Ruti Einpalu • 9 oktoober 2019

"Me oleme seda proovinud ja see ei toimi"

Laua ümber istub kangestunud kamp, kelle kogu tähelepanu on suunatud nende endi sisekõnele. Sinu lahendustele vastuseks kõlab maailmaklassika: „ Seda ei saa teha. Me oleme seda proovinud ja see ei toimi.“

Foto: shutterstock  

Näide äriorganisatsioonist

Sa juhid strateegilist projekti, mis on tähtajast maas ja ummikus. Terve meeskond tuleb kokku, et teha kokkuvõtteid ja otsida lahendusi. Sa oled mures, annad ülevaate kehvast seisust, analüüsid, pakud lahendusi, kui tunned vastuseisu, siis nõuad muutusi. Sa näed, et inimesed tõrguvad kitsaskohti analüüsimast, näevad põhjusi väljapool endid ja muutuvad tõrksaks ja kidakeelseks. Sinu kavatsused on kõige paremad, aga välja kukub kehvasti – koosolek lõpeb emotsionaalselt, osad inimesed on vihased, osad on sulgunud endasse. Üks on kindel – ideid ei ole, muutust ei tule, energiat ei ole. Sinu lahendustele vastuseks kõlab maailmaklassika: „ Seda ei saa teha. Me oleme seda proovinud ja see ei toimi.“ Laua ümber istub kangestunud kamp, kelle kogu tähelepanu on suunatud nende endi sisekõnele. Seda, mida kõige rohkem oleks vaja, energiat ja usku, seda ei ole.

Läbikukkumiste analüüs – kas meie elupäästja?

Miks me hoiame nii kangekaelselt kinni sellest, et areng on peidus läbikukkumiste analüüsis. Üsna väikese loogilise mõttearenduse tulemusena võime jõuda järeldusele, et elus on palju olukordi, kus võime täpselt teada, mida tegime valesti, aga see ei tähenda absoluutselt seda, et me teaksime, mida sellessamas olukorras tulevikus tegema peaks. Ja selle väljamõtlemiseks on vaja energiat, inspiratsiooni ja miks mitte ka sparringupartnereid, et tekiks sünergia. Meie esimene sparringupartner võiks olla meie juht, kes näeb meie potentsiaali.

Miks me jääme liiga sageli kinni läbikukkumiste analüüsi? Põhjus on selles, et me kõik elame negatiivses nihkes. Kellelegi ei ole uudiseks, et kriitikal on meile palju tugevam mõju kui komplimentidel ning halvad uudised tõmbavad rohkem tähelepanu kui head uudised. Ja nõnda kokkuvõtteid tehes võime kuulda ennast ikka ja jälle ütlevat: „ Pole vigagi. Päris hea! Aga sellele ja sellele oleks võinud rohkem tähelepanu pöörata. Ja järgmine kord võiks seda teha teisiti ja seda ka. Oleks võinud saada palju parema tulemuse.“

Selle peale kuulen ma sind ütlevat, et täiskasvanud inimesed võiksid ennast juhtida ja selline „roosamannatamine“ ei vii kuhugi, inimene peab aru saama oma õppimiskohtadest.

See kõik on õige. Kusjuures inimesed tahavadki õppida ja valdavalt saavad aru oma arengukohtadest. Mõnikord võime meie – „energia väljalaskmise meistrid“ – selle arengusoovi surmata.

Oma igapäevases elus oleme me kõik meistrid teisest osapoolest energiat välja laskma – juhtidena, lapsevanematena, treeneritena, õpetajatena. Ja seda teeme me ikka siis, kui häda kõige suurem. Kui me arvame, et vaja on oluliselt paremat tulemust, arenguhüpet, muutust.

Kas sellist elu ma tahtsingi?

Juhid juhivad energiat ja aitavad luua sünergiat. Viimane tekib inimeste vahel ning ühise eesmärgi poole liikuma hakates. Energia allikaks on inimene oma tugevuste, saavutuste ja potentsiaaliga. Peab kõvasti pöialt hoidma, et me ei oleks parimad selle potentsiaali kustutamises. Kui oled sellisesse kohta sattunud, siis vaata peeglisse ja küsi – kas sellist elu ma tahtsingi? Kui mitte, siis võta midagi ette :). LOE pikemalt Ruti Einpalu blogis SIIN

Juhtimiskonverentsil "Coaching 2020 ELLUVIIMINE" 29. mail Noblessneri Valukojas räägivad coachid Ruti Einpalu ja Katrin Oblikas neuroteaduse vaatevinklist, mis inimesega muutuste elluviimisel toimub. Miks tunnevad juhid sageli, et jutt läheb justkui kurtidele kõrvadele. Seletan ja seletan, ikka pole kuulnud... VAATA KONVERENTSI PROGRAMMI!

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111