Best Sales • 11 oktoober 2019

Augustis vähenes eksport kolmandat kuud järjest

Kaupade eksport vähenes augustis võrreldes 2018. aasta sama ajaga 3% ja import 7%, teatab statistikaamet.

Foto: shutterstock  

Augustis eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,15 miljardi euro väärtuses ja imporditi 1,25 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 99 miljonit eurot, mis oli eelmise aasta augustiga võrreldes ligi 63 miljonit eurot väiksem.

Peamised ekspordi sihtriigid olid Soome (17% kogu kaupade ekspordist), Rootsi (11%) ja Läti (9%). Eksport vähenes enim Lätti (26 miljonit eurot) ja Hollandisse (12 miljonit eurot), suurenes aga Kanadasse (14 miljonit eurot). Lätti ja Hollandisse veeti vähem mineraalseid tooteid, samal ajal suurenes nende väljavedu Kanadasse.

Kõige rohkem eksporditi Eestist elektriseadmeid (15% kogu kaupade ekspordist) ja mineraalseid tooteid (11%). Enim mõjutas ekspordi vähenemist mineraalsete toodete väljaveo vähenemine (56 miljonit eurot). Kõige enam suurenes põllumajandussaaduste ja toidukaupade (16 miljonit eurot) ning metalli ja metalltoodete (12 miljonit eurot) väljavedu.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas kogu kaupade ekspordist 71%. Kodumaiste kaupade väljavedu vähenes möödunud aasta augustiga võrreldes 3% ja reeksport 2%. Väljaveo vähenemist mõjutas mineraalsete toodete ning puidu ja puittoodete ekspordi vähenemine. Enim suurenes põllumajandussaaduste ja toidukaupade (oder, raps) väljavedu.

Kõige rohkem kaupu toodi sisse Soomest (14% kogu kaupade impordist), Leedust (11%) ja Saksamaalt (10%). Enim vähenes import Venemaalt (50 miljonit eurot) ja Valgevenest (25 miljonit eurot), kust vähenes enim mineraalsete toodete sissevedu. Import suurenes kõige enam Soomest (9 miljonit eurot) ja selle põhjus oli mineraalsete toodete (elektrienergia) sisseveo kasv.

Eestisse imporditi enim elektriseadmeid (14% kogu kaupade impordist) ja mineraalseid tooteid (11%). Kõige enam vähenes mineraalsete toodete (81 miljonit eurot) ja mehaaniliste masinate (13 miljonit eurot) sissevedu. Enim suurenes paberi ja pabertoodete sissevedu (4 miljonit eurot).

Allikas: Statistikaamet  
Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Elerin-Mairit Murulaid
Elerin-Mairit MurulaidReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 55 547 471