bestsales .ee • 5 veebruar 2020

3 juhtumit, kui äripartner on jäänud võlgu suure summa

Igal aastal pöördub mitmeid ettevõtteid KredEx Krediidikindlustuse poole, sest nende koostööpartner pole arveid tasunud ja tekib hirm rahast sootuks ilma jääda. Nii näiteks oli 2019. aasta suurim kahju ainuüksi ühele ettevõttele 63 000 eurot. Kuidas kaitsta end selliste ootamatuste eest?

Möödunud aastal hüvitas KredEx Krediidikindlustus kahjusid enam kui 325 000 euro eest. KredEx Krediidikindlustuse juhatuse liige Rauno Mürk ütleb läinud aasta kohta, et kui keskmine kahju suurus 2019. aastal seni välja makstud hüvitiste pealt on 20 000 eurot, siis suurim KredEx Krediidikindlustuse poolt hüvitatud kahju oli 63 000 eurot. Kuigi krediidikindlustust kasutavad ekspordiettevõtted kõikjal üle Eesti, said suurimaid kahjuhüvitisi tänavu just Harjumaa ärid.

“See hüvitati ühele keemiatooteid valmistavale Harjumaa ettevõttele, kes tegi äri Hollandi firmaga. Nii kliendil kui meil puudus info, et ostja on maksejõuetu. Ettevõtte enda selgituste kohaselt olid ajutised makseraskused ja likviidsusprobleemid tingitud tegevuse laienemisest välisriiki,” kirjeldab Mürk. Menetluse käigus andis ettevõtte aga vastuolulisi selgitusi ja hakkas rõhuma justkui ebakvaliteetsele kaubale, mistõttu poldud nõus ka nõuet täitma. “Sellised vastuväited kujunesid pigem pahatahtlikuks lähenemiseks ja olukord jõudis kohtusse. Kohus mõistis ostjalt tagaseljaotsusega välja põhivõlgnevuse ning tuvastas nõudeõiguse olemasolu, mille järel saime ettevõttele tekkinud kahju hüvitada,” selgitab Mürk.

Suuruselt teine kahju 2019. aastal hüvitati samuti Harjumaal tegutsevale kaubandusettevõttele, kes eksportis oma tooteid Leetu. “Võlgnevuse tekkimise järel suheldi ettevõttega korduvalt, aga võlgnevust likvideerima ei asutud. Seejärel teavitas Leedust pärit ostja, et tal on tekkinud suured võlad ka riigi ees ning ta ei olegi võimeline võetud kohustusi täitma. Järgnes info saneerimismenetluse algatamise kohta, mis aga ei õnnestunud ning paari kuu pärast kuulutas kohus välja ettevõtte pankroti,” kirjeldab Mürk levinud stsenaariumit. Kuna Harjumaa kaubandusettevõttel oli tehtud eelnevalt krediidikindlustuse leping, hüvitas KredEx Krediidikindlustus talle tekkinud kahju 48 000 euro ulatuses.

Läinud aasta kolmas suurim kahju langes ka Harjumaal asuva ettevõte õlgadele, kes toodab elektroonikaseadmeid. Sedapuhku oli ostjaks kohalik Eesti ettevõte. “Ostja sattus makseraskustesse, kuna ei saanud ühe projekti rahasid peatöövõtjalt kätte. Ostjaga saavutati õnneks kokkulepe ja sõlmiti maksegraafik võlgnevuse tasumiseks väikeste summade kaupa järgneva aasta jooksul. Meie hüvitasime omalt poolt ettevõttele tekkinud kahju 45 000 euro ulatuses ning järgneva aasta jooksul tasub ostja võlgnevuse osade kaupa meile tagasi,” kirjeldas Mürk lahendust, mis tekkinud olukorrale koos kindlustusfirmaga leiti.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111