4 võimalust toetada elluviimist

Selleks, et julgustada inimesi sihte seadma ja vastutust võtma, lahenda probleeme loovalt ja langetada häid otsuseid soovitab EBS-i juhtimisteaduse doktor Signe Vesso integreerida meeskonda coaching ühel või teisel moel ja toob välja neli eri võimalust.

EBS-i juhtimisteaduse doktor Signe Vesso  

Praktilises suhtlemises väljendub coaching selles, et õigete vastuste etteütlemise asemel hoopis esitatakse küsimusi, millega aktiveeritakse teist poolt oma potentsiaali kasutama. Hirmutamise asemel äratatakse loovust. Vigadele keskendumise asemel otsitakse lahendusi.

Coachingu levik organisatsioonides sai alguse 1:1-le juhtide (enamasti tippjuhtide) coachingust välise professionaalse coachiga. Hiljem hakati pakkuma meeskonna ja grupicoachingut. Seejärel hakkasid suured organisatsioonid koolitama välja organisatsiooni siseseid coache. Põhjuseks enamasti see, et väline coaching oli kulumahukas. Coaching hakkas kättesaadavamaks muutuma ka keskastme- ja esmatasandijuhtidele. Enamasti sisecoachid pakuvad 1:1-le coachingut, kuid võivad pakkuda toetust ka meeskondadele.

Coachingu puhul olen näinud koolitusturuga sarnast arengut. Kui alustasin koolitajana 1994. aastal, siis kasutati peamiselt väliskoolitajaid. Oli avatud koolituste kuldaeg. Inimesed käisid massiliselt avatud koolitustel. Üsna peagi hakati suurtes organisatsioonides kasutama teatud teemadel ka sisekoolitajaid. Tänapäeval on tavapärane, et sisekoolituste tegemine on mõne töötaja lisaülesanne, kuid see võib olla ka ametikoht.

Juhtimises on paljudes organisatsioonides toimumas üleminek coachivale juhtimisstiilile. Paljud uurijad on välja toonud, et kiires muutuvas maailmas on õnnestumise eeltingimuseks muutustega toimetulek ja töötajate kaasamine soovitud tuleviku loomisesse. Kindlasti ka seetõttu on üleminek coachingul baseeruvale juhtimisstiilile olnud nii valdav.

Üha enam juhte näeb võimalusi, kuidas oma juhtimisstiili integreerida coachingu mõtteviis ja tööriistad. Sageli alustatakse arenguvestluste tegemist coachingu printsiipidel. Arenguvestlust saab käsitleda pika plaani coachinguvestlusena. Sellele järgnevad soovitu saavutamist toetavad coachinguvestlused. Organisatsioonides on hakatud rääkima coachingu kultuurist.

Suurepärane viis võimaldada coachingu printsiipide kasulikkuse kogemist kõikidele organisatsioonis on kolleegide vaheline coaching, mille puhul töökaaslased on üksteisele coachideks. Minu jaoks on kolleegide vaheline coaching üks osa coachingul baseeruvast organisatsiooni kultuurist. Kolleegide vaheline coaching võib toimuda mitmes vormis – nii 1:1-le coachinguna kui grupina, kes regulaarselt kohtub st. kovisioonina.

"Lisaks välisele coachile, sisecoachile või juhile on veel neljas võimalus – kolleegist coach."

Kolleegide vaheline 1:1 coaching on koostöösuhe, kus kaks kolleegi regulaarselt kohtuvad ja vastastikku jõustavad üksteise isiklikku ja professionaalset arengut. Töökaaslased on üksteisele coachiks ja toetavad teineteisel eesmärkide saavutamist. Coachingu protsessi eesmärk on küsimuste abil kolleegi toetada oma potentsiaali avardamisel ja realiseerimisel.

Enamasti teostavad kolleegid üksteisele coachingut kokkulepitud coachingu mudeli raamistikus, nt kasutavad GROW mudelit. Tegeletakse eelkõige eesmärkide ja töösooritusega. Järjepidev kohtumine aitab hoida fookust ja tagab soovitu elluviimise. Kolleegide vahelist coachingut ei saa võrrelda professionaalse coachinguga, kus teemade valik ja metoodika on palju mitmekülgsemad nt tegeletakse ka hoiakute, uskumuste, tunnete, suhete jm inimese sisemiste protsessidega.

Konverentsil Coaching 2020 ELLUVIIMINE 29. mail teeb Signe Vesso spetsiaalselt juhtidele mõeldud praktikumi, kus harjutatakse igapäevases juhtimises kasutama spetsiaalselt eesmärgistamise ja elluviimisega seotud küsimusi. Vaata programmi SIIN

Kolleegide vaheline grupicoaching ehk kovisioon on koostöösuhe sarnast tööd tegevate kolleegide vahel, kes on moodustanud regulaarselt kooskäiva grupi. Grupiliikmed kohtuvad regulaarselt, analüüsivad ja lahendavad tööalaseid olukordi, õpivad üksteiselt, et suurendada kõikide osalejate võimalusi isiklikuks ja professionaalseks arenguks. Protsessi juhitakse kordamööda vastavalt kokkulepitud metoodikale, kõik osalejad vastutavad kokkulepete toimimise eest, mis tagab turvalise keskkonna oma töö ja professionaalse arenguga seotud rõõmude ja väljakutsete jagamiseks.

Coachingu võimalused organisatsioonis:

Väline coach

•1:1 coaching

•Meeskonna coaching

•Grupicoaching

Meeskonna juht

•1:1 coachinguvestlused oma meeskonnaliikmetega

•Coachiv suhtlemine ja suhtumine igapäevases kommunikatsioonis

•Meeskonna coaching oma meeskonnaga

Sisecoach

•1:1 coaching

•Meeskonna coaching

•Grupicoaching

Kolleegist coach

•1:1 coaching kolleegiga

•Grupicoaching kolleegidega ehk kovisioon

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111