bestsales .ee • 7 veebruar 2020

Rohkem kui pool töötavatest eestlastest teeb ületunde

Kui 31% inimestest teevad ületunde ühel kuni kahel päeval nädalas, siis 26% inimestest teevad seda juba kolmel kuni viiel päeval nädalas ning 13% vastanutest teevad tööd ka puhkepäevadel.

Foto: Pixabay

28. jaanuarist 2019 kuni 4. veeburarini 2020 viis CV-Online läbi küsitluse tööealise elanikkonna hulgas, mille käigus uuriti, kui paljud inimesed teevad täna tööl ületunde ja mis on selle peamised põhjused ning mõju. Küsitluses osales ühtekokku 1013 inimest ja selgus, et ületundide tegemisega puutuvad praegusel tööturul kokku 61% tööl käivatest inimest.

Tundides arvutades saime teada, et 29% inimestest piirduvad nädalas ühe kuni kolme ületunniga, seevastu 19% inimestest teevad neli kuni kuus ületundi ning neid, kes töötavad 7–12 tundi nädalas üle normaalaja, on suisa 20%. Neid, kes teevad 13 ja enam töötundi nädalas oli kõigist vastanutest 5%. Kokkuvõttes saab öelda, et enam kui 1/3 tööl käivatest inimestest teevad igal töönädalal ühe täispika tööpäeva lisaks.

Üsna sarnane, ent veidi positiivsem seis on kolleegide ületundide hindamisel. Usutakse, et 37% teevad ületunde 1–2 päeval nädalas, 17% kolmel kuni neljal päeval nädalas ja 10% teevad tööd ka puhkepäevadel. Usutakse, et üksnes 30% kolleegidest ei tee ületunde.

Saame väita, et eestlane on oma olemuselt kohusetundlik, sest 34% inimestest teevad ületunde selleks, et töö saaks tehtud. 11% vastanutest tõi välja, et ületöötamine on nende organisatsioonis lihtsalt loomulik ja ainult 14% kõigist ületunni tegijates ütlesid, et nad teevad seda lisaraha tõttu. Samuti tõi 12% välja, et nende tööandja peab ületöötamist organisatsioonis normaalsuseks ja 9% vastanutest pole oma ületundide tegemise ajendisse üldse süvenenud.

„Õnneks ei peitu ületundide tegemise taga hirm töökoht kaotada, sest sellise seose tõi välja vaid 3% vastanutest. Seega ennekõike võib vastustest välja lugeda, et inimesed hoolivad oma töö tulemustest ning kui ettevõttes peetakse loomulikuks rohkemat töö tegemist, siis seda ka tehakse. Ületunnid tundub olevat see hind, mida inimesed paindlikkuse eest tänapäeval maksavad. Oluline on, et osataks hoida tasakaalu muude eluosade vahel,” kommenteeris küsitluse tulemusi CV-Online'i turundusjuht Maris Viires.

Lisaks praeguses töömaailmas, kus oleme suhtunud soosivalt avatud kontoritesse, tõid vastajad ühe olulise põhjusena ületundide tegemisel välja vaikse kontori (öeldakse, et on vaiksem ja rahulikum töötada, kui kõik on lahkunud) ja ka hilisema võimaluse ületunnid teisel päeval välja võtta.

Ületundide tegemine mõjutab inimesi mitmel moel. Kõige enam tõid inimesed esile vähest aega iseendale (31% vastanutest), kuid pea samavõrd olulisel kohal on vähene aeg pere ja sõpradega (30% vastanutest), suurem närvilisus ja pinges olek (28%) ning halvenenud füüsiline vorm (15%).

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111