Motiveerida saab meid endid vaid üks inimene

See, mida inimene tõeliselt naudib, ei pea jääma kontori ukse taha või algama pärast tööpäeva, leiab Elisa tehnilise toe osakonna juht Renata Smirnov. Mis või kes peaks meid tegelikult igal hommikul motiveerima oma tööd paremini ja kogu hingest tegema?

Elisa tehnilise toe osakonna juht Renata Smirnov  Foto: Elisa Eesti

Mõnikord arvatakse, et töö ja armastus ei sobi kokku. Selline arvamus on levinud seetõttu, et sageli tehakse tööd ainult raha teenimise eesmärgil. Arvatakse, et kõik see, mida inimene väga naudib ja armastab, peab jääma töövälisesse aega. See ei käi kindlasti minuga kokku.

Seepärast on ka üks mu lemmiktsitaate Konfuutsiuse öeldu „Vali endale töö, mida armastad ja sa ei pea enda elus päevagi töötama“. Usun, et kui inimesed on ambitsioonikad, annavad endast 100%, oskavad oma tööd mõtestada ning oma panust väärtustada, leiavad nad ka kergemini selle töö, mis aitaks neil igal hommikul värske ja rõõmsatujulisena päeva alustada.

Olen töötanud erinevatel ametikohtadel ja need kõik on olnud vähem või rohkem seotud inimestega, nende abistamisega, suhtlemisega. Nii saingi ühel hetkel aru, et töö inimestega ja nende juhtimine on see, mida ma teha tahan. Minu jaoks on motivatsioon tihedalt seotud emotsioonidega.

Julge vaadata peeglisse – mida sealt näed?

Rahulolematus enese või oma tööga võib tekkida sellest, et ei osata näha enda kohta sellest ettevõttes, eluetapis või ollakse lihtsalt kogu aeg igapäevamuredesse süvenenud, tajumata suuremat tervikut. Selleks, et seda vältida, tasub aeg-ajalt oma tegevust ja rolli süvitsi analüüsida. Ka enese töö ja eluga rahul olles võiks sellist aja maha võtmist vahel proovida.

Alles hiljuti tegin ka ise läbi põhjaliku eneseanalüüsi. Küsisin endalt, kuhu ma jõudnud olen, kuidas mina oma töö tähendust tervikuna tunnetan? Millist mõju minu töö mulle avaldab? Miks ma seda tööd teen? Kelle elu minu töö päriselt paremaks muudab? Tajusin, et mul on suur mõju ja tähtis roll. Minu ja minu meeskonna töö tulemus annab olulise panuse ettevõtte edukusse, mu sõnal on kaalu strateegilise otsuste langetamisel, minult küsitakse nõu, tunnen kolleegide ja juhatuse tunnustust – tänu sellele tunnen end kindlama ja motiveerituna.

Juhi suhtumine kandub üle ka tiimile

Loomulikult tuleb mõista, et enda motiveerimise kõrval pean tajuma, et minu suhtumisel on väga suur mõju ka mu tiimile. Kui tõmmata paralleele spordiga siis võib öelda, et juht on nagu treener. Mõju, mis on heal treeneril oma õpilastele, on hindamatu – treener on eeskujulik õpetaja, kes annab oma teadmised, hoiakud ja oskused elukestvaks füüsiliseks liikumiseks, kes kujundab väärtuseid ja osaleb kasvatustöös. Samamoodi ka hea juhiga. Töötajad võtavad kiiresti üle käitumismustrid, mida juhid näitavad. See, milline on juhi suhtumine või suhtlusstiil, kandub üle ka tiimile. Kui juhid on orienteeritud kompromissidele ja lahenduste leidmisele, siis hakkavad ka meeskonnaliikmed seda jäljendama. See, kuidas mina igal hommikul töösse suhtun, annab eeskuju ka mu inimestele.

Vaja on teisi armastusi töö kõrvale

Aga loomulikult ei saa ma olla juht 24/7, vaid selleks, et enda töös parem olla, on end vaja maandada muul moel. Minule annavad jõudu kolm peamist asja. Esiteks kallite pereliikmete ja sõpradega aja veetmine. Mulle meeldib neile katta laud hea ja paremaga, meenutada kauneid ja õnnelikke eluhetki, vaadata koos vanu pilte jne. Suhtlusest tekkiv energiavahetus on see, mis mulle jõudu annab. Teiseks naudin reisimist. See on kirjeldamatu nauding ja elamus. Kolmandaks aga mu lilleaed maakodus – mulle meeldib kasvatada roose, pojenge, tulpe ja hortensiaid. Lillede eest hoolitsedes saab mõtted mujale ja samal ajal võib ka leida uusi ideid, mida tööl rakendada saan. Armastades neid vaba aja tegevusi, suudan ka oma töös parem ja motiveeritud olla.

Suurim motivaator oled sa ise

Seega, ma olen alati olnud veendunud, et ainus, kes ennast tegelikult motiveerida võib, on inimene ise. Igal hommikul ärgates mõtlen alati positiivselt, vaatamata sellele, et vahepeal tundub takistusi olevat rohkem kui võimalusi. Annan endale aru, et mul on tegelikult kõik olemas selleks, et olla õnnelik: suurepärane töö ja üliägedad kolleegid – minu tugi ja kõige suurem motivatsioon, kallis pere, armas kass, sõbrad, maakodu ja palju muud – see paneb mind kohe tegutsema. Mulle meeldib jagada inimestega energiat, positiivsust, kogemusi ja teadmisi. See panebki mind hommikuti voodist üles ärkama ja täiel rinnal oma tööd nautima.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111