läbirääkimiste puhul.

Jakob Saks  Foto: Andres Haabu

Usaldusliku suhte loomiseks on Saksa sõnul kõige alus aktiivne kuulamine. "Nii tekib empaatia teise poole suhtes ja näed maailma läbi tema silmade," märkis ta. "Ta näeb, et suudad seda, ja tekib teineteise mõistmine," kirjeldas ta usalduse võitmise protsessi. Kui usaldus on tekkinud, saab asuda juba teise inimese käitumist mõjutama. Tema sõnul tehaksegi ärisuhetes liiga palju seda viga, et suhte ja mõistmise loomise etapp jäetakse vahele ning kohe proovitakse asuda teist poolt mõjutama.

Kuna usaldus on suhetes ja inimeste mõjutamisel võtmetegur, ei soovita Saks kasutada bluffimistaktikat. "Valetada saad seni, kuni vahele jääd. Sealt edasi on häda selles, et siis ei usuta sind enam ka siis, kui sulatõtt räägid," meenutas ta vana tõde. "Läbipaistvus on väga tähtis ning usaldusega saavutab palju rohkem kui valetamisega," oli Saks veendunud.

Ekspert on veendunud, et selle käitumismustri suudab omandada igaüks. "Heaks läbirääkijaks ei sünnita, selleks õpitakse," märkis ta. "Tulemuslikkus on kinni teatud tegevuste õiges järjekorras tegemisest," on Saks veendunud ja soovitab kõigil, kes tahavad nendest tegevustest detailsemat ülevaadet, lugeda Chris Vossi raamatut "Unusta kompromissid".

Kuula, mida soovitab läbirääkimistel kasutada suhtlemiskoolitaja Jakob Saks:

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Elerin-Mairit Murulaid
Elerin-Mairit MurulaidReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 55 547 471