Kaspar Kuntor • 4 veebruar 2020

Mida on müügiinimestel õppida sportlastelt ja meelelahutajatelt?

Sportlased, meelelahutajad, müügiinimesed - kõik erinevad elukutsed, kuid ometi on neil nii mõndagi sarnast. Kõigi nende eludes on omajagu pinget, eneseületust ning stressi, joovastavat võidurõõmu ning valusat kaotust. Dominate Sales partner Kaspar Kuntor selgitab, mida võtta üle sportlastelt ja meelelahutajatelt, kui on stressirohke olukord ning mida saab teha, et ei tekiks lootusetut olukorda.

Kui küsida professionaalsetelt sportlastelt pärast olulist sooritust: “kas sa närveerisid ka?” on vastuseks tavaliselt: “ma ei närveerinud, ma olin põnevil!”. Kuidas suudavad sportlased olla põnevil olukorras, kus enamik meist sooviks ümber pöörata ja ära joosta? Olukorras, kus sind jälgib sadu või isegi tuhandeid silmapaare ning kõik ootavad sinust maksimaalset tulemust ja ebaõnnestumine on lubamatu? Sportlasi suunatakse ning õpetatakse keskenduma ennekõike sooritusele ning jätma kõrvale kõik, mis tähelepanu võiks kõigutada. Ta kujutab ette, visualiseerib olukordi, kus ta purustab konkurendid ja enda ning see tõstab enesekindlust. Enesekindel inimene teab, milleks tal on potentsiaali ja suudab seada realistlikke eesmärke. Vaimselt tugev inimene suudab ületada langused ning olukorrad, kus tahaks loobuda.

Miks ma sellest kirjutan ja mis on selle seos teema pealkirjaga?

Kindlasti on igaüks meist erinevate väljakutsete küüsis olles tundnud tugevat ärevust. Kujutame korra ette, et Sa oled noor, elujõudu täis ettevõtja, müüginimene või spetsialist. Inimene, kes maailma avarusi kombates üritab haarata kinni kõikidest võimalusest, et ambitsioonid ellu viia. Ideed koos, eesmärgid ja tegevusplaan koostatud, mind ei peata mitte keegi tunne olemas lähed ning tutvustad oma ideid potentsiaalsetele partneritele. Tuleb esimene keeldumine, teine, kolmas, neljas ja sa tunned, kuidas ärevus ja hirm hakkavad üle võtma. “Ma ohverdasin nii palju! Kui see läbi ei lähe, olen elus läbi kukkunud!” on sel hetkel sagedased mõtted.

On suur hulk inimesi, kes sellistes ebamugavustes viskavad püssi põõsasse. See on okei, kuni tekib probleem. Probleem tekib siis, kui Sind jääb sees painama teadmine, et tegelikult potentsiaali on palju rohkem, idee on hea ja jõudu oleks rohkemaks. Siinkohal saabki ennast ritta seada sportlaste kõrvale. Kas tippsportlane loobub pärast ebaõnnestunud hüpet või jooksu? Ei, ta tahab sellest õppida ja läheb tagasi trenni ning annab maksimaalse panuse, et mitte rohkem ebaõnnestuda. Vaatab treeningplaani üle ja korrigeerib, unustab ebaõnnestumise ning saab paremaks. Vahet ei ole, kas ta on 1, 10 või 15 aastat oma alaga tegelenud, olgu see korvpall, kergejõustik, jalgpall, mis iganes.

Igal nädalal edukas sportlane treeneri abiga viib oma vormi järgmisele tasemele. Alati enne võistlust teeb sooja, sest see on kuldne reegel, milles järeleandmisi ei tohi teha. Mingipärast sama reegel tihti ei kehti müügimeeskondade ega ka ettevõtjate oskuste arendamisel. Olles treeninud sadu tegevjuhte, müügijuhte ja müügiesindajaid olemaks parem oma töös, võin kindlalt väita, et suur taseme vahe on treenitud ja mittetreenitud persoonil. See on iseenesest mõistetav reegel, millega paljud ettevõtted eksivad. Lihtne ja loogiline – kes järjepidevalt oma oskusi lihvib nii spordis kui ka müügis ja juhtimisel, saab ka paremaid tulemusi.

Sportimine ei ole ainult füüsiline treening. Kui tahad püsida konkurentsivõimelisena, pead olema valmis ka vaimu vähemalt sama palju treenima, muidu jääbki ebaõnnestumine painama ning igal järgneval võistlusel tekitab see uuesti hirmu ning ärevust. Tuleb õppida visualiseerima ja oma mõtteid õigele poole suunama, et mitte olla järjekordne läbikukkunud sportlane. Sama kehtib ettevõtluses. Iga läbikukkunud kohtumine tekitab stressi, süvendab loobumismõtteid. Oluline on see, et selle tundega tuleb toime tulla ning edasi liikuda ja see on kõigest treenimise küsimus.

Emotsiooni ja suhtumise müük

Muusikud, õhtujuhid, ettevõtjad - kõik müüvad ennast, enda häält, ideid, olemust ja sisemist põlemist. Inimene tahab kuulata ning töötada koos nendega, kelle leeki ta tajub ning tahtejõudu tunnetab. Tuntud muusik Kurt Cobain ütles ühes intervjuus pool naljaga, et suhtlus rahvaga kontserdil on nagu rahvastepalli mängimine. Metafoor tähendab seda, et pall on energia, mille rahvas annab bändile ja bänd läbi muusika omakorda rahvale tagasi. Sama kehtib ettevõtluses. Kui sina annad, saad ka tagasi.

Muusikud ja meelelahutajad on äärmiselt sihikindel osa rahvast. Nad treenivad kuid ja aastaid üheks õhtuks. Algusaastatel treenivad nad teadmisega, et nad võivad ebaõnnestuda ning põruda, kuid see ei takista neid. Neil on visioon, mida nad soovivad edasi anda ning rahvani viia. Nad ei heitu sellest, kui esimestel esinemistel ei ole saal rahvast täis, vaid nad pürgivad edasi kuni jõuavad soovitud tulemuseni. Sama peaks rakendama ettevõtluses. Ei tasu pettuda, kui alguses on kliente vähem. Iga linn on alguse saanud külast. Oluline on see, kuidas sa enda sõnumit edastad. Kas sa lähed uuele kohtumisele suhtumisega, et nii ehk naa midagi ei tule, või võtad iga väljakutse vastu sära silmis ning usk enesesse olemas. Inimesed tunnetavad vastaspoole emotsioone ka läbi telefoni, nõnda nagu me kuuleme muusikas emotsioone ka lauljat otseselt nägemata. Teades kuhu sa jõuda soovid, ei ole teel olev käänak hirmutav, sest siht on silme ees.

Mugavus on pidur teekonnal eduni

Vastupanu viib meid alati õigele poole. Paljud ei saavuta täielikku edu, sest nad lasevad kõhklusel ja ebamugavusel võitu saada. Seetõttu ei osata märgata ega võtta vastu häid võimalusi, mille abil midagi suurejoonelist saavutada. Hirm ja ärevus on tihti indikatsioon, et oled tegemas midagi olulist, millel on kaalu ja ka suuremad tagajärjed (nii positiivsed kui ka negatiivsed).

Nagu sportlastel ja meelelahutajatel, on müüginimestel ning ettevõtjatel mugavus luksus, mida nad ei saa endale lubada. Iga päev on erinev, täis ootamatusi ja põnevaid väljakutseid. Tipus püsimiseks on vaja pidevalt anda endast parim, leida innovaatilisi lahendusi ja ideid kuni läbirääkimiste ja muude takistuste lahendamiseni välja. Ellujäämiseks peab järjepidevalt hoidma initsiatiivi uute klientide leidmiseks või vanade suhete tugevdamiseks. Väga lihtne on langeda mugavustsooni ja mõelda, et kui klient ütleb: “hind on kallis!” siis nii ongi. Lihtne on püsiklientide peal liugu lasta, mõeldes, et me oleme kaitstud, ega midagi ei juhtu. Tõenäoliselt ei juhtugi seni, kuni Sinu püsikliendi poole pöördub uus, säravate silmadega pakkuja. Elu on näidanud, et nii nagu muusikud ja sportlased, peame kõik alati valmis olema treenima, lihvima oma oskusi ja andma parima etteastetel.

Kui meie, müügiinimesed ja ettevõtjad, oskaksime sama hästi oma energiat ja mõtteviisi suunata nagu seda teevad edukad muusikud ja sportlased, treeniksime igapäevaselt, et just enda sõnum läbi hääle ja kehakeele edasi anda, keskenduksime sellele, kuidas pakkuda kliendile elamust, siis poleks õnnetunne töökeskkonnas nii haruldane, kui ta praegu paljudes ettevõtetes on. Keskendudes olulisele ning seades eesmärke jõuab sinna, kuhu oli suund seatud.

Inimene ei saa kontrollida, kuidas ta teatud olukordades ennast tunneb. Küll aga ta saab mõjutada oma reaktsiooni sellele tundele. Kui ei leia enesekindlust, vii ennast inimese rolli, kes Sa tegelikult olla tahad. Valmistu ette ja mõtle enne iga müügivõimalust, mis on Su sõnum kliendile. Treeni ja korrigeeri, et kliendil oleks sõnumist õige arusaam. Häälesta pillid, treeni nagu sportlane, et tõusta esile ja lüüa kõik pahviks!

Loe erinevaid treeningpraktikaid Dominate Salesi blogist.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111